Mide Bulantısının Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Birçok hastalığın belirtileri ve semptomları arasında yer alan mide bulantısına iyi gelen doğal çözüm yollarını uygulayarak, bulantı sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Muz Mideye İyi Gelir mi

Mide bulantısı, birçok hastalığın habercisi olan bir rahatsızlıktır ve yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Bu sebepten ötürü mide bulantısının bir hastalık habercisi olup olmadığı uzman muayenesiyle araştırılmalıdır. Tedavinin yanında doğal çözümlerle de bulantı probleminizi gidermek mümkün olmaktadır.

Genellikle bulantı ve kusma, mide rahatsızlığının ya da beslenme probleminin habercisidir. Sıklıkla görülen bulantı durumunda muhakkak muayene olarak sebebi araştırılmalıdır. İlaç tedavisi ve doğal yöntemler bulantı sorununu ortadan kaldıracaktır. Eğer bulantıya neden olan bir hastalık varsa, hastalığın tedavisi sürecinde bu semptomlar ortadan kalkacaktır.

muz

Muz, sindirimi kolay bir besindir. Tüketilmesi esnasında mideyi yormaz. Ayrıca içerdiği yüksek miktarda potasyum da bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Hastalık sürecinde iştahsızlık yaşanması durumunda tüketilerek vücut için gerekli olan kalorinin alınması sağlanabilir. Genel olarak ele aldığımızda mide hastalıklarında ve diğer hastalıklarda da aksi belirtilmediği sürece tüketimi son derece faydalı olacaktır.

Muz Mide Ağrısına İyi Gelir mi

Muzun ağrı giderici özelliği bulunmamaktadır. Ancak mide ağrısı sorunu esnasında hafif ve sindirimi kolay bir besin olan muz tüketmek, mideye ekstra bir yük olmayacağı için iyi bir tercih olacaktır. Ağrının sebebi bilinmiyorsa ve sık tekrarlayan bir durum söz konusuysa, doktora danışarak sebebi mutlaka araştırılmalıdır. 

İçerdiği vitamin ve minerallerin yararlarına bakacak olursak;

 • Tansiyonu dengeleme özelliğine sahiptir. Bu özelliği nedeniyle beyin kanaması ve felç riskini aza indirir.
 • İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik yapısını güçlendirir. Özellikle menopoz döneminde kadınlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Günde bir adet tüketilmesi içerdiği kalori sayesinde zinde olmanızı sağlayacaktır. Bu özelliği sebebiyle de spor yapanlar tarafından özellikle tercih edilmektedir.
 • Mideye dost bir besindir. Sindirimi son derece kolaydır. Mideye yormaz ve mide ekşimelerini ortadan kaldırır. Midenin yanı sıra, sindirim sistemini de iyileştirici ve koruyucu etkisi mevcuttur.
 • Ülser hastalığı olanlar için de muz tüketimi tavsiye edilmektedir. Ülser hastalığında mideyi rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • Bazı araştırmalar neticesinde muzda yer alan vitamin ve minerallerin kanserli hücre oluşumunu azalttığı yönünde bulgulara erişilmiştir. Bunun dışında kanser için de koruyucu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.
 • Düzenlediği serotonin hormonu nedeniyle stres ve depresyona karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
 • Kan değerlerini düzenleyerek, eksik değerlerin neden olduğu hastalıklara karşı koruyucudur.

Mide hastalıklarında muz tüketimi muhakkak doktora danışarak yapılmalıdır. Devamlı kullanılan ilaçlar varsa, muzun içerdiği potasyum ile etkileşim sağlayıp sağlamadığı doktora ve eczacıya danışılmalı ve tüketimi ancak doktor izniyle yapılmalıdır.

Muz ve Reflü

Reflü hastalığında mide içeriğinin yemek borusuna gelerek rahatsızlık vermesi söz konusudur. Bunu önlemenin başlıca yolu lifli gıdalar tüketilmesidir. Lifli gıdalar mide asidi salgılanmasını engelleyerek reflünün yol açtığı sıkıntıları giderecektir. Muz da içerdiği lif sayesinde mide reflüsü olan hastalarda tüketilmesi tavsiye edilen ve reflüyü artırmayan besinler içerisindedir.

Muzun Yan Etkileri Nelerdir

Muz genel olarak baktığımızda yararlı ve nadir yan etki gösteren bir besindir. Ancak olgunlaşmamış ve aşırı muz tüketimi beraberinde birçok yan etkiye yol açabilmektedir.

 • Aşırı muz tüketimi kabızlığa yol açmaktadır. Bu da beraberinde sindirim problemlerine yol açabilmektedir.
 • Migren hastalığı olanlar için muz tavsiye edilmemektedir. Zira muz migreni tetikleyen özelliğe sahip bir besindir.
 • Muzun aşırı tüketimi kanda potasyum değerlerini artırdığı için mide bulantısı ve kalp çarpıntısına sebep olmaktadır. Bu sorunlarla karşılaştığınızda muhakkak doktorunuza danışmalı ve tüketimi konusunda tavsiye almalısınız.
 • Alerjik hastalıkları ve astımı bulunanlar için tüketimi tavsiye edilmemektedir.
 • Muz tüketimi midede ve sindirim sisteminde gaz oluşumu sağlamaktadır. Bu da mide hastalığı bulunanlar için olumsuz bir durumdur. Gaz probleminiz varsa, kullanım miktarı için uzmana danışmalısınız.

 Muz yerine muz kurusu tüketmek de muzun etkilerinden faydalanmanızı sağlamaktadır. Kurutulmuş olması içerdiği kalori miktarını da azalttığı için, kilo problemlerine de yol açmamaktadır. Ayrıca muz kurusu tüketmek, gaz problemleriyle karşılaşılma durumunu aza indirgemektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle