Spiral Kayması Mide Bulantısı Yapar Mı? Hangi Çözümler Uygulanır?

Vücutta bulunan spiralin rahimden aşağı yönlü vajinaya dek ilerleme kaydetmesi durumu olan spiral kaymasının mide bulantısına etkisi olup, olmadığı ve mide bulantısına iyi gelen doğal çözümler.

Spiral Kayması Mide Bulantısı Yapar Mı?

Spiral kayması

Günümüzde en sık kullanılan ve en etkili doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan spiral takılması uygulamaları çeşitli sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında da spiral kayması durumu en sık görülen sorunlardan birisi konumunda bulunuyor. Spiral kayması durumu temel olarak rahim içerisinde aşağıya doğru, kadın cinsel organına kadar yer değiştirmesi durumudur. Günümüzde yapılan araştırmalara göre spiral kayması durumu ile karşı karşıya kalan kişilerin, kendiliğinden böyle bir durumdan muzdarip olduğunu anlayabilmesi mümkün değildir. Bu çerçevede de spiral kayması çeşitli belirtilere neden olabilir ki bu belirtiler arasında adet dönemi dışında yaşanan olağan dışı kanama ve lekelenme şikayetlerinin yaşanmasıdır. Spiral kaymasının sonucunda cinsel birliktelikler esnasında da çeşitli kanama ve şiddetli ağrı oluşumlarının görülebilmesi mümkündür. Spiral kayması sorunu bulunan kişilerde mide bulantısı yaşanması nedeni ile spiral kaymasının mide bulantısına neden olup, olamayacağı merak edilir. Ancak günümüzde yapılan araştırmalara ve spiral takma işlemlerine göre spiral kayması durumunun mide bulantısına neden olmadığının tespit edilmesini sağlamıştır. Yani spiral kayması hastada mide bulantısına doğrudan etkilerde bulunmasa da bu kaymaya bağlı olarak bölge içerisinde çeşitli komplikasyonların yaşanması ve bu komplikasyonlara bağlı olarak midede bulantı sorunun yaşanması muhtemeldir. Spiral kaymasında ortaya çıkan komplikasyonlar mide bulantısı yapar.

Spiral Kayması Nedenleri

Günümüzün en etkili ve en popüler doğum kontrol tekniklerinden birisi olması nedeni ile sıkça tercih edilen spiral takma uygulamalarında çeşitli sorunların yaşanması muhtemeldir. Özelikle de spiral kaymasının yaşanması durumunda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Böyle bir kayma ve hareket yaşanmasına yol açabilecek birden fazla neden bulunur. Ancak bu nedenler arasında özellikle ağırlıklı olarak kişinin çok fazla doğum yapmış olması gelmektedir. Bunun nedeni ise çok fazla doğum yapan kadınlarda rahim ağzında ciddi bir genişleme meydana gelmesidir. Çünkü böyle bir genişleme spiralin kayması açısından uygun durumun ortaya çıkmasına neden olur. Bunun yanı sıra spiralin kaymasına neden olan bir diğer sık görülen neden ise spiralin uygulanması esnasında hatalı şekilde yerleştirme gerçekleştirilmiş olmasıdır. 

Doğum kontrol tekniği olarak spirali kullanan kişilerin mutlaka 1 yıllık periyotta kayma gibi olumsuz durumlara karşı jinekoloğa kontrole gitmelidir.

Spiral Kayması Neye Yol Açar?

Rahimde spiralin kayması durumunun yaşanması birden fazla belirtiye ve şikayete yol açabilmektedir. Bunlar arasında adet dönemi dışında kanama ve lekelenme gibi şikayetler ilk sırada yer alsa da bu belirtiler üzerinden doğrudan kayma durumunun yaşandığının anlaşılabilmesi mümkün değildir. Çünkü pek çok rahim ve genel kadın üreme sistemi sorun ve hastalıkları çerçevesinde ortaya çıkan belirtiler bu yönde olur. Bu yüzden kesin sonucun anlaşılabilmesi doğrudan kişisel olarak mümkün değildir. Günümüzde böyle bir durumun teşhisi doğrudan uzman doktor tarafından gerçekleştirilen tetkikler sonucunda anlaşılabilir. Uzman doktora tarafından yapılacak röntgen ve ultrason gibi görüntüleme teknolojilerini temel alan kontroller ile rahimde spiralin kayma yaşayıp, yaşamadığı anlaşılabilir. 

Spiral Kayması Tedavi Yöntemleri

Günümüzde sıkça tercih edilen spiral doğum kontrol tekniğinde yaşanan kayma sorununa yönelik olarak uygulanan tedaviler standarttır. Yani yapılan kontrollerde herhangi bir kayma durumunun tespit edilmesi durumunda uzman doktora tarafından yeni bir müdahale ile mevcut takılmış spiralin yerine tekrar uygulanması ya da yeni bir spiralin takılması söz konusu olabilir. Bununla birlikte spiralin temel yapısal özellikleri nedeni ile özellikle hassas vücutlarda çeşitli tepkimelere yol açma konusunda meyilli olması nedeni ile mide bulantısı gibi sorunların görülmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda yaşamsal standartları olumsuz yönde etkileyebilecek müdahalelerden kaçınılması amacı ile spiralin çıkartılması gündeme gelebilir.

Mide Bulantısı Sorunlarına Doğal Çözümler

Spiralin kaymasına bağlı komplikasyonlar yaşanması veya temel madde özelliklerine uyum sağlanamaması gibi durumlar midede bulantı yapar. Bu gibi midede bulantı sorunlarına yönelik olarak doğal çözümlerden yararlanılabilir. Bunun içinde doğada bulunan şifa kaynağı bitkiler tercih edilebilir. Bitkiler ile hazırlanabilecek bitki çayları ve bitkisel kürler midede bulantıya neden olan etkenleri etkisiz yapar. Bu noktada özellikle de midede asit üretiminin dengelenmesine ve asit fazlalılığının en hızlı şekilde emilerek, midede rahatlatıcı etkiler oluşturabilecek niteliklere sahip olan bitkiler kullanılabilir. Günümüzde bu tip mide bulantıları için;

  • Rezene tohumu.
  • Zencefil.
  • Elma sirkesi.
  • Papatya.
  • Nane.

gibi bitki ve besinler kullanılır. Burada önemli husus bu ürünlerin tamamen doğal teknikler ile hazırlanmasıdır. Yani elma sirkesi gibi ürünlerin kesinlikle doğal yöntemlerle katkısız ve filtresiz şekilde hazırlanmış olmasıdır. Aksi halde içerdikleri koruyucu nitelikli kimyasal maddeler midede bulantıyı daha da arttırabilir ve daha farklı mide problemlerinin yaşanmasına neden olabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle