Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Neden Kilo Verilmez?

Kilo vermek için geçirilen Tüp mide ameliyatı sonrasında hastaların yapmış olduğu hatalardan dolayı kilo verememe durumları görülmektedir. Neden Kilo veremiyorlar?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe

Kilo Verememe

Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların sadece midesinin küçültülmesi ile birlikte ideal kilolarına inmeleri mümkün değildir. Hastaların düzenli olarak beslenmesi, spor yapması ve yüksek kalorili olan yiyecekleri tüketmekten kaçınmaları sonucunda sağlıklı kilo vererek, ideal kilolarına ineceklerdir. Fakat bazı hastalarda ameliyatlarının başarılı geçmesine rağmen bir türlü sağlıklı kilo veremeyip, ideal kilolarına da inememektedir. Hastaların ameliyat sonrasında tekrar kilo almaması ve ilk olarak kilolarını vermesi için ilk haftalarda sıvıyla beslenmesi gerekir. Bu süre içerisinde en hızlı kilo vereceği dönem olacaktır. Sonrasında püre dönemine girmesi gerekir. Bir ayın sonunda ise ameliyat olan hastalar katı alımına başlayacaktır. Hastaların katı gıdalara geçmesi ile birlikte uymadıkları, dikkat etmedikleri zaman kilo verimi durdu diye telaş edeceklerdir. Hastaların sağlıklı bir şekilde ameliyattan sonrasında kilo vermesi gerekir. Fakat veremeyenler bir yanlışlık yaptığı için kilo veremeyecektir. İşte hastalar en çok şu hataları yapar.

  • Günde 2 litre su içmemeleri;
  • Vitamin almamaları;
  • Karbonhidratla beslenmesi;
  • Spor yapmaması;
  • Yüksek kalorili yiyecekler yemesi;
  • Proteinle beslenmemesi.

Ameliyat sonrasında hastaların içeceklerinin hazır olmaması kadar gazlı içecekleri de içmemelidir. Asitli ve gazlı içeceklerin midenin genişlemesinde etkili olacaktır. Yüksek kalorili olması nedeniyle ameliyat sonrasında hastalar kilo veremeyecektir. Çok yemek yememeye özen göstermeli ve hazmı kolaylaştırması için maden suyu, soda içilmemesi gerekmektedir. Hastanın ameliyat sonrasında şişkinlik hissettiği zaman, doyduğu ya da ağrısı olması durumunda hemen yemeyi bırakmalı ve yemek için zorlamaması gerekmektedir.

Hastalar sıvı alımına başlar başlamaz gün içerisinde 2 litre su içmeye özen göstermelidir. Su alımını içmemeleri durumunda yeterli kilo verimi olmayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Alanlar

Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların tekrar kilo almaması için uyması gerekenler vardır. Dikkat etmeyen hastalar tekrar kilo aldım diye doktorların kapısını çalmaktadır. Bu nedenle hastaların tekrardan kilo almamaları için ve sağlıklı kilo verdikleri zaman, verdikleri kiloları almamaları için dikkat etmesi gerekenlere uymalıdır.

Katı Sıvı Ayrımı Yapmamak

Obezite ameliyatı geçirmiş bir hastanın ömür boyu kilolarını kontrol edebilmeleri için katı ve sıvı ayrımını yapması gerekmektedir. Hastaların midelerinin tekrardan genişlememesi ve sık sık acıkmaması için bu kurala uyması gerekmektedir. Yemek yerken sıvı alımı sonucunda küçültülmüş olan midenin hacmini sıvı ile doldurmamanız gerekmektedir. Hacmi dolu olan bir mide yeteri miktarda vitamin ve mineralleri alamayacaktır. Yemeklerinizi her zaman saatinde yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Hastalar daha çok yemek yerken susandıklarını bu yüzden sıvı aldıklarını söylemektedir.

Yemek saatinden 20 dakika öncesinde bir bardak su içmeli ve yemek yedikten 20 dakika sonrasında herhangi bir şey içmemelisiniz.

Yüksek Kaloriyle Beslenmek

Yüksek kalorili yiyecekler her zaman daha cazip gelmektedir. Bunlar nedeniyle kilo alan bir hasta kilo vermek için geçirmiş olduğu operasyon sonrasında tekrardan kalorili yiyecekler ile beslenmesi onun tekrar kilo almasına neden olacaktır. Kızartma, şerbetli tatlılar, fast food ürünleri yenmemesi gerekiyor.

Alkol Almak

Kalorisi çok yüksek olan gıdalar ile kıyaslandığı zaman alkol daha yüksek olmaktadır. Ameliyat sonrasında 6 ay boyunca asla alkol tüketilmemelidir. Ondan sonrasında ise ayda bir kadeh içmesine izin verilmektedir. Kilo kaybı yaşamakta olan hastaların sürekli olarak aşırı alkol tüketmeleri ile birlikte kilo alımı duracak ve kilo almaya başlayacaktır.

Vitamin ve Mineral Almaması

Sindirim sistemine müdahale edilerek gıda kısıtlanacaktır. Bu nedenle de hastaların vitamin ve minerallerine dikkat etmesi gerekmektedir. Hastalarda vitamin ve mineral eksikliği olması durumunda birçok hastalık oluşacağı gibi aynı zamanda da kilo verimi duracaktır.

Su İçmemek

Ameliyat sonrasında yeterli miktarda sıvı alımına dikkat etmesi gerekmektedir. Günde en az 8 litre su içmeleri gerekmektedir. Hastaların su içmemeleri durumunda kilo alımı duracaktır. Yeterli miktarda su içimi sonucunda kişilerin yağları daha çabuk yakılacak ve vücuttan atılmasına da yardımcı olacaktır. Yeterli miktarda su içmek sonucunda kilo verimi hızlanacaktır.

Spor Yapmamak

Obezite cerrahisi ilk 18 ay içerisinde kilo vereceklerdir. Fakat daha sonrasında kilo verimi duracaktır. İdeal kilolarına inemeyen hastaların egzersiz yapmamaları durumunda yeterli kiloyu vermeleri zor olacaktır. Hastanın her gün düzenli olarak egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrasında taburcu olur olmaz hemen yürüyüşe başlamalı ve sonralarında hızlı tempoda yürüyüş yapmak daha hızlı kilo vermenizde etkili olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle