Baş Ağrısı, Mide Bulantısı ve Terleme Sorunları Nedenleri ve Çözümleri

Vücutta sıkça yaşanan şikayetlerden baş ağrısı, midede bulantı ve terlemenin arasındaki bağlantıyla beraber sorunlara yol açan nedenlere hakkında ve pratik çözümünde alternatif uygulamalar.

Terleme ve Mide Bulantısı ile Baş Ağrısı Şikayetlerinin İlişkisi

Baş ağrısı

Yaşam kalitesinin önemli seviyede etkilenmesine ve sorunların yaşanmasına sebep olması, yaşamın akışını etkileyen sağlık sorunları olan baş bölgesinde yaşanan şiddetli ağrı semptomları ve buna eşlik eden midedeki bulantı ile genel terleme şikayetleri ana kapsam dahilinde belirli rahatsızlık değil, çeşitli hastalıkların semptomları olma niteliği taşır. Bu yüzden de vücutta bu tip şikayetlerin meydana gelmesinin nedenleri temel olarak vücuttaki bir rahatsızlığa bağlıdır. Tüm bu etkenler ile birlikte baş ağrısı ve terleme sorunlarının nedenleri arasında mide bulantısı etkin bir faktördür. Çünkü midede yaşanan mide asidinin yükselmesine bağlı bulantı problemleri vücuttaki basıncın artışına ve tansiyonun düşmesine ve başta ağrı şikayetlerinin yaşanmasına neden olur. Bununla birlikte eğer vücuttaki mide bulantısı sorununun enfeksiyonal ve bakteriyel nitelikli etkenlerden kaynaklı olarak meydana gelmiş ise bu durum vücuttaki ısı artışına neden olarak, terleme gibi şikayetlerin bulantı ve baş ağrısı sorunları ile birlikte şiddetli şekilde görülmesine neden olabilir.

Temel olarak baştaki şiddetli ağrılar ile bu semptom ile beraber şikayete eşlik eden bulantının ve terlemenin oluşumu virüs kaynaklı hastalıkların etkisi ile ortaya çıkabilir. Birbirlerini tetikleyen niteliğe sahip olan şikayetler olan baş ağrılarının, mide içerisindeki bulantının ve terleme semptomu yaşayan kişiler tarafından mutlaka vakit kaybı yaşamadan tedavileri ve çözümleri için uzman desteğinin alınması gerekir. Çünkü baş ağrıları vücudun yorgun düşmesine neden olurken, midede yaşanan bulantı, buna bağlı istifra sorunuyla terleme sorunları hayati önem taşıyacak düzeyde vücuttaki sıvı kaybının yaşanmasına yol açar. Bu durumda mevcut vücutta görülen hastalıklara göre daha fazla ehemmiyet taşıyan düzeyde rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir.

Kadınlarda baş ağrısı, mide bulantısı ve terleme şikayetleri özellikle adet gecikmesi yaşanan dönemde görülmesi halinde düşük etkide de olsa hamilelik belirtisi niteliği taşıyabilir.

Mide Bulantısı Nedenleri

Midede yaşanan asit artışı sonucunda midede bulantı sorunlarının yaşanması muhtemeldir. Bu noktada da mide bulantısı şikayetlerinin nedenleri arasında ilk sırada midedeki asidite seviyesinin artış göstermesine neden olabilecek besinlerin tüketilmesi, uzun süre aç kalınması ya da zararlı maddelerin tüketilmesi gibi faktörler yer alır. Bunun dışında vücuda giren viral ve enfeksiyonal bakterilerde midede bulantı sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Midedeki bulantı sorunlarının nedenleri arasında kötü kokuya karşı vücutta yaşanan olağan/doğal tepki olabileceği gibi aynı zamanda da vücutta şiddetli seviyede yaşanan hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Baş Bölgesinde Ağrı Nedenleri

Kişinin, bireysel olarak düşünmesini dahi zorlaştıracak şiddetlere ulaşarak, yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşüren baş ağrıları, kendi başına bir hastalığı teşkil etmez. Çünkü vücut genelinde görülen tüm ağrı şiakyetleri temel olarak bir sorun ya da hastalığın belirtisi niteliği taşımaktadır. Bu çerçevede de günümüzde baş ağrısına neden olabilecek sorunlar arasında;

  • Migren.
  • Menenjit.
  • Boyun fıtığı.

gibi rahatsızlıklar yer alır. Bunların yanı sıra midedeki bulantı sorunlarının vücuttaki tüm kas ve sinirlerde gerginliğe neden olması ve vücuttaki basıncın artış göstermesine neden olacağından baş ağrısı şikayetlerinin yaşanmasına da neden olabilir.

Terleme Nedenleri

Vücudun ana kaynağı suyun önemli oranda kayba uğramasına yol açacak bir sorun olan terleme şikayetleri genel çerçevede bulantı şikayetlerinin ve baş bölgesinde ağrılar gibi şikayetlerle beraber görülür. Terleme sorunun meydana gelmesi vücuda giren bakteriyel ve enfeksiyon nitelikli zararlılara karşı vücut bağışıklığının savaşıyor olması önemli bir neden olabileceği gibi aynı zamanda da tiroid bezlerinin aşırı salınım gerçekleştirmesi gibi hususlarda terleme sorununun yaşanması açısından çok önemli etkiler oluşturur. Bu konuda özellikle vücudun fazla zorlanması ve yüksek tempodaki hareketler, vücudun ısısının artış göstermesine ve bunun sonucunda da ısının dışarıya atımı için ter olarak belirtilen sıvı atılımı durumunun vücutta olağan reaksiyon biçiminde meydana gelmesi de söz konusu olabilir.

Midede Bulantıya ve Baş Bölgesindeki Ağrılar ve Genel Terleme İçin Çözüm

Bir arada görülen yaygın şikayetler olan baş geneline yayılan ağrı, midede şiddetli bulantı, soğuk ya da olağan terlemenin, gündelik yaşamın ehemmiyetli düzeyde aksamasına ve fonksiyon sorunlarının yaşanmasına yol açar. Söz konusu faktörlere bağlı olarak yaşanan sorunlardan en kısa süre içerisinde kurtulabilmek için doğal yöntemlerden yararlanılması gerekir.

Su İçilmeli

Su, vücuttaki tüm hücrelerin yenilenmesine ve temizlenmesine yardımcı olabileceği gibi vücuttaki sinirlerin sakinlemesine de yardımcı olur. Böylelikle hem baş ağrısının hafiflemesine ve geçmesine hem de midedeki bulantının baskılanmasını ve terleme sorununun giderilmesine yardımcı olur. Bu yüzden de günde en az 2 litre ve mümkünse (olağan dışı koşullarda) daha yüksek seviyede su tüketimi gerçekleştirilmesine önem verilmesi gerekir.

Bitki Çayları

Doğada bulunan bitkilerin içerdikleri temel özellikler, vitaminler ve mineraller vücuttaki pek çok sorunun çözümü açısından çok önemli etkiler oluşturur. Özellikle de ;

  • Papatya.
  • Nane.
  • Zencefil.
  • Zerdeçal. 

şeklinde doğadan gelen şifa kaynağı bitkilerin, doğal tekniklerle bitki çayı olarak demleme usulünde hazırlanmaları durumunda terleme sorununu giderecek ve sıvı kaybının dengelenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca sinirleri yumuşatması ve mide iç yüzeyi mukozasındaki tahribatı onarmasıyla bu bitkilerden hazırlanan bitki çayları sayesinde baştaki ağrılarının ve mide içerisindeki asit yükselmesine bağlı bulantının giderilmesine yardımcı olur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle