Çocuklarda Mide Bulantısı ve Karın Ağrısının Nedenleri ve Çözümleri

Çocuk yaştaki kişilerde görülen karın ağrıları ve mide bulantısı şikayetlerine yol açan etkenler ve bu etkenlere bağlı olarak uygulanabilecek en doğru ve sağlıklı tedavi yöntemlerine dair açıklamalar.

Çocuklarda Karın Ağrısı ve Mide Bulantısının Sebepleri

Çocuklarda karın ağrısıVücut gelişimi devam etmesi sebebi ile sağlık sorunlarına karşı, yetişkinlere nazaran daha fazla yatkınlık taşıyabilen çocuklar, karında ağrı ve midede bulantı şikayetleri ile sıkça karşılaşabiliyor. Söz konusu semptomların görülmesinde birden fazla etken etkili olur. Genel çerçevede, toplumda karındaki ağrı ve mide bulantısı semptomlarının bir arada sıkça görüldüğü çocukların, bu şikayetleri yaşamalarının nedenleri olarak;

rahatsızlıkları gösterilir. Ancak çocukların bu şikayetleri yaşamalarının nedenleri, genel ve ehemmiyeti bulunan rahatsızlık da olabilir. Bu şikayetlerin nedenleri arasında ayrıca psikolojik faktörlerde çok yoğun şekilde gözlemlenir. Çocukların gelişim dönemlerinde vücutlarında yaşanan değişimler ve çevresel psikolojik faktörlerin oluşturduğu baskılar vücutta karın ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetlerin görülmesine yol açar. Bunların yanı sıra söz konusu şikayetlerin nedenleri arasında vücut gelişimleri açısından çok önemli olan süt tüketimini yoğun olarak gerçekleştiren çocukların, sütün içeriğinde yer alan ‘laktoz’ isimli maddeye karşı reaksiyonlar yaşanması da yer alır. Laktoz isimli maddenin vücutta yarattığı reaksiyonlar çerçevesinde karın ağrısının ve mide bulantısının nedenleri olarak tespit edilebilir.

Gribal rahatsızlıkların da çocukların zayıf olan bağışıklıklarının hızla direnç kırılması yaşamasına neden olur. Bu durumda midede üşütme gibi şikayetlerin oluşmasına yol açar ki bunun sonucunda karındaki ağrılar ve sık sık bulantı şikayetleri yaşanabilir. Çocukların gelişimi açısından çok önemli gıdaların tüketiminin yoğun düzeyde gerçekleştirilmesi ve özellikle de sindirimde yaşanabilen problemlere bağlı olarak yaşanan hazımsızlık sorunları da karında ağrının ve midede bulantının nedenleri arasında bulunur. Bu yüzden çocukların beslenme programlarında mutlaka hazmı ve sindirimi kolay besinlere yer verilmesine önem gösterilmelidir. Bu gibi etkenlerin dışında nedenleri arasında ciddi rahatsızlıklarda yer alabilir.

Çocuklarda görülen karın ağrısının ve mide bulantısının nedenleri hayati önem taşıyabilen rahatsızlıkların belirtisi olabileceğinden en kısa süre içerisinde sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocukların karnın ağrıması ve bu ağrıya eşlik eden bulantı şikayetlerinin yaşanmasının nedenleri arasında idrar yolu enfeksiyonu çok sık görülür. İdrar yollarına yerleşen viral enfeksiyon ve bakteriler burada tahribata neden olur. İdrar yollarında yaşanan tahribat çocuğun boşaltım sistemi ile birlikte mide gibi sindirim sistemi organları üzerinde de baskılar oluşturur. Bunun sonucunda yaşanan tahribatın etkisiyle oluşan acıya bağlı karın bölgesine yayılan ağrı şikayetleri ve midedeki asit seviyesinin yükselmesi ve mideye olağan dışı kaçışlar bulantı şikayetleri gibi sorunların ortaya çıkışına neden olur.

Gastrit Rahatsızlığı

Midedeki asit seviyesinin tüketilen besinlerden, uzun süre aç kalınmasından ya da çocukların ‘abur-cubur’ olarak adlandırılan zararlı ve kimyasal madde içeriğine sahip olan besinleri sıkça tüketmeleri sebebiyle gastrit rahatsızlığı yaşanabilir. Mide asidinin midenin iç yüzeyindeki mukozada tahribata neden olması sonucunda karın bölgesinde ağrı ve midede bulantı şikayetlerinin oluşmasının nedenleri olur. 

Çocukların Karın Ağrısına ve Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Günümüzde çocukların karınlarında ağrı ve aynı anda da midede bulantı şikayetleri yaşaması durumunda genellikle bakteriyel ve virüs kaynaklı rahatsızlıklar etkili olduğundan antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Ancak antibiyotik tedavisinin sağlanması konusunda ebeveynlerin tercih edebilecekleri çeşitli doğal antibiyotiklerde bulunur. Doğada bulunan en güçlü antibiyotikler arasında yer alan;

  • Zencefil.
  • Sarımsak.
  • Bal.
  • Lahana.
  • Zerdeçal.

gibi bitkiler ve besinler, mutlaka ‘çiğ’ ya da doğal teknikler ile hazırlanarak, tüketilmelidir. Özellikle de bu bitkiler ile hazırlanan kürler ve bitki çayları karın ağrılarının ve mide bulantılarının geçirilmesi konusunda çocuklar açısından son derece etkili sonuçlar verir.

Sıcak Su Kompresi

Ağrı şikayetlerinin geçirilmesinde sıcak çok etkili sonuçlar oluşturur. Bu çerçevede de çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetlerinin yaşanması durumunda sıcak su torbası kompresi uygulanabilir. Çocuğun karın bölgesinde belirli bir süre tutacağı sıcak su torbası ağrının hafifletilmesine ve hatta tamamen geçirilebilmesine yardımcı olur.

Ağrı ve bulantı şikayetleri ciddi bir hastalığa bağlı olarak meydana geliyorsa sıcak kompres belirtilerin geçici tedavisini sağlayacağından, esas sorunun tedavisine yönelik müdahalelerin gerçekleştirilmesine de önem verilmelidir.

Yoğurt

Temel olarak bakteriyel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetlerinin çözümü için yoğurt tüketimi çok etkili olur. Vücuttaki bakterilerin yok edilmesi açısından güçlü bir etken olan yoğurdun özellikle çocukların besin programlarında öğün aralarında yer verilmesi ve tüketimine önem gösterilmesi, bakterilerin yok edilerek, şikayetlerden kurtulmalarına yardımcı olur.

Papatya Çayı

Doğada bulunan en güçlü sakinleştirici ve aynı zamanda da güçlü bir iltihap sökücü olan papatya çiçeğinden hazırlanacak doğal papatya çayı çocukların, karın ağrısından ve bulantı şikayetlerinden kurtulmalarına yardımcı olur. Çocuklarda bu şikayetlerin görülmesi durumunda papatya çayının taze olarak;

  • Papatya (20 gram/kuru).
  • Su (200 ml).

malzemeleri ile hazırlanması gerekir. Suyu kaynattıktan sonra bardağı alıp içerisine papatyanın kurutulmuş çiçek kısmı ilave edilmeli ve birbirlerine iyice karışına dek karıştırılmalıdır. Daha sonra 5 dakikalık bir demleme sürecine bırakılıp, nefaset kazanması sağlanmalıdır. Çocukların tadını beğenmemesi olasılığına karşı da içerisine çeyrek tatlı kaşığı kadar bal ilave edilerek, tat kazandırılabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle