Psikolojik Mide Bulantısı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yaşanılan duygu değişimindeki psikolojik değişimler sonucunda hastalarda adrenalin fazla salgılanacak olduğundan sindirim sistemi etkilenecek ve mide bulantısı ortaya çıkacaktır.

Psikolojik Mide Bulantısı

Mide Bulantısı

Psikolojik sorunlar insanların sindirim sistemlerini de derinden etkileyen hastalıklardan bir tanesi olmaktadır. Kişilerin yaşamakta olduğu psikolojilerini etkileyen stres, heyecan, üzüntü, panik atak gibi hastalıkların sonucunda kişilerde mide bulantısı birçok sindirim sistemini etkileyecek belirtiler ortaya çıkacaktır. Psikolojik hastalıklar ve duygu durumunda gelişen ani değişikliklerin kişilerin sindirim sistemine ait olan yemek borusunun, midesinin ve bağırsaklarının etkilenmesi ile sorunlar oluşabilir.

İnsanların yaşamakta olduğu psikolojik sıkıntıların mideye vurması ile birlikte mide ağrıları ya da kusma gibi bulantının oluşması görülecektir. Kişilerin bir anda çok fazla heyecanlanması, kaygılanması, korkması gibi bir anda gelişecek olan ruh halinde ki değişikliklerin kişilerde sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan belirtilerin ilk mide bulantısı olmaktadır.

Yaşanılan kaygı bozukluklarında, panik atak ve stres gibi ruhsal sorunlarda kişilerde sindirim sistemlerine vuracak olduğundan midelerine kramp girmesi ya da mide bulantıları ile şikayet eden birçok kişi bulunmaktadır.

Bir kişinin psikolojik olarak etkilenmesi ile birlikte ortaya çıkan mide bulantısı çok yoğun olarak kaygı yaşaması, heyecan ya da stresli olması gibi ruh durumları içerisinde kusma olacaktır.

Psikolojik Mide Bulantısı Belirtileri

Ruh halinin değişmesi ile birlikte insanlarda adrenalin salgısının artması sonucunda sadece mide bulantısı olarak ortaya çıkmayacaktır. Bu kişilerin sıklıkla geçirdiği ruh halinin değişmesi ile birlikte sindirim sisteminin etkilenmesi sonucunda şu belirtiler görülmektedir:

 • Şişkinlik;
 • Geğirti;
 • İshal;
 • Karın ağrısı;
 • Titreme;
 • Hazımsızlık;
 • Tokluk hissi;
 • Kemiren tarzda mide ağrısı;
 • Dolgunluk hissi.

Kişilerde oluşan psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan sindirim sisteminin etkilenmesi sonucunda yemek yerken takılma hissi sıklıkla yaşanacaktır. Bu nedenle de kişilerde yutma zorluğu yaşayacaktır. Sıklıkla ortaya çıkan belirtiler arasında solunum sorunlarının da yaşanması görülür. Bu kişilerin sürekli olarak psikolojik sorunlar yaşaması ve tedavisinin yapılarak iyileşmemesi sonucunda göğüs ağrısı ve kilo kaybı da sıklıkla yaşanacak sorunlar arasında olur.

İştahsızlık sıklıkla kişilerin yaşadığı sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Psikolojik sorunların adrenalin salgılaması ile birlikte bazı kişilerde mide kanaması geçirilmesi ve ishal sırasında kanama görülmesi de olası sorunlar arasında olmaktadır.

Psikolojik Mide Bulantısı Nedenleri

Hamilelikte oluşan mide bulantılarının ilk aylarda bebeğin gelişmesi ile birlikte oluşması normal olmaktadır. Fakat daha sonradan ortaya çıkan mide bulantılarının sebepleri arasında psikolojik sorunlar oluşmaktadır. Hamilelikte ortaya çıkan mide bulantısının en çok nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Çocuğu doğurmaktan korkmak;
 • Heyecan duyması;
 • Bir an önce doğum yapma isteği;
 • Çocuğun geleceğinden korkma;
 • Eşiyle ilgili sorunlar.

Kişilerde psikolojik olarak etkilenmesi ile birlikte ortaya çıkan mide bulantısının nedeni adrenalin olmaktadır. Psikolojik sorunlar sonucunda kişilerde sıklıkla fazla adrenalin salgılanmasına neden olacaktır. Bu durumda da adrenalin salgısının fazla olması ile birlikte kişilerin yaşadığı sıkıntılar, sorunlar ve geçirdiği psikolojik rahatsızlıkların mide bulantısını bu nedenle de tetikleyecektir.

Psikolojik Mide Bulantısı Tedavisi

Hastaların yaşamakta olduğu psikolojik hastalığın nedeni ilk olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu kişilere doktor tarafından uygulanarak iyi gelecek olan tedavisi için mutlaka altta yatan neden bulunmalıdır. Panik atak ve anksiyete gibi hastalıklar sonucunda kaygı bozukluğu ile birlikte midesinde bulantı ve kusma görülecektir.

Kişilerin yaşamakta olduğu psikolojik sorunun neden kaynaklandığı bulunması gerekmektedir. Bunun için uzman bir doktor tarafından gerekli tedavisinin yapılması gerekmektedir. Kişilerin doktor tarafından uygun görülecek olan anksiyete ilacı ya da panik atakta kullanılacak olan kimyasal ilaçlar doktor tarafından verilecektir. Bu ilaçları düzenli olarak hastaların kullanması ile birlikte iyileşme belirtileri gösterecektir. Daha çok kişilerin bu durumda yapacakları mide bulantısına neden olan sorunu anlamak ve o sorunun üstesinden gelmek olacaktır.

Aynı zamanda hastaların psikolojik tedavisi sırasında psikoterapi alması da korkularının üstesinden gelmesinde çok etkili olmaktadır.

Psikolojik Mide Bulantısına İyi Gelen Çözümler

Stres, kaygı, panik atak ya da heyecan gibi ruhsal durumlarda sindirim sistemi etkilenen kişilerin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle aşırı alkol tüketiminden ve kafeinli içeceklerin mide bulantısını tetikleyecek olduğu unutulmamalıdır.

Kişilerin yiyeceklerini sık sık yemesi, çok çiğnemesi ve düzenli olarak beslenmesi gerekmektedir. Beslenmesinde hazır gıdalardan, kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Karbonhidrat içeren yiyeceklerin tüketimini olabildiği kadar kısıtlamak gerekmektedir. Daha çok hijyene dikkat etmeli ve sabah uyanır uyanmaz ılık su içerek güne başlanmalıdır. Uyumadan önce en az 3 saat önce yemek yemelidir.

Kişilerin ruhsal sıkıntılarına iyi gelecek ve daha rahat olmalarını sağlamak için egzersiz yapmaları gerekmektedir.

Çikolata insanların çok mutlu olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de çok fazla olmaması şartıyla hastaların çikolata yemeleri tavsiye edilmektedir. Çok fazla baharatlı ve tuzlu gıdalar tüketimi mide bulantısını daha da tetikleyecek durumların başında geldiği bilinmelidir. Kişilerin bu nedenle de tuz ve baharat tüketimini olabildiği kadar azaltmalıdır. Kişilerin sevdiği insanlarla zaman geçirmesi, severek çalışacak olduğu bir işi olması da psikolojisi için çok önemli olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle