Yolculuk Sırasında Oluşan Mide Bulantısına İyi Gelen Çözümler

Yolculuk esnasında mide bulantısı ve kusma meydana gelmesi durumunda hastanın mutlaka yağlı ve yoğun yiyeceklerden uzak durmalı, kraker tarzı hafif gıdalar tüketmesi gerekmektedir.

Yolculukta Mide Bulantısı

Araba ya da otobüs yolculuğu sırasında mide bulantısı, baş dönmesi çok sıklıkla rastlanan sorunların başında gelmektedir. Araç tutması olarak adlandırılan bu durum kişinin hareketlerinden ve davranışlarından kaynaklanmaktadır. İç kulak ve gözlerin beyne gönderdiği yanlış sinyaller sonucunda da mide bulantısı, baş dönmesi ve bağ ağrısı ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı sık sık yaşamakta olan ve bu nedenle araç ya da uçak yolculuğu yapamayan kişilerin sıkıntısız bir seyahat geçirmek istemesi durumunda bu kişilerin alması gereken bir takım önlemler olacaktır.

Araç ya da uçak yolculuğu esnasında başını tutan bir hastanın kesinlikle sindirim açısından güçlü olan baharatlı yiyecekler tüketmemesi gerekmektedir. Bu tür yiyecekler sindirim zorluğu yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle de oluşacak mide bulantısını tetikleyecektir. Kişiler daha çok hafif gıdalar yemesi tercih etmektedir. Yolculuk esnasında sizleri rahatsız edecek olan herhangi bir kötü kokudan uzak durmanız sizin mide bulantısı yaşamamanızı sağlayacaktır. Sigara, tuz ya da kahve ve çay gibi içecekler tüketmek sizin başınızın daha da dönmesine neden olacak bir durumla karşı karşıya kalmanızı sağlayacaktır. Ani hareketler yapmamalısınız. Özellikle de başınızı hızlı bir şekilde hareket ettirmekten kaçınmanız son derece önemli olacaktır. Yolculuk esnasında araba başınızı tutması durumunda kitap okuma gibi bir eylem yapmamanız gerekmektedir. Ayrıca kişilerin film izlemek gibi hareket halindeyken gözlerini dikkatle bir şeye vermemeleri de çok önemli olacaktır.

Araba tutması kişilerin arabanın dışında olan hareketleri beynin algılaması sonucunda meydana gelecektir. Bu durumda kişilerde şiddetli bir mide bulantısı ya da kusma meydana gelebilir. Bu durum içerisinde kalırsanız gözlerinizi kapatın ya da güneş gözlüğü takarak arabanın hareket halindeyken dışarıda olup bitenleri görmenizi engellemelisiniz.

Yolculukta Mide Bulantısı İçin İlaçlar

Metpamid

Mide asit dengesinin sağlanması konusunda etkili bileşenleri sayesinde arabaya ya da uçağa binmeden yarım saat öncesinde alınmalıdır. Yolculuk esnasında meydana gelecek olan kusma, mide bulantısı gibi durumların ortadan kalkması konusunda yardımcı olacaktır. Yan etkileri arasında ishal ya da uyku yapma gibi durumları vardır.

Dramamine

İçerisinde bulunan maddesi sayesinde mide bulantısı yaşayan kişilerin doktor tarafından reçete edilmesi sonucunda eczanelerden satın alarak kullanabilecekleri bir ilaç olmaktadır. bunun için kişilerin merkezi sinir sistemi üzerinde etki edecek ve gastro sorunların üstesinden gelme konusunda etkili bir ilaç olmaktadır. İlacın bir takım istenmeyen yan etkileri de bulunmaktadır. Baş ağrısı ya da uyuşukluk gibi belirtiler sıklıkla kullanan hastalarda görülmektedir.

Vermiş olduğumuz ilaç isimleri bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuz tavsiye etmedikçe kullanılması önerilmez.

Yolculukta Mide Bulantısı Beslenme

Ağır gıdalar yemekten her zaman için kaçınmanız gerekmektedir. Özellikle de et yemeklerini tüketmek mideniz açısından zararlı olacaktır. Her zaman yağsız olan yemekler tüketin. Yolculuk öncesinde midenizi tam olarak doldurmamalısınız. Az miktarda gıda almalı midenizi tıka basa olacak şekilde doldurmanız kusmanızı kolaylaştıracaktır. Çubuk kraker tarzında olan yağsız olan ve araç içerisinde mide bulantısı sonucunda kusma oluşacak durumları engellemesi ile bilinmektedir. Midenin aşırı asit salgılaması sonucunda ortaya çıkacak olan durumu leblebi yemek ya da galeta gibi yiyecekler tüketmek son derece faydalı olacaktır. Mide asidini büyük oranda alır.

Zencefil tarzında ürünler tüketmeniz mide asit dengesini koruyacaktır. Sizler de araç tutması belirtileri yaşamaktaysanız zencefilli gıdalar ya da içecekler tüketmeniz araç tutması konusunda önlemeye yardımcı olacağı da unutulmamalıdır. Zencefil toz şeklinde bir su bardağı kaynar suyun içerisinde eritildikten sonra yolculuktan 20 dakika önce içmelisiniz.

Yiyecek olduğunuz gıdalar her zaman için mide asidini alacak gıdalar olması gerekmektedir. Özellikle zencefil çayı yapacağınız zaman limon içerisine sıkmanız daha da faydalı olacaktır. Ayrıca limonu çiğ olarak tüketmeniz mide asidini dengeleme konusunda yardımcı olacaktır.

Nane her zaman için mide asidinin azalmasını sağlayacak, midenin her durum içerisinde bulanmasını engelleyecek bir durum ortaya çıkartacaktır. Bu durum içerisinde kalan bir kişinin nane limon içmesi son derece faydalı olur. Nane çayının içerisine koyacak olduğunuz limon sonucunda mide bulantısının azalacağı unutulmamalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle