Boğaz Reflüsüne İyi Gelen Vitaminler ve Beslenme Şekilleri

Boğaz reflüsüne iyi gelen vitaminler nelerdir? Reflüye sebep olan besin maddeleri nelerdir, yaşamsal fonksiyonlarımızı arttırmak için yapmamız gerekenleri ele almaktayız.

Reflüye İyi Gelen Besinler ve İçerdiği Vitaminler

Balık: İçerdiği omega-3 oranı bakımından oldukça zengin yapılı olan balık reflüyü azaltma içinde birebir. Özellikle fırında pişirilen veya buğulama tarzında pişirmeyi tercih ederseniz sizler için daha sağlıklı ve faydalı bir besin olacaktır.

Haşlanmış Havuç: İçeriğinde bulunan A, C ve K vitamini ile tam bir vitamin deposu olan havuç aynı zamanda potasyum ve lif kaynağı bakımından da oldukça zengindir. Reflü hastaları için havuç tüketimi haşlama olmalıdır. Çiğ olarak tüketilmemesi önerilir.

Lahana: Asit oranı son derece düşük oranda olan lahana içeriğinde bulunan demir ve C vitamini sayesinde birçok hastalık grubunda olduğu gibi bu sağlık problemimizde de fayda sağlayan besinlerdendir.

Muz: Tüketildiğinde enerji veren ve Ph değeri bakımından da düşük orana sahip olan meyvelerimizden muz reflü hastalığında en çok tercih edilen maddelerden bir tanesidir.

Brokoli: Gerek kürleri gerekse hazırlanan içecekler ile adından sıklıkla söz ettiren sağlık deposu brokoli boğaz reflüsü içinde birebir bir sebzedir. Besin değeri oldukça yüksek olan bu besin maddemiz özellikle de mide ve boğaz yanmasını giderek son derece katkılı bir besindir.

Şeftali: Sindirimi kolay olan bir diğer meyvemizde şeftalidir. Reflü hastalarının diyet listelerinde yer alan şeftali aynı zamanda da lif bakımından oldukça zengindir.

Kereviz: Sindirim sistemimiz açısından son derece etken bir besin maddesi olan yiyecekler arasında yer alan kereviz kalori oranı bakımından oldukça düşük oranlı bir sebzedir. Sindirim sistemini destekler ve reflü benzeri mide hastalıkları içinde oldukça fayda sağlar.

Zencefilli Çay: Boğazda meydana gelen ağrıları ve yakınmaları giderecek formda güçlü bir anti-inflamatuar olan zencefil çayı bir nevi antibiyotik niteliğindedir. Sadece boğazlarınızı yumuşatmak ile kalmaz aynı zamanda da kısa süre içerisinde reflüden kurtulmanıza sebep olur. Listemizde sağlık sorunlarını giderme amacıyla tercih edilen ve etkili olanlar bulunmakta. Beslenme düzeninizi bu doğrultuda hazırlamanız reflüden kısa sürede kurtulmanız ve boğazınızda meydana gelen ağrı, tahriş ve benzeri etkilerin ortadan kaldırılmasına olanak sağlar.

Reflüye Ne İyi Gelir

  • Yemeklerden sonra doktorunuzun önerdiği kuru yemiş ve meyvelerden tüketmelisiniz.
  • Yatmadan önce yemek yememelisiniz.
  • Her gün mutlaka probiyotik yoğurt tüketmelisiniz.
  • Reflüye neden olan sebeplerden bir tanesi de kilolu olmaktır. Kilo vermeyi deneyiniz.
  • Uyurken yüksek yastık kullanmayı tercih ediniz.
  • Asit içeren içecekleri tüketmemelisiniz.

Reflü hastalığının boğazımızda etkileşime geçmesi üzerine meydana gelen iltihaplanmayı bitkisel ürünler ile geçirebilirsek hem kronikleşmesini önler hem de hastalığımızı doğal yollar ile kimyasal ilaçlara gerek duymaksızın gidermiş oluruz.

Aloe Vera Suyu

Yemek yemeden yaklaşık olarak 20 dakika kadar öncesinde tüketmeniz gereken aloe vera suyu oldukça etnik bir içecek olmakla beraber vücudunuzun bozulan asit dengesini düzene sokmaktadır. Aynı zamanda da yemek borumuzda ve midemizde bulunan iltihaplanmalara karşı da tedavi edici bir içecektir.  İçecek hazırlamak için ilk yapmanız gereken çiçek satan yerlerden veya bitkisel ürünler bulunan yerlerden aloe vera bitkisini temin etmelisiniz.

Hazırlanışı

Bitkimizin içerisinde bulunan jeli bıçak yardımı ile kasemizin içerisine çıkaralım. İçine bir miktar su ekleyerek bitkimizi blenderdan geçirelim. Hazırladığımız karışımı süzgeçten geçirelim ve süzelim. Aloe vera bitkisinin bu karışımı aynı zamanda vücudun toksinlerden arınmasına da katkı sağlamaktadır.

Kaygan Karaağaç Bitkisi

Bir nevi şifa etkisi yaratan bir bitkimizde kaygan karaağaç olmakta. Özellikle yaralanmalara ve ağır tahrişlere iyi geldiği bilinen kaygan karaağaç mide çeperinde bulunan sağlık sorunlarının kısa sürede giderilmesine olanak sağlamaktadır.

Hazırlanışı

Isıtmış olduğunuz suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar bitkimizden atıp ortalama 5 dakika kadar demlenmeye bırakalım. Bitkimiz demini aldıktan sonra tekrar bitkimizin tortusunu süzelim ve günlük yemeklerden en az 30 dakika öncesinde tüketelim. Bu tarifimizi faydasını görene denk tekrarlayın. Lakin günlük 3 kereden fazla tüketmeyin.

Bitkisel ürünlerin her ne kadar şifa kaynağı olduğu bilinse de zaman zaman gereğinden fazla tüketildiğinde yararlı etkilerin yanı sıra bizlere yan etkiler de bulunmaktadır. Bunun için öncelikle doktorunuza danışarak sonrasında da tedavinize ek günlük kullanım şeklini aşmadan tüketiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle