Otobüs Yolculuğunda Mide Bulantısı Sorunu ve İyi Gelen Şeyler

Otobüs yolculuklarında toplumda önemli bir kesim tarafından sıkça yaşanan sorunlardan birisi olan mide bulantısı sorunun nedenleri ve bu sorunun giderilmesi için kullanılabilecek yöntemler.

Otobüste Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Mide bulantısı

Uzun seyahat için çıkılan otobüs yolculukları sırasında sıkça yaşanan mide bulantısı sorununa pratik şekilde çözüm oluşturulabilir. Otobüs yolculuğunda oturuş pozisyonu, yapılacak hareketler, tüketilecek besinler gibi pek çok faktör sayesinde mide bulantısını önlemek, geçmesini sağlamak mümkündür. Bu şekilde mide bulantısını geçirebilmek mideye iyi gelen şeyler arasında;

 • Temiz hava alınması gerekir (araç penceresinin açılması ya da aracın durdurularak, dışarıda temiz hava alınması),
 • Gözlük ya da uyku bandı takılmalı (görüş odaklı ortaya çıkan bir sorun olduğundan araç sürücüleri güneş gözlüğü, yolcular ise uyku bandı kullanabilir),
 • Otobüs güzergahında geniş alanlar (vadi-ova gibi) mevcut ise yolcunun ufuk çizgisine doğru (en uzağa) bakması da mide bulantısının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Kafanın geriye doğru yaslanması ve kesinlikle mideye doğru baskı uygulanmaması da mide bulantısının kusmaya neden olmaması sağlanabilir.

gibi eylemleri bulunur ve bu eylemlerin kesinlikle sorun yaşanmaya başladığı anda yerine getirmeleri gerekir. Bu eylemler sayesinde hem otobüste yolculuk esnasında yaşanabilecek mide bulantısını önleyebilmek hem de mevcut mide bulantısının etkilerini hafifletebilmek mümkün olur.

Otobüste Mide Bulantısını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Otobüsle uzun yol seyahatlerine çıkılacağı takdirde muhakkak bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bu hususlar otobüs yolculuğundan önce başlar. Buna göre;

 • Vücutta dolaşım sorunlarına yol açabilecek sigaradan ve kafeinli içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Midede bulantı hissedilmeye başlandığında kesinlikle ani hareketlerde bulunulmaması gerekir. Zaten vücudun dengesini yitirmesine ve karmaşıklığın oluşmasına neden olan araç tutması mevcut iken ani hareketler bu dengenin daha da sarsılmasına yol açar.
 • Ağır ve keskin kokuya sahip olan parfümlerden kaçınılması gerekir. Koku dengesi bozulan vücutta mide bulantısı sürecini hızlandıracağından ter kokusu gibi problemleri önlemek için parfüm yerine hafif ve mümkünse meyve ve doğa kokusu taşıyan deodorantlar tercih edilmeli. Hatta roll-on (koltuk altı stick) kullanılması tavsiye edilir.
 • Yolculuk öncesinde ağır, yağlı, baharatlı ve midede ekşimeye neden olabilecek besinler tüketilmemelidir.

Otobüste Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Otobüse binerken ya da yolculuk esnasında yapılması gereken uygulamalar haricinde seyahat esnasında midenin bulanması halinde ise mide iyi gelen bazı yiyecekler tüketilerek, hem bulantı geçirilebilir hem de istifra etmenin önlenebilmesi mümkün olur. Bu yiyecekler sayesinde otobüste mide bulantısının bir nevi doğal yöntemlerle tedavisi gerçekleştirilmiş olur. Buna göre otobüste mide bulantısına iyi gelen yiyecekler arasında;

Doğal Meyve Suyu İçilmeli (Vücuda C Vitamini Alınmalı)

Portakal, limon, ananas veya greyfurt gibi çok yüksek C vitamini içeriğine sahip olan meyvelerin suyunun, doğal teknikler ile sıkılarak, herhangi bir katkı maddesi olmadan tüketilmesi gerekir. C vitamini midedeki asit artışının enzimler aracılığı ile emilmesini ve böylelikle mide bulantısının önlenmesini sağlar.

Tuzlu Kraker Tüketilmeli

Günümüzde araba tutması sorununa ilişkin olarak yapılan bilimsel çalışmalar çerçevesinde bol tuz içeren kraker gibi kuru ve hamur işi besinlerin içerdikleri enzimler ile midede bulantı yaşanmasına yol açan artış göstermiş mide asidinin fazla kısmının emilmesini sağlamasıdır. Bu şekilde mide asidinin normal seviyelere gelerek, bulantıya yol açması önlenebilir.

Zencefilli Ürünler Tüketilmeli

İnsan vücudundaki pek çok soruna yönelik olarak son derece etkili çözümler oluşturabilecek zengin bir bileşen yelpazesine sahip olan zencefil ile üretilmiş olan besinlerde seyahatteyken yaşanan midedeki bulantıya iyi gelir. Bu yüzden uzmanlar mide bulantısına iyi gelen zencefil ile yapılmış ya da zencefil içeren;

 • Sakız,
 • İçecek (gazsız/asitsiz),
 • Şeker,
 • Kurabiye,

yiyeceklerin yolculuktan önce ya da yolculuk sırasında tüketilmesi önerilir.

Otobüste Mide Bulantısını Önleyen Zencefil Kürü

Zencefil kürü

 • Su (1 su bardağı),
 • Zencefil (yarım tatlı kaşığı/toz),

Bir bardak su içerisine yarım tatlı kaşığı toz formdaki zencefil ilave edilir ve iyice karıştırılır.

Otobüs yolculuklarından önce taze olarak yapılmalı ve otobüse binmeden en geç 30 dakika kadar önce içilmelidir.

Otobüste Mide Bulantısını Önleyen İlaçlar

Otobüs yolculuklarında mide bulantısı yaşanmaması açısından iyi gelen bir takım ilaçlar bulunur. Bu konuda mide bulantısını engelleyen ilaçlar kullanılmalıdır.

Otobüs yolculuklarında bulantı sorunu yaşamamak için kullanılabilecek bu ilaçların mutlaka uzman doktora başvuru gerçekleştirilerek, tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Günümüzde toplumda yol tutması(mide bulantısı) sorununda sıkça kullanılan ilaçların tablosu;

İsim Kimler Kullanabilir? Özellikleri Fiyatı
Dimenhydrinate 50mg Uyuşukluğa neden olduğundan sürücüler kullanmamalı. Araç tutması nedeniyle mide bulantısını ve istifrayı önler. 2.01 TL
Metpamid Sürücülerde kullanabilir. Yol tutması ve mide bulantısına iyi gelir. 1,5 TL
Meclizine  Uyuşukluğa neden olduğundan sürücüler kullanmamalı. Mide bulantısı ve baş ağrısına iyi gelir. 5  TL


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle