Adet Öncesi Mide Bulantısı Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Bayanların anatomik yapısal özelliklerinden dolayı yaşanan her aylık döngüdeki adet dönemi öncesinde yaşanabilen mide bulantısının nedenleri ve bu bulantı sorunlarına pratik ve doğal çözümler.

Adet Dönemi Öncesi Mide Bulantısının Nedenleri

Adetten önce bulantı

Sağlıklı bir bayan vücudunda, olağan üreme döngüsü nitelikleri çerçevesinde adet dönemi yaşanır. Modern toplumda geniş kapsamlı araştırmalara konu olan bu adet dönemi özellikle karın bölgesindeki şiddetli ağrılar ile bu dönemde bayanların yaşam kalitesinde düşüşe neden olur. Adet döneminde yaşanan şikayetler kadar adet dönemi öncesinde de çeşitli şikayetler yaşanır ki bunlar arasında ilk sırada mide bulantısı şikayetleri gelir. Bu noktada adet döneminde olduğu gibi adet dönemi öncesi normal şekilde meydana gelebilen mide bulantısı şikayetlerine kasık bölgesinde şiddetli ağrılar ve baş ağrısı şikayetleri de ek olarak görülebilir. Ayrıca bu süreçte yaşanan midedeki bulantı problemleri normal özellikleri çerçevesinde her bayanda farklı şiddet ve etki yapısına sahip olabilir. Adetin öncesinde normal şekilde meydana gelen mide bulantısı sorunlarının sebebi pek çok sağlık sorununun ya da hamileliğin belirtilerini de oluşturabilir. Bu gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda adet döneminde mide bulantısı olur mu sorusunun yanıtı normal şekilde olumlu olur. Adet gecikmesinden dolayı da bayanlarda mide bulantısı yaşanması muhtemeldir.

Adet görmek üzere olan kadınlarda normal şekilde meydana gelen mide bulantısı sorunları genel olarak bayanın vücudunda bu süreç içerisinde yaşanan bir takım hormonal değişikler sebebi ile yaşanır. Özellikle de vücuttaki hormon dengesinde yaşanan önemli değişim ve yoğunlaşmalar sebebi ile mide içerisinde sindirimi sağlayan mide asidinin üretiminde artışa neden olur. Bu gelişme sonucunda da adet olmadan önce midede yanma başta olmak üzere mide bulantısı gibi pek çok problem yaşanabilir. Bununla birlikte doğum kontrol hapı gibi ilaç kullanımı gerçekleştiren bayanlarda, adetten önde mide bulantısı sorunu normal olarak çok daha düşük seviyede görülür. Bunun nedeni ise vücuda alınan doğum kontrol haplarının vücuttaki hormon değişim ve yoğunluğunun bu süreç içerisinde sınırlı kalmasını sağlamasıdır. Çünkü bu şekilde midedeki asit üretiminin artışına yol açabilecek ana faktörlerin ortadan kaldırılması ve dolayısı ile de mide bulantısı oluşumunun normal şekilde önlenebilmesi sağlanabilir. 

Hamilelikte Adet Öncesi Mide Bulantısı Olur Mu?

Hamilelik döneminde adet olmadan önce mide bulantısı şikayetlerinin yaşanıp, yaşanmayacağı da en çok merak edilen kadın cinselliği konularından birisidir. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar ve bilimsel verilere göre hamilelikte bayanların adet görme olasılıkları bulunmuyor. Yine de çok nadir olarak da olsa hamilelikte adet görülmesi ve normal şekilde dahi görülen mide bulantısı gibi sorunların, hormonal değişimlerin çok yoğun şekilde yaşandığı hamilelikte çok daha şiddetli şekilde görülebilmesi de mümkün olabilmektedir. Tüm bunlara ilave olarak hamilelikte normal olarak görülen kanama durumu çok daha düşük seviyede olur ve ‘damla damla’ olarak bir formda tanımlanır. Bu yüzden de hamilelikte adet görme ve adtten önce mide bulantısı yaşanması gibi durumlar, tüm süreç boyunca normal düzeninde her ay görüleceği yönünde bir algı oluşmaması gerekir. Çünkü bu tip durumlar hamilelikte bazı aylarda görülebilir ve hatta bazen sadece 1 ya da 2 defa görülebilir.

Adetten Önce Mide Bulantısı İçin Çözüm

Günümüzde kadın cinselliği alanı ile ilgili olarak çok önemli bilimsel gelişmeler yaşanıyor. Bu çerçevede de adetten önce yaşanan mide bulantısına yönelik olarak kullanılabilecek ve pratik şekilde temin edilebilecek ilaçlar bulunsa uzmanlar sağlıklı bir süreç için öncelikli tercihin ilaçlardan yana olmamasını öneriyor. Bu yüzden de doğru ve uygun şekilde uygulanacak bitkisel çözümlerinde adet olmadan önce yaşanan mide bulantısı için tercih edilmesini tavsiye ediyor. Adet olmadan önce yaşanan mide bulantılarını giderebilmek için mideye iyi gelecek bitkilerden oluşan bitki çayları ve kürleri tercih edilebilir.

Papatya Çayı

Papatyanın vücudun sindirim sisteminin düzenlenmesinde çok önemli bir rolü bulunur. Bununla birlikte mide bulantısı ve kramp gibi çeşitli sorunları da sinirlerdeki yatıştırıcı etkisi ile etkin bir çözüm sağlar. Papatya çayının yapımında;

  • Su (1 bardak/kaynatılmış).
  • Papatya çiçeği (1 veya 2 çay kaşığı).

malzemeleri kullanılır. Kaynatılan bir bardak su içerisine papatya çiçeği ilave edilerek, iyice karıştırılır ve 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demlenme süreci sonunda da tüketilebilir. Mide bulantısı yaşandığı her zaman tüketilmesi tavsiye edilse de günde 2 veya 3 bardaktan fazla tüketilmemesi önerilir.

Limon Kürü

Midedeki pek çok sorunun giderilmesinde ve midedeki asidite seviyesinin dengelenmesinde çok önemli bir rolü bulunan limon ve su ile hazırlanan limon kürü için;

  • Su (1 bardak).
  • Limon (yarım).

malzemeleri gereklidir. Su içerisine yarım limon ilave edilip, 2 ile 3 dakika kadar kaynatılıp, süzülerek, tüketilebilir. Her mide yanmasında uygulanması önerilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle