Mide Bulantısı ve Baş Ağrısının Tedavi Yöntemleri

Mide bulantısı ve baş ağrısı ile ilgili rahatsızlıklarda uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uzmanlar konu ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunmuştur.

Ağrı ve Bulantı

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı

Birçok insan hayatının çeşitli bölümlerinde mide bulantısı rahatsızlığı ile karşı karşıta kalmıştır. Bu rahatsızlık bazen bir alerjik reaksiyon olarak tanımlanırken bazense çeşitli sağlık problemleri ile ilişkilendirilmiştir. İlk aşamada mide bulantısının şiddetli zararları ve reaksiyonları olmadığı gözlemlenir. Ancak ilerleyen aşamalarda kusma gibi çeşitli reaksiyonlar görüldüğü teyit edilmiştir. Mide bulantısının farklı nedenlere bağlı olmak kaydıyla daha değişik reaksiyonlara sebep olduğu bilinmektedir.

Birçok insan mide bulantısı yaşadığında farklı sebeplere bağlı olarak reaksiyon gösterir. Baş ağrısı yaşayan hassas yapılı insanlarda da mide bulantısına rastlandığı gözlemlenmiştir. Migren ciddi sağlık problemi olmakla birlikte birçok önemli sağlık sorununu da beraberinde getirir. Özellikle sinir hastalıklarının alanına giren rahatsızlıklar buna dahildir. Ancak nadiren olsa da mide bulantısının gözlemlendiği ve bu bulgu ile farklı bir yol izlendiği bilinmektedir.

Bulantı, farklı mekanizmalardan gelen uyarı sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bulantının aşamaları sırasında terleme, beniz solması, yüksek miktarda tükürük salgılama, kalbin ritminde bozukluk, tansiyon rahatsızlığı ve iştah kaybı gibi reaksiyonlar görmek mümkündür. Bu reaksiyonların şiddetli olması durumunda ise beynin medulla oblongata bölümünde kusma işlemi düzenlenir. Son aşamada ise kişi soluk borusundan dışarıya doğru kusma işlemini gerçekleştirir.

Şiddetli bulantı durumundan kesinlikle uzman doktora görünmek gerekir. Rahatsızlığın tanısının net bir şekilde konulması en sağlıklı yollardan birisidir.

İyi Gelen Şeyler

Eğer sürekli tekrar eden veya şiddetli bir şekilde seyreden bulantı durumuna sahip değilseniz mide bulantısının etkisini aza indirebileceğiniz bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu gibi yöntemler sizin rahatsızlık ile mücadele aşamanızda faydalı olacaktır.

Mide bulantısına iyi gelen uygulamalar;

 • Bulantı durumunda açık havaya çıkarak derin derin nefes almanız iyi gelecektir. Aynı zamanda yürüyüş yapmak sağlıklı çözüm yöntemlerinden birisidir. Düzgün ritim ile oksijen alışverişi bulantı hissiyatını ortadan kaldıracaktır.
 • Bulantı sırasında sizi ferahlatacak ve psikolojik olarak rahatlatacak kokulara ihtiyacınız olabilir. Eğer bulantı sırasında yakınlarınızda kolonya vb. hoş kokulu deodorantlar var ise bunları kullanabilirsiniz.
 • Eğer bulantı sırasında başınız dönüyorsa bu ciddi bir problem olabilir. Bu durumda kendinizi yormadan dinlenmeli ve yakınlarınızdan yardım istemelisiniz. Dinlenme sırasında uyumanız hiçbir problem yaratmayacaktır.
 • Bulantıyı tetikleyen ve şiddetleyen en önemli etmen kötü ve pis kokulardır. Genellikle midenin bulanma nedeni ise bu ve buna benzer ortamlardır. Eğer pis kokuya çok yakınsanız oradan uzaklaşmanız önerilir. Baskın koku sizi derinden etkileyecektir.
 • Doğal ilaç olarak nitelendirilen nane limon karışımını tüketebilirsiniz. Bu karışım sizi psikolojik olarak zinde tutacağı gibi bulantıyı bastıracaktır.
 • Bulantı yaşıyorsanız yağlı yiyecekler tüketmemelisiniz. Aynı zamanda çok fazla besin almak bulantıyı kusma aşamasına taşıyacaktır. Dengeli ve hafif beslenmeye özen gösterin.
 • Tükettiğiniz yiyecek ve içecekleri yavaş bir şekilde hazmederek yemeye gayret gösterin.
 • Bulantı sonrasında yemek yediğiniz zaman direk olarak uyumamaya özen gösterin. Bu gibi durumlarda farklı sağlık problemleri ve reflü gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Yukarıdaki uygulamalar normal bir birey için hazırlanan ve uzmanların onay verdiği uygulamalardır. Ancak hamile bayanların daha hassas yapıya sahip olmasıyla birlikte onların yapacağı uygulamalar farklılık gösterebilir.

Hamile bayanların mide bulantısı için yapacağı uygulamalar şu şekildedir;

 • Bulantıya sebep olan yiyecekleri ve pis kokulu ortamları muhakkak terk etmelisiniz. Hamile bayanların yakınındakiler de bu konuda dikkatli olmalı ve özen göstermelidir.
 • Hamile bayanların en büyük endişesi bebeğin beslenip beslenmediği konusunda yaşadığı sıkıntılardır. Bu gibi durumlarda bebeğin besin alıp vermediğine odaklanmak uygun olmayacaktır. Bebek daima besin alışverişini sağlar. Hamile bayanlar bu konuda daha hassas olmalıdır.
 • Ev içerisinde sıklıkla kullanılan deterjan, parfüm  vb. ürünlerden uzak durulmalıdır. Her ne kadar güzel kokuya sahip olsa da hamilelerin en ufak kokudan midesi bulanabilir. 
 • Hamile bayanların uyandığı anda kusma eylemini engellemesi için çeşitli uygulamalar yapması gerekir. Bilindiği üzere hamileliğin önemli reaksiyonlarından birisi kusmadır. Sabah uyandıklarında tuzlu atıştırmalıklar tüketerek kusmayı engellemek mümkündür. Bu uygulamayı yatar pozisyonu bozmadan yapmak gerekir. Aynı zamanda atıştırmalıkları yerken dikkatli olunması gerekir.
 • Çeşitli bitki çayları bulantıyı azaltmak için ideal çözücüler olarak tanımlanır. (Papatya, ıhlamur, nane limon vs.)
 • Hamileliğin 3.ayından sonra kekik çayından içmek mümkündür. Daha önce tüketilmemesi önerilir, çünkü hamilelik sürecini riske atabilirsiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle