Mide ve Boğazda Yanma Sebepleri ve Yanmaya İyi Gelen Şeyler

Genellikle sindirim sorunlarından kaynaklı yaşanan mide ve boğaz yanmasına neden olabilecek rahatsızlıklar ve bu şikayetleri önlemeye yardımcı olacak doğal ve sağlık tedavi yöntemleri.

Mide ve Boğazda Yanma Şikayetlerinin Nedenleri

Mide ve boğaz yanması

Toplumda çok sık görülen mide yanması ve boğaz yanması şikayetleri, hastaların günlük yaşamlarını doğrudan etkiler. Temel olarak bir sindirim sistemi sorunu bütünün yapı taşlarından birisi olan midedeki ve boğazdaki yanma şikayetleri, birlikte ortaya çıktıklarında tüketilen yiyecekler dolayısı ile sorunun meydana geldiğini gösterir. Çünkü midede görülen reflü rahatsızlığı belirli yiyeceklerden tetiklenerek, mideden asit ve sıvı kaçışına neden olur ve bu kaçış yemek borusuna doğru ve buradan da ağza kadar ulaşabilir. Bu durumda midedeki asidin yemek borusunda ve boğazda tahribata neden olmasına yol açar ki bunun sonucunda midede başlayan ve boğazı da etkisi altına alan bir yanma şikayetinin yaşanmasına neden olur. Bu gibi faktörler odağında midede ve boğazda yanma şikayetleri;

 • Kimyasal katkı maddesi içeren besinler.
 • Alkol ve sigara kullanımı.
 • Sağlıksız ve hazır gıda besinlerinin tüketilmesi.
 • Uzun süre aç kalınması.
 • Farklı organların mideye baskı oluşturması.
 • Yoğun stres altında kalınması ve psikolojik sorunlar.

gibi hususlardan dolayı ortaya çıkar. Bununla birlikte midedeki ve boğazdaki yanma şikayetleri doğrudan bir sağlık sorununu teşkil etmez ve temel olarak midede görülebilen rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu noktada bu sorunlara neden olan midedeki rahatsızlıklar arasında;

 • Reflü.
 • Ülser.
 • Gastrit.

gibi son derece ciddi ve kronikleşme olasılığı bulunan hastalıklar yer alır. Bu yüzden de mide asidinin yemek borusundan ağza doğru çıkmasına neden olan tüm olasılıklara karşı doğru şekilde tetkiklerin gerçekleştirilmesine önem verilmesi gerekir.

Mide ve Boğaz Yanmasına İyi Gelen Şeyler

Midede ve boğazda yanma şikayetlerinin ortaya çıkışı temel olarak yemek borusuna doğru kaçan mide asidi olduğundan, bu şikayetler bir tür belirtidir. Bu yüzden de bu şikayetlere iyi gelecek bitkiler, besinler ve eylemler ile etkilerinin bastırılması ve bu şekilde de midedeki ana sorunun ortadan kaldırılabilmesi mümkün olabilir.

Bol Su İçilmeli

Su vücutta yenileyici ve tazeleyici etki oluşturduğundan mide asidi kaynaklı boğazda ve midede yanma hissinin oluşması durumunda bu asidin bu noktalardan tamamen temizlenmesi sağlanabilir. Bu şekilde asidin vücuttan atılabilmesi sürecini de hızlandırarak, yaşanan yanma hissinin hafifletilmesine yardımcı olur.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

Mide asidi üretiminin artış göstermesine neden olabilecek tüm hazır gıda ürünlerinden ve içeceklerden kaçınılması gerekir. Bununla birlikte beslenme kadar beslenmeme de mide asidinin yukarıya doğru kaçarak, hem midede hem de boğazda yanmanın oluşmasına neden olacağından çok uzun süreler aç kalmamaya özen gösterilmesi gerekir.

Alkol ve Sigara Kullanılmamalı

Alkol ve sigara gibi ürünler mide asidi üretiminin artmasına ve midede çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olduğundan mutlaka şikayetler yaşanırken veya sonrasında kesinlikle tüketilmemeleri gerekir.

Asitli İçecekler İçilmemeli

Kola gibi asit içeriği yüksek olan içeceklerin, mide içerisindeki asit seviyesinin artış göstermesine neden olacağından özellikle midede problemler/rahatsızlıklar varsa kesinlikle tüketilmemelidir.

Mide ve Boğaz Yanması İçin Kür Tarifleri

Doğada bulunan saf, sağlıklı ve şifa kaynağı bitki ve ürünler ile boğazdaki ve midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilmek ve bu soruna yol açan midedeki asit düzeyinin dengeye kavuşmasını sağlamak mümkündür. Bu noktada kullanılabilecek birbirinden farklı özelliklerde zengin bir doğal ürün çeşitliliği bulunur.

Karbonat Kürü

KarbonatMidede ve boğazda yaşanan yanma şikayetlerine 7.0 pH değerine sahip olan karbonat iyi gelir. Çünkü bu pH değeri ile midedeki asit miktarının düzene girmesine yardımcı olur. Bu karbonat kürünü hazırlayabilmek için;

 • Karbonat (1 veya yarım yemek kaşığı).
 • Su (1 bardak).

malzemeleri gereklidir. Bir bardak oda sıcaklığındaki su içerisine karbonat ilave edilip, iyice karıştırılır. Birbirine iyice karıştıktan sonra tüketilebilir. 1 günde 1 defa olacak şekilde tüketilmesine dikkat edilmeli ve kesinlikle aynı gün içerisinde 2 defa içilmemelidir.

Tavuk Çorbası

Boğazdaki ve midedeki yanma şikayetlerine yönelik olarak yumuşatıcı etkiler en iyi çorbalar sayesinde sağlanabilir. Özellikle de yağlı çorba bu konuda çok önemli avantajlar sağlarken, bu konuda tavuk çorbası tercih edilebilir. Tavuk çorbası;

 • Tavuk eti (Bütün ya da parçalı ve kemikli).
 • Tel şehriye (1 su bardağı).
 • Tuz.
 • Karabiber.
 • Pulbiber.

malzemeleri ile yapılabilir. Tavuk suda iyice haşlandıktan sonra ocaktan alınır ve parçalarına ayrılır. Daha sonra tavuğun kaynadığı su içerisine tel şehriye ilave edilir ve iyice kaynaması beklenir. Kaynadıktan sonra üzerine tuz, karabiber, pulbiber ve isteğe göre daha farklı baharatlar ilave edilerek, bir süre daha pişmesi beklenir. Baharatları kaynama noktasında sonra atmak baharatların da faydalarından yararlanabilme açısından çok önemlidir. Mide yanması ve boğaz yanması şikayetleri halinde 1 kase tüketilmesi tavsiye edilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle