Şiddetli Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı ve Nedenleri

Şiddetli baş ağrısı ve midebulantısı neyin belirtisidir, hangi nedenlerden ötürü meydana gelir, meydana gelme sebepleri nelerdir, hangi yollarla tedavi edilir ve neler iyi gelir hakkında makale.

Şiddetli Baş Ağrısı ve Mide Bulantısının Sebepleri

Toplumda birçok kişide zaman zaman görülebilen şiddetli baş ağrısı ve  mide bulantısı oldukça yaygın bir durumdur. Fakat her ikisinin aynı anda kişide meydana gelmesi altta yatan başkaca hastalıkların ve rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu nedenle bu iki durumun aynı anda görüldüğü zamanlarda mutlaka gerekli doktor kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Bu iki rahatsızlığın aynı anda görülmesinin altında yatan nedenler birden çoktur. Bu nedenleri sıralamak gerekirse:

 • Özellikle hamilelikte ilk üç aylık dönem içerisinde yüzde 70-80 oranında bulantı hissinin yaşanması normaldir. Kimi zaman hamilelikteki bu duruma baş ağrısı da eşlik edebilir.
 • Toplumda oldukça yaygın bir sağlık problemi olan migren hastalığı da bu durma sebebiyet veren hastalıklardan birisidir. Bu hastalıkta şiddetli baş ağrısı ile birlikte sıklıkla bulantı hissi yaşanır ve kimi durumlarda kusma da görülür.
 • Vertigo denilen hastalıkta bulantıya neden olabilmektedir.
 • Mide ve bağırsak enfeksiyonları da bulantıya neden olabilen başlıca hastalık türlerinden birisidir. Bunlarla birlikte ishal de mevcutsa doğrudan enfeksiyon düşünülmelidir.

Tüm bu hastalıklar tedavi edilebilen ve kontrol altına alınabilen hastalıklardandır. Sadece migren hastalığında kesin bir tedavi bulunmayıp baş ağrısını ve bulantı hissini kontrol edilebilir derecede tutmaya yarayan tedaviler kullanılmaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Bu hastalıklara iyi gelen tedavi yöntemleri ve uygulanan yaklaşımlar sayesinde mide bulantısı ve baş ağrısından kurtulmak mümkün olabilmektedir. Her bir hastalık kendisine yönelik yaklaşımlarla tedavi edilerek iyileştirilir.

Migren

Migren oldukça yaygın bir toplumsal rahatsızlıktır. Günümüzde migreni tamamen ortadan kaldıran tedavi yöntemleri olmasa da neden olduğu semptomları kontrol altına alıcı tedavi yaklaşımları mevcuttur. Tedavide dikkat edilen konu migreni ortaya çıkartan etkenin ne olduğudur. Buna göre değişik çeşitlerde ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir. Migren tedavisi için kullanılan ilaç türleri:

 • Betanlokerlar
 • Antidepresanlar
 • Antikonvülzanlar
 • Kalsiyum kanal blokerlar

Hamilelik

Hamilelikte yaşanan bu duruma iyi gelen bir ilaç tedavisi olmamakla birlikte;

 • Stresten uzak durmak
 • Aşırı kokulu eşyalardan ve çiçeklerden korunmak
 • Bitki çayları içmek

gibi kimi yaklaşımlar bu durumun deneyimlenme ihtimalini ve etkisini azaltarak rahatsızlığa iyi gelecektir..

Vertigo

Bu hastalıktan sakınmak için başı dik olarak tutmak, özellikle yolculuklarda kitap okumak, telefona bakmak gibi başın eğilmesine neden olucu eylemlerde bulunmamak semptomların görülmesini engelleyecektir. Aynı zamanda mide bulantısını önleyici ilaçlar da kullanılabilir. İç kulaktaki salyangozda bulunan ve denge sağlayan sıvılar başla birlikte hareket eden kulan eğildikçe hareket ettiklerinden dolayı bu durumu engelleyici, başla birlikle kulaklarında düz tutulması faydalı olacaktır.

Enfeksiyon

Mide – bağırsak enfeksiyon tedavisinde doktor kontrolü neticesinde reçete edilen antibiyotikleri gerektiği kadar ve zamanında kullanmak enfeksiyonu tedavi etmek için yeterlidir.

Bunların dışında özellikle mide bulantısı için nane limon kaynatarak içmek oldukça faydalı olan ve bulantıyı büyük ölçüde engelleyen ve iyi gelen tedavi yöntemlerinden birisidir.

Görüldüğü Diğer Durumlar

Yukarıda  belirtmiş olduğumuz hastalıklar dışında herhangi bir  hastalık kaynaklı olmadan da kimi durumlarda bu rahatsızlık görülebilmektedir. Özellikle sabahları bir mide bulantısı ile uyanmak çoğu kişi tarafından deneyimlenen bir durumdur. Bu rahatsızlığa neden olan şey çoğu durumda uzun süreli aç kalmanın getirmiş olduğu etkidir. 

Hamilelikte mide bulantısı oldukça yaygındır

Aynı zamanda soğukta kalma ve üşütme de bu duruma neden olabilir. Soğuktan aşırı etkilen mide bulantıya sebebiyet verebilmektedir. Bir takım psikolojik etkenlerden dolayı da şiddetli baş ağrısı ve bulantı hissi deneyimlenebilmektedir. özellikle aşırı stresli kişiler ve mükemmeliyetçi tipler herhangi bir sorun veya problemle karşılaştıklarında bu duruma aşırı tepki vererek  ruhsal etmenlerin etkisiyle titremeyle kendisini gösteren bu durumu yaşayabilmektedirler. Bu durumun tedavisi için antidepresan ilaçlardan faydalanılabilmektedir.

Baş ağrısı çok da fazla önemli olarak görülmese de ciddi oranda iş kaybına ve hayat kalitesinde azalmaya neden olduğu kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Baş ağrısı ile birlikte kulak çınlaması da meydana geliyorsa iç kulaktan kaynaklı bir durumdan şüphelenilmelidir. Özellikle iç kulak iltihapları çok şiddetli baş ağrılarına neden olabilmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle