Acıkınca Mide Bulantısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Aç karnına mide bulantısı, reflü ya da ülser gibi hastalıklar sonucunda olacağı gibi sigara tüketilmesi gibi durumlarda da olur. Nane çayı ya da zencefil çayı içmek bulantıyı bastıracaktır.

Acıkınca Mide Bulantısı

İnsanların acıkması durumunda mide bulantısı en yaygın olarak görülen semptomlardan bir tanesi olmaktadır. Ayrıca midenin açlık hissetmesi sonucunda mide kaslarının güçlü bir şekilde kasılması sonucunda mide seslerinin gelmesi hırıltının olması gibi durumlar söz konusu olacaktır. Kişilerde açlık yaşanması durumunda aşırı açlık hissedilmesi durumunda sürekli olarak mide kazınması sürekli olarak yemek yeme düşünceleri olacak ve mide bulantısı meydana gelecektir.

Acıkınca Mide Bulantısı Nedenleri

Sindirim sisteminin beyin tarafından algılanması sonucunda üst gastrointestinal yolun kasılması sonucunda kusma meydana gelecektir. Bu açlığın düşük kan şekerinden kaynaklanması ile de bilinmektedir. Bu nedenle de tokluk kan şekeri seviyesine bakılması gerekmektedir. Açlık konusunda en belirgin semptomlardan bir tanesi de uzun bir süre gıda alınmamasından kaynaklanmaktadır. Açlıktan dolayı glikoz seviyesinin düşmesi sonucunda mide kasılmaları meydana gelecek bir durum ortaya çıkacaktır. 

Mide bulantısı yaşamakta olan hastanın reflüsü olması durumunda aç kaldığı zaman ve midesinin boş olması durumlarının da merkezi sinir sistemi sonucunda mide bulantısı hissinin oluşması söz konusu olacaktır. Mide yanması da hissedilecektir. Reflü hastalığının özofageal iltihaplanması sonucunda meydana gelecek bir durum olacaktır. Reflü tahriş olması durumunda meydana gelecek olan açlık hissi ve bunun sonucunda da mide bulantısı meydana gelecek bir durum olur.

Mide ülserinin meydana gelmesi sonucunda duodenum duvarları adı verilen bölgede açık yaralar oluşmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda da mide yarasının olması nedeniyle ülser hastalığının oluşması sebep olur. Bu durum kişilerde yeme değişikliğinin olması ve aç kalmamaları gereken bir durumdur. Mide ülseri olması durumunda midenin üst kısmında şiddetli bir ağrı olacak ve kişi acıkması durumunda da mide bulantısı olması söz konusu olacaktır. Bu durum kişinin aç olması durumunda daha da kötüleşecektir.

 • Kahve içmek;
 • Aç karnına sigara içmek;
 • Hipoglisemi;
 • Kullanılan ilaçlar;
 • Psikolojik sorunlar;
 • Stres;
 • Alkol kullanımı.

Hipertiroidi olan kişilerin hormonlarından dolayı sık sık açlık hissedecekler ve fazla kalori alma ihtiyaçları olacaklardır. Bunun sonucunda da kişi açlık hisseder. Vücudun açlık hissetmesi durumunda midenin kasılmaları sonucunda mide ağrısı ve mide bulantısı da ortaya çıkacaktır.

Hamilelikte mide bulantısı sıklıkla olmaktadır. Hamilelikte kusma olmasa bile mide bulantısı özellikle de sabah olacaktır. Bu kusma hamilelikte ilk aylar içerisinde olabilir. Hormonların yükselmesi durumunda cenin büyümesi sonucunda fazla besin isteyecek olması nedeniyle annenin midesi acıkacaktır.

Acıkınca Mide Bulantısına İyi Gelenler

Bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde sıvısız kalmanız sonucunda alacak olduğunuz sıvının sayesinde sabah uyandığınız zaman mide kasılması olmayacaktır. Aç karnına bol sıvı almanız mide bulantısına neden olacağı da unutulmamalıdır.

Elmanın her zaman için mide bulantısına çok iyi geleceği, midenin rahatlaması için elma tüketmeniz gerekmektedir. Bir dilim elma tüketmek midenin suyunu alacak ve mide kasılmasını önleyecektir. Ayrıca bir miktar ekmek yemeniz de açlığınızı bastıracak ve mide bulantısının önüne geçmiş olacaktır.

Acıkınca mide bulantısı daha çok sabahları olmaktadır. Odanız havasız kalması durumunda, mide bulantısı yaşanacaktır. Sabah oluşan mide bulantısı daha çok hamilelikte bayanların yaşamakta olduğu sorunların başında gelmektedir. Bu durum içerisinde kalan kişiler hayatı içerisinde temiz hava almalı ve odalarını da havalandırmaları gerekmektedir.

İyi Gelen Bitkisel Kürler

Zencefil Çayı

 • 10 gram zencefil tozu;
 • 250 gram su.

Kaynamakta olan suya atacak olduğunuz 10 gram zencefil tozu konulmalı ve karıştırılmalıdır. 5 ya da 6 dakika süresince kısık ateşte kaynatmalı ve sonra ocağın altı kapatılır. Boğazınızı yakmaması için 10 dakika süresince soğuması beklenir ve bunu 1 bardak kişilerin içmesi sonucunda mide bulantısı kalmayacaktır. Hastaların her zaman için mide bulantısı sorunu yaşamaları durumunda bu zencefil çayını tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Fakat yüksek tansiyon hastalarının, yüksek kan basıncına sahip olan kişilerin zencefil çayı tüketmemeleri gerekmektedir.

Nane Limon Çayı

 • 20 gram kuru nane;
 • Birkaç dilim limon;
 • 400 gram su.

2 su bardağı suya yarım limon dilimlenir ve 1 yemek kaşığı kuru nane konulmalıdır. 10 dakika boyunca kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Ilık olması durumunda aç karnına içilmesi mide kasılmalarının önüne geçecek ve kişilerin hızlı bir şekilde mide bulantılarını da önlemiş olacaktır. Nane limon çayını hamile bayanlarda mide bulantılarını gidermek amacıyla kullanabilirler.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle