Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Şikayetleri Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Gün içerisinde yaşanabilen başta ağrı, vücut enerjisinin kaybedilmesi ve mide bulantısı gibi yaşam kalitesini düşüren şikayetlerine neden olanrahatsızlıklara ilişkin açıklamalar ve iyi gelen çözümler.

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrısı

Gündelik yaşantıda yaşam kalitesini çok önemli düzeyde olumsuz şekilde etkileyen mide bulantısı ve baş ağrısı gibi şikayetler, tek başlarına bir sağlık sorunu değildir ve temel olarak belirli rahatsızlıkların belirtileri olarak ortaya çıkar. Bu yüzden de mide bulantısı ve baş ağrısı şikayetlerinde kesinlikle gerekli olan önemin gösterilerek, neden ortaya çıktıklarının detaylıca araştırılması gerekir. Midede bulantı ve başta ağrı şikayetlerinin etkileri son derece ciddidir ve uykusuzluk sorunlarının dahi yaşanmasına neden olur. Midede ve kafada yaşanan şikayetlerin oluşturdukları sinir gerginliği ve kas gerilmeleri gibi faktörler uyku sorunlarının yaşanmasına neden olur. Uykusuzluk sorunları da ertesi güne vücut enerjisinin depolanmamasına ve vücuttaki uyku sırasında yaşanan yenilenmelerin oluşamaması ve bunun sonucunda da vücut direncinin zayıflamasına neden olabilir. Bu gibi uyku sorunlarına neden olabilen mide bulantısına ve bağ ağrısına neden olan rahatsızlıkların tespit edilmesi bu yüzden çok önemlidir.

Mide Bulantısına ve Baş Ağrısına Yol Açan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Temel olarak mide bulantısı ve bağ ağrısı birlikte yaşanan sorunlardır. Çünkü her iki şikayette yaşandığı zaman birbirlerinin tetiklenmesine neden olur. Bununla birlikte midede bulantıya ve başta ağrıya neden olabilecek pek çok farklı rahatsızlık ve sağlık sorunu bulunmaktadır.

Uykusuzluk

Başta ağrı ve midede bulantının oluşturduğu rahatsızlıklardan dolayı uykusuzluk çok sık yaşanan bir sorun olduğu gibi genel olarak uykusuzluk sorunu da bu sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Çünkü uykusuzluk nedeni ile vücut dinlenemez ve midede bulantı ile birlikte baş ağrısı şikayetleri yaşanabilir.

Migren

En önemli belirtisi baş ağrısı olan migren rahatsızlığı mide bulantısına da neden olur. Bu yüzden de bu sorunların ortaya çıkışındaki en önemli nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Migren krizi ile birlikte vücuttaki ‘östrojen’ seviyesinde düşüş yaşanır ve bu durum sonucunda bulantı ve ağrı şikayetleri yaşanır.

Stres

Gün içerisinde maruz kalınan yüksek stres etkisi ile vücuttaki tüm sinir ve kasların gerilmesi söz konusu olur. Bu durumda hormona salımınlarını hızlandırdığından kişide baş ağrısı ve mide bulantısı sorunlarının oluşmasına sebep olur.

Menenjit

Omurilikte veya beyinde iltihaplanma durumunun oluşması durumu olan memenjitin en yaygın görülen belirtisi baş ağrısı ve buna bağlı midede bulantı sorunlarıdır.

Göz Yorgunluğu

Modern teknoloji ile birlikte bilgisayar ve telefonların hayatta çok daha etkin şekilde kendisine yer edinmesi ile ortaya çıkan bir sağlık sorunu olan göz yorgunluğu sorunu, gün içerisinde görme yetisinin kullanımı sırasında başta ağrı, halsizlik ve midede bulantı şikayetlerinin yaşanmasına neden olur.

Araç Tutması

Yolculuklar sırasında öncelikle mide bulantısı şikayetinin görülmesine neden olan ve devamında da şiddetli baş ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan araç tutması, bu iki sorunun vücuttaki baskısı sonucunda da halsizlik şikayetlerinin yaşanmasına neden olur.

Mide Bulantısı, Halsizlik ve Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Mide bulantısının, halsizliğin ve baş ağrısının giderilebilmesi için öncelikli olarak hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldiklerinin tespit edilmesi gerekir. Yani vücutta yaşanan hangi hastalığın veya sağlık sorununun belirtisi olarak bu şikayetlerin yaşandığının tespit edilerek, bu faktörlerin yok edilmesi gerekliliği bulunur. Bu işlem sonrasında da bu şikayetlerin etkilerinin hafifletilmesi ve tamamen yok edilebilmesi için doğal ve bitkisel yöntemlerden yararlanılabilir.

Kullanılacak bitkisel çözümlerin kesinlikle mide bulantısına, halsizliğe ve baş ağrısına neden olan sağlık sorunlarını tetikleyecek içeriklere sahip olmamasına dikkat edilmelidir.

Dinlenmek

Vücutta halsizlik ve baş ağrısı şikayetlerinin giderilebilmesi için en etkili yöntem dinlenmedir. Hangi sebeplere bağlı olarak meydana gelirse gelsin, kesinlikle şikayetlerin etkilerinin tamamen yok edilmesinde vücudun enerjisini yeniden toplaması ve yenilemesi için sessiz bir ortam içerisinde iyi bir uyku ile dinlenme gerçekleştirilmelidir.

Bol Su İçilmeli

Vücudun yüzde yetmiş gibi bir oranı sudan oluştuğundan, vücudun su dengesini kaybetmesi ishal, baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizlik sorunlarının yaşanmasına neden olur. Su bu tip sorunlara iyi gelir. Bu yüzden de günde en az 2 litre su içilmesine dikkat edilmesi mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sorunlardan yaşanabilecek su kaybını önler ve beraberinde de baş ağrısını gidererek, vücuda enerji kazandırır.

Bitki Çayları İçilmeli

Mideye iyi gelen ve sinirleri yatıştırarak, vücutta dinlenmeye yardımcı olacak bitkilerden hazırlanabilecek doğal ve sağlıklı bitki çaylarının sık sık tüketilmesi gerekir. Bu noktada mideye iyi gelmesi nedeni ile sık sık tüketilmesi tavsiye edilen bitki çayları arasında;

  • Kekik çayı (1 bardak su/1 çay kaşığı kekik).
  • Papatya çayı(1 bardak su/1 veya 2 çay kaşığı papatya çiçeği).
  • Rezene çayı(1 bardak su/1 çay kaşığı rezene tohumu).
  • Nane limon çayı(1 bardak su/1 çay kaşığı nane/yarım limon).

yer alır. Bu bitki çaylarının demleme usulü ile hazırlanması gerekir. Yani kaynatılmış su içerisine bu bitkilerden belirli ölçülerde ilave edilerek 5 ile 10 dakika aralığında değişen sürelerde demlemeye bırakılıp, tüketilmesi gerekir. Taze şekilde hazırlanması gereken bu bitki çaylarının tatlandırılması içinde isteğe göre 1 çay kaşığı kadar bal ilave edilebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle