İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Kürler

Hamilelikte oluşan mide bulantılarının yok olmasında etkili olan İbrahim Saraçoğlu tarafından etkili olan kür tariflerinin yapılışı ve kullanımı sayesinde mide bulantısını önleyebilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Kürler

 • 5 gram toz zencefil;
 • Çeyrek limon suyu;
 • Organik bal;
 • 200 gram hazır su.

Gebelikte mide bulantısı oluşması durumunda faydalı olan kürlerden bir tanesi zencefil çayı olduğu İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmektedir. Hamilelik sonrasında özellikle de ilk haftalarda görülmekte olan mide bulantısı artan hormonlar sebebi ile görülmektedir. Gebeliğin son zamanlarında ise ortaya çıkan mide bulantısının oluşma nedenleri arasında rahmin büyümesi sonucunda sindirim sisteminde bulunan organlara baskı uygulaması sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda zencefil çayının içilmesi sonucunda mide bulantısının önüne geçmiş olacaktır. Bunun için aktardan alacağınız zencefilin toz zencefil olması gerekmektedir. Bunun için yukarıda söylenen miktarda toz zencefilin kullanacak olduğunuz hazır suyun içerisine konularak 8 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Suyun ılıması beklenir ve içerisine taze sıkılmış olan limonun suyundan 1 yemek kaşığı miktarında konularak karıştırılır. En sonunda ise bal ilave ederek tadının daha tatlı olması sayesinde içilmesi daha kolay olacaktır.

Gebelikte mide bulantısı oluşması durumunda anne adaylarının zencefil çayının faydalı olması ile bilinen kürler arasında olmaktadır.

Nane Çayı

 • 10 gram kurutulmuş nane;
 • Yarım limon;
 • 300 gram kireçsiz su.

Kurumuş naneyle yapacağınız çay mide bulantısı ve kusmaya iyi geldiği Ender Saraç tarafından önerilmektedir. Nane çayı ayrıca ortaya çıkacak olan ağrılarında giderilmesinde etkili olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de hamile bayanların yaşamakta olduğu mide bulantısı olması durumunda nane çayı yaparak içmeniz mide bulantısını ve kusmayı bastıracak olduğu söylenmektedir.

Kullanacak olduğunuz suyun klorsuz ve kireçsiz su olmasına dikkat etmelisiniz. 1.5 su bardağı miktarında suyun içerisine atacak olduğunuz kurutulmuş nanenin içerisine yarım limon dilimlenerek atılır ve kısık ateş üzerinde kaynatmanız gerekmektedir. Sonrasında çayın olması için demlenmesi gerekmektedir. 8 dakika boyunca demlendikten sonra süzülerek hamile bayanların mide bulantısı yaşaması durumunda içmesi bulantıyı bastırmasını sağlayacaktır.

Karanfil Çayı

 • 5 gram karanfil;
 • 250 gram su.

Mide bulantısına gebelikte en iyi bitkisel çözümlerden bir tanesi karanfil olmaktadır. Bunun için toz karanfil ya da normal karanfil de kullanabilirsiniz. Birkaç tane karanfili ağzınıza alarak çiğnemeniz de aynı zamanda iyi gelecek olan bir durumdur. Sık sık gebelik esnasında mide bulantısı yaşamakta olan hamile bayanların aromatik özelliğine sahip olan ve mideyi yatıştıracak olan karanfil çayı içmeleri tavsiye edilmektedir.

Özellikle de gebelik esnasında ortaya çıkacak olan sabah mide bulantısını önlemek için çayını içmeniz önerilmektedir.

Karanfil ılık suyun içerisine konularak 5 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Sonrasında ocağın altı kapatılarak demlenmesi beklenmelidir. Süzülmesinin ardından hamile bayanların yaşamakta olduğu mide bulantısına iyi gelen ve önlemekte olan bu çayı içmelidir. Ayrıca karanfil yağını koklamak mide bulantısını önlemekte oldukça etkili olmaktadır. Birkaç damla karanfil yağını mendile damlatarak koklamanız da mide bulantısını önlemesi ile bilinmektedir.

Limon Suyu

 • 1 fincan taze sıkılmış limon suyu;
 • 1 çay kaşığı limon.

Mide bulantısı olması durumunda oluşan bulantıyı bastıracak limon suyu olmaktadır. Taze sıkılmış olan limon suyunun bir fincan miktarında olması gerekmektedir. Aynı zamanda da bol C vitamini olması sayesinde hamile bayanların bağışıklık sisteminde güçlenmesinde de etkili olacaktır. Bu nedenle taze sıkılmış limon suyunun içerisine bal ilave ederek karıştırılmalıdır. Her mide bulantısı olması sonucunda gebe bayanın limon suyu ve bal içmesi ile birlikte bulantı ortadan kalkacaktır.

Papatya Çayı

 • 5 gram papatya kurusu;
 • 300 gram su;
 • 1 çay kaşığı bal.

Gebelik esnasında bayanların ruhsal durumlarının da etkilenmesine neden olacaktır. Bu nedenle hem mide bulantısını bastıracak olan hem de sakinleştirici özelliğine sahip olan papatya çayı içmeniz sonucunda ortadan kalkmasında etkili olur. Aktardan satın alacağınız papatya kurusunun kır papatyası olmasına dikkat etmelisiniz. Küçük kır papatyasının kurusundan 1 yemek kaşığı kaynar suyun içerisine atılarak birkaç dakika boyunca kaynatılmalıdır. Sonrasında süzülmeden beklenir. Ağzı yakmayacak kadar ılık olması sonucunda süzme işlemi gerçekleşecek ve içerisine 1 çay kaşığı miktarında bal ilave edilerek karıştırılmalıdır. Her bulantı yaşanması durumunda içilmesi sonucunda ortadan kalkmasında etkili bir çözüm olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle