Stres Nedeniyle Midede Ağrı Sebepleri ve Doğal Tedavisi

Vücudun büyük baskı altına girmesine yol açan stresin en önemli etkisi mide geneline yayılan şiddetli ağrılardır. Stresin neden ağrıya yol açtığı ve çözümü için ne yapılacağına dair ayrıntılı açıklamalar.

Stres Midede Ağrı Yapar Mı?

Stres ve mide ağrısıVücutta genel olarak meydana gelen sorunların ve şikayetlerin temel nedeni strestir. Stresten kaynaklı yaşanan genel şikayetler, gündelik yaşantının etkilenmesine neden olabilir. Özellikle de modern toplum yaşantısı içerisinde ister sosyal yaşam olsun, ister de iş yaşantısı olsun fark etmeksizin çok ciddi bir stres yükü ile karşı karşıya kalınabiliyor. Yoğun şekilde yaşanan stresten kaynaklı olarak da vücuttaki tüm kaslar ve sinirler gerilir. Bu durumda vücudun yorgun düşmesi başta olmak üzere pek çok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre stresten kaynaklı olarak vücutta en sık görülen şikayetlerin başında mide sorunları gelir. Çünkü stresin vücutta oluşturduğu etkilerin belirtileri arasında midede ağrı şikayetleri en yüksek oranda görülür. Özellikle sık sık mide ağrısı şikayetleri ile karşı karşıya kalan kişilerin stresten kaynaklanan bir sorun olduğunun belirtileri olma özelliğini taşır. Ancak midede yaşanan genel sağlık sorunlarının belirtileri benzer nitelikler taşıması nedeni ile kişinin çok sık şekilde mide ağrısı şikayeti ile karşı karşıya kalması durumunda en kısa süre içerisinde ‘Gastroentroloji’ bölümüne gerekli tetkikleri yaptırmak üzere başvurması gerekir. Çünkü midedeki ağrıya sebep olan etkenler arasında gastrit, ülser, reflü gibi ciddi mide rahatsızlıkları da bulunur Zaten temel olarak da stresin mide üzerinde oluşturduğu gerginlik ve yoğun baskı midede mevcut olan rahatsızlıkları tetikler ve bu rahatsızlıkların etkilerinin şiddetli şekilde görülmesine sebep olur.

Stresten Mide Ağrısı Vücuda Hangi Etkileri Yapar?

Stresten kaynaklı olarak yaşanan mide ağrıları, günlük yaşantının aksaklığa uğramasına neden olabilir. Özellikle de kişinin sürekli mide ağrısından dolayı vücudunda ciddi bir rahatsızlık hissetmesinin yanı sıra stresten midedeki ağrıların belirtileri yani beraberinde görülebilecek etkileri arasında;

 • Devamlı ağrı yaşanmasına bağlı gerilen midede bulantı yaşanması.
 • Beslenme sonrası ağrı yaşanmasından dolayı, öğünlerin atlanması arzusunun oluşması.
 • Sık ağrı ve yoğun bulantı nedeniyle istifra edilmesi.
 • Nadir olarak ishal sorunun yaşanması.
 • Su kaybının oluşması.
 • Ani kilo kaybının yaşanması.
 • Kabızlık yaşanması.

gibi şikayetlerde yer alır. Bu tip şikayetlerin sürekli ve sıkça yaşanması hastada stresten kaynaklı bir mide ağrısının mevcut olduğunu gösterir.

Stresten Mide Ağrısının Tedavisi

Günümüzde stres kaynaklı mide ağrılarına iyi gelmesi için kullanılabilecek çeşitli ağrı kesici nitelikli ilaçlar bulunsa da zaten stresin vücuttaki tahribatına ilave olarak ilaçların yan etkilerinin daha şiddetli etkilere yol açmasının önlenmesi için mideye iyi gelen besinlerin tüketilmesi ve eylemlerin yerine getirilmesi tedavisi açısından daha doğru bir yaklaşım olur. Zaten uzmanlar tarafından da stresten kaynaklı midede ağrı yaşanması durumunda mide ağrılarına iyi gelecek ve doğal tedavisi olacak uygulamaların yerine getirilmesini tavsiye ediyor.

Stresten Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Stresten kaynaklı olarak yaşanan mide ağrılarına karşı, ağrının şiddetlenmesine neden olabilecek etkenlerden kaçınılması gerektiği gibi ağrının hafiflemesine yardımcı olacak niteliklerdeki eylemlerinde yerine getirilmesi tavsiye ediliyor. Bu kapsamda da stresten midede ağrısına iyi gelecek şeyler arasında;

 • Besinleri yavaş yavaş tüketilmesine dikkat edilmelidir.
 • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınılmalıdır.
 • Düzenli olarak spor egzersizleri ile vücuttaki sinirlerin yumuşatılması ve esnetilmesi gerekir.
 • Yoğun stres yaşanan dönemlerde kesinlikle düzenli beslenme alışkanlıklarından ödün verilmemelidir.
 • Psikolojik olarak uzman desteği alması gerekir.

gibi uygulamalar bulunur. Bu tip hususlar midedeki ağrı şikayetlerine iyi gelir ve çok kısa süre içerisinde etkisini göstererek, ağrı şikayetlerinden kurtulmaya yardımcı olur.

Stresten Mide Ağrısına İyi Gelen Besinler

Stresin midede yarattığı gerginlik ve salınım hızlanması etkilerinden kurtulmaya yardımcı olacak mideye iyi gelen besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle de sinirleri yumuşatacak, asitide seviyesinin düşürülmesine yardımcı olacak besinlerin tüketilmesi gerekir.

Bol Su İçilmeli

Su, midede yumuşamaya ve gerginlikten arındırılmasına yardımcı olur. Özellikle de asidin temizlenmesine yardımcı olarak, ağrı ve bulantı gibi şikayetlere neden olmasının önlenmesi sağlanabilir. Bununla birlikte hücre yenilenmesi ile ağrı şikayetlerine neden olan etkenlerden tüm midenin arındırılması sağlanabilir.

Koyu Yeşil Sebzeler

Doğada bulunan en etkili mineral ve vitamin kaynakları olan koyu yeşil yapraklı sebzelerin çiğ ya da haşlama tekniği ile pişirilerek tüketilmesi durumunda da son derece etkili sonuçlar alınabilir. Mideye iyi gelen besin grupları arasında ilk sırada yer alan koyu yeşil sebzeler arasında;

 • Lahana.
 • Ispanak.
 • Roka.
 • Maydanoz.
 • Semizotu.
 • Marul.

gibi sebzeler yer alır. Vitamin ve mineral desteği açısından çok önemli etkileri bulunan sebzeler sayesinde midedeki ağrının şiddetinin hafifletilmesi ve tedavisi sağlanırken, stres yüzünden oluşabilecek ağrıların önceden önlenebilmesine yardımcı olur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle