Çocuklarda Mide Bulantısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda görülen mide bulantısı ve kusma, çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda uygulanabilecek birbirinden farklı yöntem olmasına karşın bir doktora görünülmesi gerekir.

Çocuklarda Mide Bulantısı Nedenleri

Çocuklarda Kusma

Çocuklarda, gıda alerjisi ya da reflü gibi oldukça farklı nedenlerden dolayı mide bulantısı söz konusu olabilir. Yemek borusunu mideye bağlayan kapakçığın kasılma görevini tam olarak yerine getirememesi, reflüye sebep olur. Bu durum da yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da mide bulantısına sebep olabilir. Boğaz ya da bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonlar, üst solunum yolu enfeksiyonları, mide gribi ya da merkezi sinir sistemine bağlı olan hastalıklar çocuklarda mide bulantısına yol açar. Hastalıkların yanı sıra aşırı sinirli çocuklarda da yine psikolojik problemlerden kaynaklanan mide bulantıları görülebilmektedir.

İyi Gelen Şeyler

Çocuklarda mide bulantısına bağlı olarak görülen kusma, muhakkak kontrol altına alınması gereken bir durumdur. Aksi halde çok daha ciddi problemlerin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Ufak bir kan testi ile birlikte çocuklardaki organlarda bir enfeksiyon yahut başka bir problemin olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Bütün bunların yanı sıra ultrason ya da tümörden şüphelenilmesi durumunda MR çekmek de son derece etkili bir teşhis yöntemidir.

Çocukların sürekli olarak midesinin bulanması ya da kusması, ebeveynlerinde paniğe yol açarken bu panik onlara birtakım yanlışları da yaptırabilir. Kusan çocuğun midesinin rahatlatılması önerilse de, bazı aileler çocuğun özellikle de tuzlu besinler tüketmesi konusunda ısrarcı olmaktadır. Ciddi bir sebep yok ise yaklaşık 12 saat içerisinde çocuğun midesi rahatlar. Fakat bu şikâyetler geçmeden çocuğun sürekli olarak bir şeyler yemesi, midesinin bulanmasını çok daha tetiklemektedir. Çocuklarda görülen mide bulantısına yönelik yapılabilecek birtakım yöntemler söz konusudur. Bu yöntemleri uygulamadan önce ise muhakkak bir doktora danışmak gerekmektedir. Sözü geçen yöntemler ise şu şekildedir;

Türk Kahvesi

Türk kahvesi ve limon, içerisindeki maddelerden dolayı mideyi yatıştırma özelliğine sahiptir. Bir çorba kaşığı kadar Türk kahvesinin içerisine birkaç damla limon damlatarak çocuğunuza yedirebilirsiniz. Bol su ile tüketilmesi gerekilen bu karışım, midenin bastırılması ve bulantının son bulması açısından oldukça etkilidir. Türk kahvesi ve limon ile hazırlanan karışım, çocuklarda herhangi bir yan etkiye yol açmamaktadır.

Nane Limon

Çok uzun yıllardan günümüze kadar uzanan bir geçmişe sahip olan nane limon karışımı, özellikle de mide bulantısı konusunda oldukça etkilidir. Bir cezvenin içerisine bir limon sıkılır ve üzerine bir yemek kaşığı kadar taze nane ilave edilir. Bir su bardağı kadar su ilave edildikten sonra kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynayıp soğuyan karışım içerisine bir kaşık bal ilave edilebilir. Yavaş yavaş içilmesi önerilen nane limon, kısa süre içerisinde mide bulantısına iyi gelir. Reflü şikâyeti olan çocuklara içirmeden önce muhakkak bir uzmana danışılması ve günde en fazla 2 fincan olacak şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Melisa Çayı

Melisa, yatıştırıcı bir etkiye sahip olmasından dolayı hazımsızlık problemlerine olduğu kadar mide bulantısı problemlerine de oldukça iyi gelmektedir. Bir su bardağı sıcak su içerisine birkaç yaprak melisa ilave edilir. 5-10 dakika kadar demledikten sonra ılıyan melisa çayını çocuğunuza içirebilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde mide bulantısı ve kusma şikâyetleri hafifleyecektir. Her ne kadar bitkiler faydalı olup ciddi yan etkilere sahip olmasa da, çocuklar tüketeceği için dikkatli olunmasında fayda vardır.

Zencefil

En güçlü bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olan zencefil, doğru alanda kullanıldığı takdirde oldukça faydalıdır. Bir dilim taze zencefilin bir bardak su ile kaynatılması ile hazırlanan zencefil çayı, çocuklardaki mide bulantısı problemine son derece iyi gelmektedir. Güçlü ve ağır bir tadı olduğu için çocuklar tarafından çok sevilmese de bir tatlı kaşığı bal ile tatlandırarak verebilirsiniz. Zencefil çayını çocuğunuza vermeden önce muhakkak bir uzmana danışmalısınız. Fazla tüketilmesi halinde midede yanma gibi farklı mide problemlerine yol açabilir.

Çocuklarda görülen mide bulantısı ve kusma, bütün bu yöntemlere rağmen kontrol altına alınamıyorsa muhakkak bir uzmana danışılmalıdır. Bütün bunların yanı sıra çocukların kustuktan yarım saat sonrasına kadar bir şey tüketmemeleri ve bu süre sonunda yalnızca yavaşça su içmeleri de son derece önemlidir. Kusması kesildiğinde ise tavuk suyu, tuzlu besinler ve ılık su vererek çocuğunuzun midesini rahatlatabilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle