Mide Ağrısı İçin Süt İyi Gelir Mi? Etkileri Nelerdir?

Midede yaşanan ağrı şikayetleri için toplumda sıkça önerilen sütün sağladığı faydalar ve midedeki etkileri. Mide ağrısı şikayetlerinde doğal tedavi için sütün kullanımına dair önemli tavsiyeler.

Mide Ağrısı İçin Süt İyi Gelir Mi?

Mide ağrısıMidede sıkça yaşanan ağrı şikayetleri, gündelik yaşantının sekteye uğramasına ve genel vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde sorunların yaşanmasına neden olabilir. Pek çok farklı etken, rahatsızlık ve ani durum midede ağrı semptomu yapar. Bu yüzden de toplum genelinde mide ağrısından fazlasıyla şikayet gündeme gelir. Buna ilave olarak da toplumda mide ağrısında doğal şekilde çözüm sağlayacak alternatifler konusunda da çok çeşitli seçenekler sunulur. Bunlardan birisi de de midedeki ağrı şikayetlerine ilişkin süt tüketilmesi gerektiğidir. Toplum genelinde çok sık mide ağrısında sütün iyileştirici etkiler yapar şeklinde bir yönlendirme bulunur. Çok sık tavsiye edilmesine karşın ağrı ya da daha farklı bir mide şikayeti olması fark etmeksizin sütün kesinlikle dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Çünkü süt tüketimi midede asit artışının tetiklenmesi yönünde etkiler yapar. Bu durumda özellikle reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının tetiklenmesine ve bunun sonucunda da ağrı gibi çok rahatsız edici şikayetlere ilave olarak midede yanma, ekşime ve bulantı gibi şikayetler yapar.

Çok uzun yıllardır süt, özellikle de ılık şekilde gece uykusundan önce reflünün midede oluşturmuş olduğu ağrı şikayetlerinin giderilmesi amacı ile kullanılır. Temel olarak süt midede asit dengeleyici etki yapar. Bu çerçevede de eğer süt tüketiminin aşırı seviyelerde olursa kişinin midesinde asit üretiminin artışına yol açar ki bu durumda midede ağrı dışında farklı şikayetlerinde yaşanmasına neden olacak mide rahatsızlıklarını tetikler. 

Mide Ağrısı İçin Süt Nasıl Tüketilmeli?

Mide ağrısı şikayetleri yaşayan kişilerin ağrıya iyi gelmesi için süt tüketeceği zaman belirli hususlara dikkat etmesi gerekir. Bu çerçevede de reflü rahatsızlığı sebebi ile midesinde gece uykusundan kaldıracak düzeyde ağrı şikayeti yaşayan kişiler için gece uykusundan önce bir bardağın çeyrek kısmı kadar ‘soğuk’ süt içmelerinin uygun olduğu belirtilir. Ancak ülser gibi çok ciddi ve kronik bir mide problemi yaşayan kişilerde ortaya çıkan mide ağrılarına iyi gelmesi için sütün mutlaka sabah saatlerinde tüketilmesi gerekir. 

Süt temel yapısı çerçevesinde midede asidite seviyesinin artışına neden olacak ‘doymuş yağ’ içeriğine sahip olabilir. Bu durumda mide hastası olan kişilerin yaşadıkları ağrıyı hafifletici etkilerde bulunmasına karşın diğer sorunların şiddetli şekilde mide asidinin artmasına neden olduğundan yol açabilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Diğer Şeyler

Midede yaşanan ağrılara iyi gelmesi için sıkça önerilen süt, özellikle mide hastaları için risk taşıyan bir besin olması nedeni ile midedeki ağrı şikayetlerinden kurtulabilmek ve mideye iyi gelmesi için farklı doğal alternatiflerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Çünkü doğada bulunan bitkisel ürünlerin içerdikleri ypaısal özellikleri pek çok sağlık sorunun giderilmesinde önemli etkiler oluştururken, bu konuda tercih edilebilecek çok farklı alternatif bulunur. Bu durumda kişinin durumuna en uygun olan bitkisel ve doğal kür ya da bitki çayı ile mide ağrısı şikayetlerine doğal tedavi sağlayabilir.

Karbonat Kürü

Midede sıkça görülen hazımsızlık, ağrı, şişkinlik gibi sorunların giderilmesi açısından karbonat kürü en güçlü doğal tedavi ürünüdür. Karbonat kürünün yapımında kullanılan diğer bir malzeme olan limonda C vitamini içeriğiyle mide asidini dengelediğinden, vücuttaki mide ağrısının geçmesini teşvik eder. Karbonat kürünü hazırlayabilmek için;

  • Su (100 ml).
  • Limon (1 adet).
  • Karbonat (1 çay kaşığı).
  • Tuz (az miktar).

malzemeleri gereklidir. 100 ml suyun içerisine 1 adet tam limonunun tüm suyu sıkılır ve iyice karıştırılır. Daha sonra karbonat ve tuz ilave edilerek biraz daha karıştırılır ve her öğünden sonra taze şekilde tükeilmesi tavsiye edilir.

Elma Sirkesi

Midede yaşanan pek çok sorununun tedavisinde en etkili ve en iyi ürün olan elma sirkesi, içerdiği asetik asit yapısı sayesinde midede ağrı gibi şikayetlere yol açan mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur. Aancak bu noktada kullanılacak elma sirkesinin kesinlikle fabrikasyon üretimle içeriğine kimyasal madde karıştırılmış olan elma sirkelerinden olmaması ve tamamen doğal yöntemler ile katkısız şekilde yapılmış olması gerekir. Elma sirkesi ile mide ağrısına kür yapabilmek için;

  • Elma sirkesi (1 yemek kaşığı).
  • Su (1 bardak/ılık).

malzemeleri gerekir. Bir bardak kaynatılıp, ılımaya bırakılmış su içerisine elma sirkesi ilave edilerek, iyice birbirine karışına dek karıştırılır. Daha sonra elma sirkesinin herkese hitap etmeyen tadı nedeniyle tatlandırmak amaçlı 1 çay kaşığı kadar bal ilave ederek, daha hoş bir tat, etkilerini kaybetmesine neden olmadan kazandırılabilir. Daha sonra taze şekilde tükebilir. Mide ağrısı sorunuyla sıkça mücadele eden kişiler için gün içerisine yayılacak şekilde 2 ile 3 bardak aralığında elma sirkesi kürünün tüketilmesi tavsiye edilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle