8 Haftalık Gebelik Mide Bulantısı Nedenleri ve Önlenmesi

Hamileliğin ilk haftaları içerisinde gebe kadının artan hormonları sebebi ile ve dengesiz beslenmesi sonucunda mide bulantıları oluşacaktır. Önlemek için yapmanız gerekenler.

8 Haftalık Gebelik Mide Bulantısının Nedenleri

Gebelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte meydana gelen bulantılar ilk üç ay içerisinde yoğun olarak hissedilmektedir. Gebe bir kadının 8. haftaya girmesi ile birlikte şiddetli olarak mide bulantısı yaşamaktadır. Bu son derece fazla görülen bir durum olmaktadır. Hamile kadının sabah daha yoğun olarak mide bulantısı yaşamaktadır. Bunun daha çok sabah olmasından ziyade günün herhangi bir saati içerisinde de görülmektedir. Gebe bir kadının her zaman mide bulantıları olmaz. Bazı kadınlarda mide bulantısının yok olması demek bebeğin sağlıksız olduğu anlamına gelmemektedir. Fakat bazı kadınlarda ise mide bulantısına ek olarak tansiyon sorunu ya da metabolizmasında da sorunlar meydana gelebilir.

Gebe bir kadının koku alma duyusu her zaman için gelişmiş olacaktır. Bu durumda gebelik esnasında kötü bir koku duyması sonucunda da ani başlayan mide bulantısı ve de kusma ortaya çıkabilir. Bu nedenle de kokusunu sevmediği kokuları koklamaması gerekmektedir. Özellikle de bazı yemeklerin kokusu anne adayına çok kötü gelecek olması sebebi ile bu anne adayının kötü kokulardan uzak durması gerekmektedir. Mide bulantısının hamilelik esnasında olmasının nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • HCG hormonunda artma;
 • Progesteron ve östrojen hormonunun artması;
 • B6 vitamin eksikliği;
 • Kötü kokuları koklamak;
 • Düzensiz beslenmek;
 • Bol sıvı tüketmemek;
 • Yağlı gıdalar tüketmek.

Anne adayının daha yoğun olarak çok tuzlu ve ağır yemekler yemesinden dolayı ortaya mide bulantısı ve kusma çıkacaktır. Annenin sindirimi zor olan yiyeceklerden her zaman için uzak durması önerilmektedir. Sindirimi kolay ve hazmetmesi daha kolay olan yiyecekleri tüketmelidir.

8 Haftalık Gebelik Mide Bulantısını Önlemek

Anne adayının her zaman için beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlıklı olan gıdaları tüketmeli ve asla yağlı ya da diğer gıdaları tüketmekten kaçınması gerekmektedir. Gün içerisinde bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Asla yemek yerken katı yiyecekler ile birlikte sıvı alımı yapmamalıdır.

Sindirim sisteminde bulunan düz kasların gevşemesi ile birlikte ortaya çıkacak olan bulantıyı önlemek için her bulantı meydana geldiği zaman tuzlu kraker yemek mide bulantısını önleme konusunda etkili olacaktır.

Gebe bayanın çok az yemesi önerilmektedir. Az ve sık olarak yemekleri yemesi sonucunda mideyi boş tutmaması ile birlikte mide bulantısının ve kusmanın önüne geçmiş olacaktır. Sabah olduğu zaman daha yoğun olarak sıvı gıdalar almak yerine kuru gıdalar almaya özen göstermektedir. Anne adayları gebeliği esnasında kilo alımı görülmektedir. Bu nedenle de kilo vermeye çalışmak için mide bulantısı yaşanması ile birlikte midenin boş olması gerekmektedir. Bu nedenle de diyet yapmaması gerekmektedir. Gereksiz bir şekilde vitamin kullanımı almaması gerekmektedir.

B6 vitaminini kontrol ettirmeli ve eğer ki eksik olması durumunda doktor kontrolünde B6 vitamini tüketmesi gerekmektedir.

Nane Çayı

 • 1 yemek kaşığı kuru nane;
 • Yarım limon;
 • 300 gram su.

Nane limon çayının mide bulantısını bastırdığı gibi ağrıları da dindirmesi ile bilinmektedir. Hamilelik dönemi içerisinde de mide bulantısı yaşanması ile birlikte nane limon çayı yapılması sonucunda mide bulantısını bastıracaktır. Midenin sakinleşmesini sağladığı için kusma durumunun oluşmaması için nane limon çayı yaparak mide bulantısını önleyebilirsiniz. Suyun içerisine kuru nane ve limon çekirdekleri ayıklandıktan sonra küçük dilimler halinde suyun içerisine konulur. 10 dakika boyunca kaynatılır ve daha sonrasında ise 10 dakika boyunca da demlenmesi beklenmelidir. Süzüldükten sonra nane çayı içilir.

Rezene Çayı

 • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu;
 • Çeyrek limon;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Rezene tohumları havan içerisine konularak dövülmelidir. Dikkat etmeniz gereken toz haline gelmeyecek biraz ufaltmanız yeterli olacaktır. 1 tatlı kaşığı miktarında kullanmanız yeterli olacaktır. Kaynamakta olan suyun içerisine atılarak 2 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılmalı ve sonrasında demlenmelidir. Süzülmesinin ardından içerisine limon sıkılır. Bal ilave edilerek karıştırılır ve daha sonra ise ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda mide bulantısı her yaşanması durumunda içilmesi gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle