Boğaz Reflüsünün Zararları ve Tedavi Uygulamaları

Boğaz reflüsünün zararları ve tedavi uygulamalarının önemini nedir. Reflü ilerleme kaydettiğinde kişiler doktor öneri ve tavsiyelerini dikkate almadıklarında ciddi bir sağlık problemine dönüşür.

Boğaz Reflüsünün Yol Açtığı Sağlık Problemleri

Reflü midemizde meydana gelen ciddi sağlık problemlerinden bir tanesidir. Belirtileri arasında yutma güçlüğü, mideden ağza acı su gelmesi, boğazda yanmalar, bulantı, kusma ve benzeri belirtiler gözlemlenmektedir. Bu belirtilerin tümü sağlıklı bir yaşam kalitesini etkileyecek nitelikte belirtilerdir. Tedavi edilmediği takdirde bu belirtiler daha yaygın bir hale gelecek ve sağlık açısından sizi daha kötü bir noktaya sürükleyecektir.

Boğaz reflüsünün tedavi edilmemesi ile midemizde bulunan asit ardı ardına boğazımıza vede gırtlağımıza akmaktadır. Bunun sonucunda da boğazımızın tahriş olmasına sebebiyet veren ciddi sağlık problemleri açığa çıkaracaktır.

Solunum problemlerinin başlangıcı

Reflü hastalığının ilerlemesi üzerine nefes darlığı ve benzeri  hastalıkları zaman içerisinde ilerleme kaydedecek ve de tedaviyi zorlaştıracaktır. Buda hastalığın etkilerinin daha da artmasına sebebiyet vermektedir.

İkinci belirli diş çürümesi

Hastalığın tedavi sürecinde etkileşimin az olması sonucunda ve tedaviye geç kalınması sonucunda reflü dişlerde kalıcı hasara neden olmaktadır.

Reflünün belirtilerinden boğaz hastalıkları

Reflünün en belirgin özelliklerinden olan boğaz yanması ve beraberinde meydana gelen boğaz ağrısı kişilerin en çok yakındığı sağlık sıkıntılarından bir tanesidir.

Ses tellerinin zarar görmesi

Asidin sürekli olarak boğaza doğru ilerlemesi ses tellerine zarar vermektedir. Buda sesin boğuklaşmasına ve sesinizin kısılmasına neden olur.

Boğaz Reflüsü Tedavi Yöntemleri

Reflüyü gidermek amacı ile farklı yol izleyebiliriz. Bunlar hastalığın ilerleme sürecine göre değişiklik gösterir. Öyle ki ilk evrelerde ise bunu şu şekilde değerlendirebiliriz:

  • Yaşamsal fonksiyonlarımızı düzene sokmak
  • Beslenme düzeni oluşturma ve diyet uygulamasında bulunma
  • İlaç kullanımı
  • Ameliyat

Yaşamsal fonksiyonları düzene sokmak

  • Günlük yaşantımız bizim sağlığımızı kısmen ilgilendiren en önemli etkenlerden bir tanesidir. Öyle ki beslenme düzenimizden günlük kaç saat uyuduğumuza, gün içerisinde ne kadar aktif olduğumuzdan günümüzü ne gibi aktiviteler ile değerlendirdiğimize kadar bir çok alanda sağlıklı yaşamak adına bu ayrıntıları göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.
  • Sigara ve benzeri zararlı alışkanlıklarınızı bırakmalısınız
  • Asit içeren içecekler ve yiyecekleri tüketmemeniz gerekir
  • Az az sık sık yemek yemeniz gerekir. Özellikle saat olarak tanımlayacak olursak yemek yediğiniz süre zarfı sonrasında ortalama 3 saat sonrasında yemek yemelisiniz. Uyurken başınız midenizden daha yukarıda olmalıdır. Çünkü daha aşağıda olması midemizde bulunan yiyeceklerin yemek borusuna akmasını tetikleyecektir.
  • Formunuzu korumalı ve belirli kilonun üzerine çıkmamalısınız. Şunu söylemeliyiz ki kilolu kişilerde karın bölgesinde baskı daha fazladır ve buda mide rahatsızlıklarına sebep olur.

Beslenme düzeni

Bir çok sağlık probleminde yer alan konulardan bir tanesi de beslenme düzenidir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşama sahip olmak istiyorsanız öncelikle beslenme düzeni oluşturmalısınız. Örneğin fıstık, çikolata, kızartılmış besinleri milkshake, greyfurt suyu, aşırı yağ içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Beslenme düzeni doktor kontrolü ile birlikte hazırlanmaktadır. Doktorunuz gerekli gördüğü formda ilaçlı veya ilaçsız diyet uygulamanızı talep eder.

İlaç kullanımı

Reflünün ilerleme durumuna göre tedavi uygulamasında bulunulacak bir diğer süreçte ilaç kullanımı evresidir. Bu noktada diyet ile birlikte doktorunuzun uyguladığı tetkikler sonucunda midenizde bulunan asit üretimine etki edecek düzeyde ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar aynı zamanda midemizi boşaltma ve yemek borumuzu da reflüye karşı korumaya yönelik kullanılan ilaçlardır.

İlaç kullanımı ile mideniz temizlenir ve bu noktada sindirim enzimleri de etkilenmesi engellenmektedir.

Ameliyat

Hastalığın giderek ilerlemesi sonucunda ön görülen son aşamadır. Ciddi düzeye sahip boğaz reflüsü ve benzeri yakınmaların söz konusu olduğu durumlarda uygulanır. Ameliyat uygulamasının tercih edilmesindeki amaç diyetten ve ilaçtan sonuç alınamamasından kaynaklanmaktadır. Bu aşamada kişi kendini son derece rahatsız hisseder ve ameliyatın uygulanmasındaki amaç da yemek borusu ve midemizin arasında bulunan noktanın sıkılaştırması amacıyla uygulanır. Ameliyatı doktor önermektedir. Lakin bazı kişiler bu konuda hem tereddütte kalmakta hem de işlemi ertelemektedir.

Reflünün bu aşamaya gelmesi ertelenmemesi gereken bir evredir. Çünkü boğazda oluşan hasarın ilerlemesi üzerine tedavi uygulanmaz ise reflü kansere yol açabilir. Bunun için boğaz reflüsü belirtilerini gözlemlediğinizde en kısa zamanda doktora gözükmelisiniz. Hastalığınız ilerleme sürecinde ise o vakit doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz. Öyle ki reflü kimi zaman basit bir hastalık gibi gözlemlense de zaman içerisinde ilerleme kaydettiğinde ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle