Ülser Bitkisel Tedavisi İçin Önerilen Meyveler ve Faydaları

Midede sık görülen rahatsızlıklardan birisi ülser rahatsızlığının semptomlarının hafifletilmesi veya tamamen baskılanması ve aynı zamanda da midedeki tahribatı onarması için tüketilebilecek besinler.

Ülsere İyi Gelen Meyveler ve Faydaları

Ülser şikayetleri

Mide içerisinde mide duvarının iç cephesini koruyucu bir tabaka olarak çevreleyen mukoza üzerinde çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilecek erezyon(tahribat) sonucunda yara ve iltihaplanma yaşanır. Bu durum midede ülser rahatsızlığını teşkil eder. Son derece belirleyici belirtileri yani şikayetleri bulunan ülser rahatsızlığında en kısa süre içerisinde gerekli olan tetkik ve tedavilerin yaptırılması çok önemlidir. Bununla birlikte hastanın mutlaka mide içerisinde baskıya, yorgunluğa ve tahribata neden olabilecek niteliklerdeki besinlerin tüketiminden uzaklaşması ve daha ağırlıklı olarak midede rahatlamaya ve onarıma yardımcı olacak niteliklerdeki besinlerin tüketilmesine önem gösterilmesi gerekmektedir. Günümüzde uzman mide içerisindeki asidite seviyesinin dengelenmesi başta olmak üzere pek çok konuda mideye en iyi gelen şeylerin başında meyvelerin geldiğini belirtiyor. Ülsere ve mideye iyi gelen meyveler sayesinde mide içerisindeki yara ve iltihap oluşumların etkisinin hafifletilmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerin yok edilebilmesi mümkün olabilmektedir.

Özellikle de ülser gibi doğrudan gündelik yaşantıyı etkileyerek, olumsuz sonuçlar teşkil edebilen mide problemlerinde semptomların etkisinin hafifletilmesi için mutlaka beslenme alışkanlıklarının sağlıklı ve doğal bir şekilde düzenlenmesi gerekir. İçeriklerinde yer alan yüksek lif, vitamin ve mineral değerleri ile de midede tüm fonksiyonların dengeli bir çalışmaya yardımcı olmasını sağlayacak meyveler ülsere karşı doğru bir beslenme alışkanlığının temel yapı taşlarını oluşturmaktadır.

Ülseri Olanların Tüketmesi Gereken Meyveler

Ülser için meyve

Toplum genelinde önemli bir kesimde çok sık görülebilen bir mide rahatsızlığı olan ülserin tedavisi için öncelikli olarak uzman doktor görüşüne başvurulması gerekir. Uzman doktor tarafından ülser tedavisi amacı ile önerilen ilaçların kullanımı ile beraber mideye iyi gelen besinlerin tüketilmesi de tavsiye edilir. Bu kapsamda da özellikle midede rahatlatıcı etkilere sahip olan meyveler kesinlikle özel olarak oluşturulan ülser diyeti kapsamında sıklıkla kullanılır. Ülser semptomlarının yok edilmesi açısından çok önemli etkiler oluşturan meyvelerin mutlaka mevsiminde tüketilmesine ve kesinlikle doğal şekilde yetiştirilmesi olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde bu tip doğallık taşımayan tüm besinlerin midedeki sorunları arttırması söz konusu olur.

Ülser hastalarının kesinlikle portakal, greyfurt, domates, limon ve ıhlamur gibi meyveleri tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü bu meyveler içerdikleri yüksek asit seviyeleri ile midedeki asidite seviyesinin artış göstermesine ve bunun sonucunda da midede ülserin oluşmasına ya da semptomlarının tetiklenmesine yol açar.

Ülsere Karşı Muz

Ülserin mide içerisinde yaratmış olduğu tahribat ve buna bağlı yaralanmaların oluşturduğu şikayetlerin ortadan kaldırılmasında muz temel bileşenleri ile son derece etkili olur. Mideye iyi gelen meyveler arasında ilk sırada bulunan muz, yüksek lif değerleri sayesinde de mide içerisinde ülser gibi mide rahatsızlıklarının oluşturabileceği hazımsızlık ve diğer tip sindirim problemlerinin yok dilmesini sağlar. Çünkü muzun içeriğinde lif vücuttaki sindirim fonksiyonlarının daha düzenli bir çalışma gerçekleştirebilmesine yardımcı olur.

Ülsere Karşı Elma

Günümüzde hem içeriğindeki yüksek su değeri hem de diğer vitamin ve mineral değerleri ile vücuttaki pek çok sağlık sorununa iyi gelen meyveler arasında bulunan elma, ülserde de çok etkili sonuçlar verir. Ancak günümüzde uzmanlar doğal ve çiğ şekilde değilde elmanın daha çok sirkesinin tercih edilmesini tavsiye ediyor. Özellikle de elmadan tamamen doğal teknikler ile herhangi bir koruyucu kimyasal katkı maddesi ilave edilmeden hazırlanan elma sirkesi sayesinde midedeki sorunların önemli ölçüde giderilebilmesi sağlanabilmektedir.

Ülsere Karşı Avokado

Tropikal bir meyve türü olan avokado yüksek C vitamini değerleri sayesinde mide içerisinde onarıcı etkiler oluşturur. Ayrıca yüksek su içeriği sayesinde de sindirimin rahatlamasına ve hızlanmasına yardımcı olan avokado günümüzde uzmanlar tarafından da ülsere karşı tüketilmesi tavsiye edilen en popüler meyveler arasında yer almaktadır.

Ülsere Karşı Papaya

Midedeki ülser problemlerine karşı kullanılabilecek bir diğer meyve türü ise yine bir tropikal meyve türü olan papayadır. Papaya meyvesi de içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde midede rahatlatıcı etkiler oluşturur.

Ülsere Karşı Kavun

Yaz aylarının en sevilen meyveleri arasında yer alan kavun, özellikle de yüksek su ve şeker değerleri ile vücuttaki pek çok gereksinimin tamamen sağlıklı ve doğal yöntemler ile karşılanabilmesine yardımcı oluyor. Özellikle de kavunun vitamin değerleri sayesinde mide içerisindeki tahribatın onarımı sağlanarak, yüksek seviyede rahatlama ve dinamiklik oluşturulabilmesi sağlanabilmektedir.

Ülser Şikayetleri İçin Önerilen Sebzeler

Günümüzde ülser hastaları mideye ve ülsere iyi gelebilecek sebzeler konusunda hangi sebzeleri yemeli sorusu en sık gündeme gelen konular arasında yer alır. Uzmanlar ilaç tedavisi uygulanan ülser rahatsızlığının tedavisinin desteklenmesi ve bu süreç içerisinde ortaya çıkartabileceği şikayetlerin bastırılmasını sağlamak amacı ile sebzelerin besin değerlerinden faydalanılmasını öneriyor. Bu noktada da ülser şikayetleri için kullanılabilecek sebzeler arasında;

  • Koyu yeşil sebzeler,
  • Havuç,
  • Pancar,
  • Ispanak,
  • Lahana,
  • Pırasa,
  • Yeşil fasulye,
  • Turp,

gibi sebzeler bulunuyor. Bu sebzelerin yağsız ve baharatsız şekilde doğal olarak tüketilmesi ülser etkilerinin bastırılması ve ülser etkilerinin önlenebilmesi açısından çok önemlidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle