Mide Ağrısı İçin Nane Limon İçilir Mi? Mideye Etkileri Nelerdir?

Midede yaşanan ağrı şikayetleri için toplumda sıkça önerilen nane limon tedavisinin midede ve vücutta yarattığı genel etkiler ve nane limonun mide ağrısı için nasıl uygulanacağında dair tarifler.

Nane Limon Mide Ağrısına İyi Gelir Mi?

Nane limon çayıDoğada bulunan en güçlü tedavi ürünleri olarak nitelendirilen limon ve nane, tek başlarına dahi mevcut mineral ve vitamin değerleri ile vücuda çok önemli faydalar barındırır. Bu yüzden de nane ve limon çok eski tarihlerden bu yana pek çok farklı sağlık sorunun giderilmesi amacı ile sıkça kullanılan besinlerdir. Doğal tedavi konusunda son derece güçlü etkilere sahip olan nane ve limonun bir araya getirilmesi durumunda da etkilerinin çok daha yüksek kapasiteye ulaştırılması sağlanabiliyor. Bu etki kapasitesi ile de günümüzde toplumda çok sık yaşanan mide ağrısı şikayetlerinin giderilmesi açısından en etkili doğal tedavi niteliği taşır. Bu çerçevede de günümüz toplum yaşantısında mide ağrısı şikayeti bulunan kişilere yönelik olarak nane ve limon ile hazırlanan doğal tedaviler sıkça tavsiye edilir. Mide ağrısı şikayetleri, temel olarak midede bulunan sinirlerin ve kasların gergin bir yapıya bürünmesi sonucunda yaşanır. Midedeki kasların ve sinirlerin gerilerek, asit salınımını hızlandıran etkilerde bulunan mide hastalıkları, stres gibi rahatsızlıkların belirtisi niteliği taşıyan mide ağrısı için nane limon gücünden faydalanılabilir.

Midede yaşanan ağrılar durumunda günde en az 2 bardak nane limon çayının içilmesi tavsiye edilir. Nanenin içerdiği vitamin ve mineraller kadar mentol gibi kendisine has özellikleri ve hoş kokusu vücuttaki sinirlerin yumuşamasına yardımcı olur. Limon ise C vitamini deposu olması ile birlikte asit içeriğine sahip olsa da midedeki asit dengesinin oluşturulmasına yardımcı olur. Bu yüzden de nane ve limon ile hazırlanan doğal bitki çayı mide ağrılarının giderilmesi açısından çok etkili olur.

Mide Ağrısı İçin Nane Limon Tarifleri

Nane ve limonun etkilerinden, midede yaşanan ağrı şikayetlerine ilişkin olarak yararlanabilmek için birden fazla tarif seçeneği bulunur. Tüm bu tariflerden herhangi bir tanesi uygulanarak, mide içerisindeki sinir ve kas gerilmesini yok edebilmek ve hoş kokusu ile sinirlerin yumuşatılmasını sağlayarak, ağrının giderilmesi sağlanabilir.

Nane Limon Çayı

Nanenin mentol etkisi ve hoş kokusu sayesinde vücuttaki sinirleri yumuşatırken, limonun başta C vitamini olmak üzere yüksek değerlere sahip olan vitamin içeriği ile de hem mideyi yumuşatmak hem de asit seviyesinin dengelenmesini sağlamak mümkün olur. Nane limon çayı ile mide ağrısı şikayetlerini giderebilmek için;

 • Su (2 bardak).
 • Nane (1 çay kaşığı).
 • Limon (1 adet).

malzemeleri gerekir. 1 adet limonun suyunun iyice sıkılmasından sonra, 2 su bardağı ile iyice limonun kabuğunun kaynatılması gerekir. Kaynatılan karışıma daha sonra nane ilave edilerek, iyice karıştırılır ve 10 dakikalık bir demleme sürecine bırakılır. Demleme sürecinin sona ermesinden sonra ise içerisine 1 adet limonun suyu ilave edilerek, iyice karıştırılarak, taze şekilde tüketilebilir.

Karanfilli Nane Limon Kürü

Genel olarak midede ağrı şikayetlerine neden olan gribal enfeksiyon halinde uygulanmakta olan karanfilli nane limon kürü sayesinde hem gribal rahatsızlığın giderilmesi hem de midedeki ağrıların hafifletilmesi sağlanabilir. Bu kapsamda karanfilli nane limon kürünün yapımında;

 • Nane (1 çay kaşığı/kuru).
 • Karanfil (1 çay kaşığı(kuru).
 • Limon (yarım).
 • Su (1 bardak).
 • Kekik (1 çay kaşığı).

malzemeleri kullanılır. Karanfilli nane limon kürünün hazırlanması aşamasında ise bir kap içerisinde iyice kaynatılan su içerisine kuru nanenin ve daha sonra kuru karanfil ile kuru kekik ilavesinin yapılması gerekir. 60 saniye kadar daha kaynatılmasının ardından 60 saniyelik demleme sürecine bırakılır. Demleme sürecinin tamamlanmasının ardından karanfilli nane limon kürü tüketilebilir.

Diyabet hastalığı bulunmayan kişiler tadının daha hoş olması amacı ile kürün içerisine 1 çay kaşığı kadar bal ilave edebilir.

Soğuk Nane Limon Kürü

Soğuk nane limonNane limonun çiğ yani soğuk şekilde tüketileceği doğal kür ile de midedeki ağrıların giderilmesi mümkündür. Soğuk nane limon kürünü hazırlayabilmek için;

 • Limon (1 adet).
 • Su (1 litre).
 • Nane (50 gram).

malzemeleri gereklidir. Soğuk nane limon kürünün hazırlanması için limonun ince dilim şeklinde kesilmesi ve 1 litre su içerisine atılması gerekir. Bu karışımın iyice karıştırılmasının ardından, nane ilave edilir. Nanenin de ilave edilmesinden sonra karıştırılan kür, 5 saat kadar oda sıcaklığında bulunacak şekilde beklemeye bırakılır. Bekleme sürecinin sonunda da süzülerek, taze şekilde gün içerisine yayılarak, içilebilir.

Limon Suyu Mide Ağrısı Yapar Mı?

C vitamini içeriği çok yüksek olan limonun aynı zamanda da yüksek asit değerlerine sahip olmasına karşın mide ağrısı şikayetleri başta olmak üzere pek çok mide problemine yönelik olarak limonun tüketilmesi tavsiye edilir. Bu nedenle de limon suyu mide ağrısı yapar mı sorusunun gündeme gelmesine neden olur. Ancak midede ağrı şikayetlerinin oluşması için limonun yüksek seviyede tüketilmesi gerekir. İdeal ölçülerde tüketilen limonun asidik içeriği midede olumsuz etkiler oluşturmak yerine mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olur.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle