Adet Döneminde Mide Bulantısı Neden Olur? Bulantıya Ne İyi Gelir?

Bayanların fizyolojik özellikleri gereğince her ay üreme sisteminde yaşanan yenilenme süreci olan adette yaşanan ağrı dışındaki en belirgin belirtilerden mide bulantısının nedenleri ve çözüm yöntemleri.

Adet Mide Bulantısı Yapar Mı?

Adet ve mide bulantısıKadın fizyolojisi çerçevesinde her ay olağan şekilde yaşanan doğal bir döngü olan adet dönemi, kadınlarda çeşitli şikayetlerin yaşanmasına neden olur. Kadın üreme sisteminin sağlığı ve doğurganlığın korunabilmesi açısından son derece önemli bir süreçtir. Bu önemli döngü olan adette yaşanan bazı şikayetlerden birisi de mide bulantısı şikayetidir. Adete çok az kala başlayan ve adet süresince de karın ve kasık bölgesinde ortaya çıkan ağrı şikayeti ile birlikte görülen mide bulantısı şikayetleri, ağrı ile birlikte gündelik yaşam kalitesinin önemli oranda olumsuz şekilde etkilenmesine neden olur. Adet olmadan önce kısa bir süre kala başlayan ve aynı zamanda da adet dönemi içerisinde de görülen midede bulantı problemleri temel olarak kadın fizyolojisinin bu doğal döngü süreci içerisinde yaşadığı yüksek seviyedeki hormona artışlarıdır. Hormonal değişimlerin doruk noktasına ulaştığı bu olağan döngü süreci içerisinde kandaki ve midedeki hormon seviyesine bağlı midede bulantı sorunları yaşanabilir. İşte bu noktada bayanlar, adet olmadan önce başlayan ve adet döngüsünde iken yaşadıkları mide bulantısı ve istifra şikayetlerini bastırmaya yönelik olarak doğal çözümlerden yararlanabilir.

Adet olmadan ve adet döneminde mide bulantısı problemi temel olarak kadın anatomik özellikleri dahilinde olağan şekilde bulunan ‘Progestron’ isimli hormonun seviyesinde düşüş yaşanması ve ‘Östrojen’ isimli hormonunun çok artış yaşamasından sonra genital bölge içerisinde kanama ve bununla birlikte mide bulantısı şikayetleri de ortaya çıkar. Östrojen isimli hormonun artış göstermesi doğrudan sindirim sisteminde olumsuz etkiler yapar. Bunun sonucunda da bu hormon yapısına alışkın olmayan midede bulantı sorunu yapar.

Adetten Sonra Mide Bulantısı Yaşanır Mı?

Adetten sonra yaşanan süreçte de vücudun bu döngüde yaşanan değişimlere alışma sürecini henüz tamamlamamış olması sebebi ile midede bulantı şikayeti sürmeye devam edebilir. Yani adetten sonra mide bulantısı yaşanması sorunu olağan bir süreçtir.

Adet olmadan önce, adet döneminde ya da adetten sonra yaşanan mide bulantısı çok şiddetli olur ve çok uzun süreli olursa mutlaka jinekoloji uzmanına başvurulması olası rahatsızlıkların erken tanısı açısından çok önemlidir.

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Adetli olduğu dönem içerisinde yaşanan mide bulantısı nedeni ile hamilemiyim sorusu gündeme gelebilir. Adet döneminde olağan şekilde yaşanan mide bulantısı problemine ilişkin olarak hamilelik belirtisi olup, olmadığı yönünde bir görüş bulunmaktadır. Yani hamilelik belirtisi arasında en önemli hususlardan birisi olan mide bulantısının adet dönemi içerisinde ve adetten sonra yaşanması hamile kalındığına işaret edip, etmediği merak edilir. Ancak hamilelik döneminde adet görülmesi çok düşük olasılık olduğu gibi hamilelik belirtisi olarak mide bulantısının olması bu ihtimali doğurabilir. Ancak bu durum daha çok hamilelikte mide bulantısı yaşanması ve bunun adet görülmesinin belirtisi olması sonucunda ortaya çıkar. Adet döneminde mide bulantısı hamilemiyim sorusunu gündeme getirse de bu durum söz konusu değildir. Adet döneminde hamilemiyim sorusunun en doğru yanıtı adet döngüsünün olağan bir belirtisidir.

Adetliyken ve Adet Bittikten Sonra Yaşanan Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Adet döneminde ve adet bittikten sonra mide bulantısı, baş ve kasık ağrıları temel olarak 2 hafta kadar sürebilir. Normal kanama dönemi 1 hafta kadar sürmesine karşın mide bulantısı şikayetleri, vücuttaki hormonal değişimlerin etki ve kapasitesine göre kaç hafta süreceği konusunda değişikliklere neden olabilir. Ancak adetliyken ve adet bitiminden sonra yaşanan mide bulantısı sorunu tamamen doğal ve bitkisel çözümler ile yatıştırılabilir. Bunun için mideye iyi gelen besinlerin ve bitkilerin tüketilmesi tavsiye edilir. Adet döngüsü içerisinde yaşanan mide bulantısı sorununa yönelik olarak;

  • Ağır koşullarda spor egzersizlerinin gerçekleştirilmemesi gerekir.
  • Uzun süreler ayakta kalmaktan kaçınılması gerekir.
  • Derin ve düzenli nefes alışverişi gerçekleştirilmesi ve temiz hava alımına önem verilmesi gerekir.
  • Kasık bölgelerinin sıcak tutulması gerekir.

gibi pratik müdahalelerde bulunulabilir.

Adet Döneminde Mide Bulantısına Bitkisel Çözümler

Adet döneminde yaşanan mide bulantısının giderilmesi için mideye iyi gelen bitkilerden oluşan kürler ve bitki çayları tercih edilebilir. Özellikle de midedeki sinirleri yatıştıracak ve bulantıyı giderecek niteliklerdeki bitkilerle adet dönemindeki diğer şikayetleri de baskı altına alabilmek mümkündür.

Kekik Çayı

Mideyi rahatlatabileceği gibi aynı zamanda da üreme sistemini de dengelediğinden en etkili çözümdür. Kekik çayı için;

  • Kekik (1 tatlı kaşığı).
  • Su (1 bardak).

şeklindedir. 1 bardak kaynatılmış su içerisine kekik ilave edilerek, 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır .Bu demlenme süreci sonunda mide bulantısı olan her zaman taze şekilde içilebilir.

Karanfil

Mide bulantısı ile birlikte başta yaşanan ağrı şikayetlerinin bastırılması açısından ağza bir tane karanfil atılarak, çiğnenmesi halinde etkili sonuçlar alınabilir.

Rezene Çayı

Sindirim sistemini düzenler, kas fonksiyonlarını dengeler ve sinirlerin yatıştırılmasına yardımcı olur. Bu yüzden adette rezene çayı tüketilmesi uzmanlar tarafından sıkça önerilirken, bu bitki çayı için gerekli malzemeler arasında;

  • Rezene tohumu (2 çay kaşığı).
  • Su (1 bardak).
  • Bal (1 çay kaşığı/isteğe bağlı).

malzemeleri yer alır. Bu malzemelerle bitki çayını hazırlamak için bir bardak suyu cezve içerisinde iyice  kaynattıktan sonra içerisine ezilen rezene tohumlarını atıp, 2 ile 3 dakika kadar da daha kaynatılmalıdır. Daha sonra 5 dakika kadar demleme sürecine bıraktıktan sonra arzuya göre 1 çay kaşığı bal ilave edilerek, her mide bulantısı halinde tüketilebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle