Hangi İlaçlar Mide Bulantısı Yapar? İlaçların Mideye Zararları Nelerdir?

Sağlık sorunları veya takviye edici niteliklerle kullanılan ilaçların hangisinin midede bulantıya neden olacağı ve midede oluşturabilecekleri diğer zararlar ile hangi belirtileri olduğuna dair.

İlaçların Midede Etkileri ve Belirtileri?

İlaç kullanımıSağlık sorunları ya da takviye edici nitelikli kullanılmakta olunan ilaçların midede ciddi etkileri olabilir. Oral yol ile alınan ilaçlar doğrudan yemek borusu aracılığıyla mideye ulaşmakta ve burada mide sıvı ve asitleri tarafından sindirilmektedir. Bu şekilde doğrudan mideye ulaşıyor olması nedeni ile içerdikleri kimyasallar buraya salınıyor. Bu durumda ilacın niteliğine göre mide içerisinde çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. İlaçlar nedeniyle midede görülebilecek etkiler arasında;

gibi şikayetler ve sağlık sorunları bulunur.

Yoğun ilaç kullanımları midede reflü, gastrit ve ülser gibi çok ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

İlaçlar Mide Bulantısı Yapar Mı?

İlaç ve haplarYaşanan bir sağlık sorununa ilişkin düzenli ilaç kullanımının gerçekleştirilmesi ya da vitamin takviyesi amacı ile ilaç kullanılması veya doğum kontrol ve ertesi gün hapı gibi cinselliğe yönelik olarak ilaçların düzenli kullanımları sonucunda mide üzerinde ne gibi belirtileri olacağı merak edilir. Bu gibi ilaçlar düzenli olarak kullanıldığı takdirde mide bulantısı yapabileceği gibi beraberinde daha farklı mide sorunlarının yaşanmasına neden olur. Ancak her ilacın kendisine özel etkileri, içeriği ve kullanım hedefi bulunduğundan tüm vücutta olacağı gibi midede oluşturacakları sorunlar ve etkiler önemli farklılıklar teşkil eder. Buna göre günümüzde çok sık kullanılan bazı ilaçların nitelikleri, etkileri ve yan etkileri hakkında değerlendirmede bulunulmalıdır.

Demir İlacı Mide Bulantısı Yapar Mı?

Vücutta yaşanan demir eksikliği nedeni ile doktor tarafından reçete ile kullanımının tavsiye edilmesi durumunda kullanılan demir ilacı, midede bulantıya neden olur. Temel olarak demir mineralini barındırması ve bununla birlikte oral yol ile alınarak, doğrudan midede çözünmesi sebebi ile midede ‘demirimsi/metalimsi’ olarak tabi edilebilen tat ve kokunun oluşması ve bunun ağza ulaşması gibi bir durum söz konusu olur. Bu durumda midede bulantı problemlerinin yaşanmasına neden olur.

Doğum Kontrol Hapı Mide Bulantısı Yapar Mı?

Modern toplumda bayanlar arasında yaygın şekilde kullanılan doğum kontrol hapı, gebeliğin önemli oranda engellenmesine yardımcı olur. Ancak doğum kontrol haplarının prospektüsünde de belirtildiği gibi en sık ve en yaygın görülen yan etkilerinin başında mide bulantısı gelir. Bu sorun hap ile birlikte kanda artış gösteren hormonlardan kaynaklı olarak oluşur. Buna karşın doğum kontrol hapının düzenli olarak kullanılması (ikinci kutuya başlanmasıyla) ile birlikte kandaki hormon salımı yavaşlayacağından mide bulantısı şikayeti de hafiflemeye ve yok olmaya başlar. Doğum kontrol hapının düzenli kullanımında bulantı geçmiyorsa bir jinekoloji uzmanına başvurulmalıdır. Bu durumda uzman doktor tarafından farklı bir doğum kontrol yapı/ertesi gün hapı tavsiye edilebilir.

Vitamin Hapları Mide Bulantısı Yapar Mı?

Vitamin hapları temel olarak yan etki şeklinde mide bulantısına pek fazla neden olmaz. Ancak toplumda vitamin hapı kullanan pek çok kişi mide bulantısından şikayet edebiliyor. Bunun nedeni ise kullanılan vitamin haplarının kapsül gibi formlarda olduğundan daha geç çözünmesi nedeniyle midede tahribata neden olması ve aç karnına tüketilmesidir. Boş mideye gelen doğal olmayan maddeler, midede bulantıya neden olabildiği gibi yağda çözünen vitaminlerinde çok sık alınması sonucunda mide bulantısı yaşanabiliyor. Bununla birlikte vitamin haplarının mide bulantısına neden olmasının en önemli sebeplerinden birisi de uygun olmayan şekilde çok ‘aşırı’ kullanılmasıdır.

Kan İlacı Mide Bulantısı Yapar Mı?

Kansızlık rahatsızlığı tek başına mide bulantısına neden olan bir durumdur. Aynı zamanda bu kansızlığa ilişkin kullanılan kan ilacının de mide bulantısına neden olduğu toplumda sıkça görülür. Uzmanlar normalde aç karnına alınması gereken kan ilacının aç karnına olmasından dolayı çok fazla mide bulantısı şikayetine neden oluyor ise bir miktar beslenme ardından da kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak bunun uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Hamilelikte özellikle kan yapıcı ilaçlar, kan seviyesi düşük olan anne adaylarına sıkça öneriliyor. Hamilelik döneminde kan yapıcı ilaçların kullanılması zaten çok hassas olan midede bulantı sorununun çok sık yaşanmasında tetikleyici unsur olabiliyor.

Tiroid İlacı Mide Bulantısı Yapar Mı?

Tiroid hapları vücutta çok önemli yan etkiler oluşturur. Bu yan etkilerinden en yaygın olanı da mide bulantısı şikayetleridir. Ancak tiroid ilaçlarının mideye doğrudan ulaşması ve burada çözünmesi sonrasında ortaya çıkan başta mide problemleri olmak üzere tüm şikayetler olağan bir sağlık tepkisi olarak tıp dünyasında değerlendirilir. Yani bu belirtileri yaşayan kişiler olağan bir tedavi süreci içerisinde olduğunu gösterirken, etkilerinin çok uzun süreli olması durumunda ise mutlaka uzman doktora başvurulması gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir. Çünkü bu gibi durumlarda uzman doktor tarafından tiroid ilacının değişimi gerçekleştirilebilir.



Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle