Tansiyon Düşüklüğü Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı Yapar Mı?

Günlük yaşantıda dahi sıkça yaşanabilen tansiyon düşüklüğü sorunu vücutta mide bulantısı ve baş ağrısı yapar mı? Mide bulantısı ve baş ağrısı şikayetlerine yönelik tedavi ve doğal çözüm yöntemleri.

Tansiyon Düşüklüğünün Etkileri ve Belirtileri

Tansiyon düşmesiModern tıp literatüründe ‘Hipotansiyon’ olarak tanımlanan tansiyon düşmesi sorunu, vücuttaki tansiyon normal değeri 12/8 oranında iken tansiyonunun, 9/6 oranında daha düşük seviyeye inmesi durumudur. Tansiyonun bu şekilde ani düşüşleri hastada çok ciddi etkiler oluşturmaktadır. Tansiyon düşüklüğü yaşayan kişilerde anlık olarak çok ciddi ve rahatsız edici şikayetler meydana gelir. Temel olarak tansiyon düşüklüğü gündelik yaşantı içerisinde ani hareketler, aniden oturmak ya da kalkmak gibi eylemler sonucunda da görülebilmektedir.

Tansiyon Düşmesi Belirtileri

Vücuttaki tansiyon değerinin olağanın altına ani şekilde düşmesi durumu olan tansiyon düşüklüğü, kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Çünkü bu şekilde tansiyonunun ani düşüşleri, vücutta ciddi ve önemli bir sağlık sorununun mevcut olduğuna işaret edebilir. Tansiyonu aniden düşen kişilere yönelik olarak ilk müdahalelerde hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden de vücutta tansiyon düşüklüğünün ortaya çıkartabileceği belirtileri bilmek gerekir. Tansiyon düşüklüğü sonucunda ortaya çıkan belirtiler şiddetine ve etki alanına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak tansiyonunun düşmesi durumunda hastada görülen belirtileri arasında;

 • Baygınlık.
 • Zihin bulanıklığı.
 • Kalp atış hızının artması.
 • Görme duyusunda bulanıklık.
 • Konsantrasyon sorunları.
 • Baş dönmesi.
 • Soğuyan ve nemlenen cilt.

gibi şikayetler yer alır. Bu şikayetler genellikle tansiyon düşüklüğü sırasında hastada yaygın görülen belirtiler arasında yer alır.

Tansiyon Düşüklüğü Mide Bulantısı Yapar Mı?

Düşük tansiyon hastadan mide bulantısı yapar. Hatta uzmanlara göre sık sık nedensiz şekilde midede bulantı şikayetleri bulunan kişilerde tansiyon düşüklüğü riski bulunabileceğinden mutlaka uzman bir doktora başvurmaları tavsiye edilmektedir. Vücutta ani şekilde tansiyonunun düşmesi sonucunda mide üzerinde baskı oluşur ve vücuttaki tepkimeler neticesinde ortaya çıkan kimyasal salgılar midede bulantının meydana gelmesine neden olabilir.

Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Temel olarak kan basıncını nitelemekte olan tansiyonun ani şekilde düşmesi buradaki basınç problemlerinin meydana gelmesine neden olur ki bu durumda baş ağrısı şikayetlerinin yaşanmasına neden olur. Kandaki tansiyonunun düşüşü, atardamar içerisindeki fonksiyonlarının problem yaşamasına ve bunun sonucunda da yeterli olan basınç seviyesinin yakalanmamasından beyin bölgesi genelinde ağrı şikayetlerinin yaşanmasına neden olabilir.

Tansiyon Düşmesi Nedenleri

Tansiyonun düşmesi temel olarak ani hareketler olsa da ortaya çıkışına neden olabilecek daha pek çok farklı olasılık bulunur. Vücutta tansiyonunun aniden düşmesi eylemlerin yanı sıra çeşitli rahatsızlıklara yönelik olarak da ortaya çıkabileceğinden sık sık tansiyon düşüklüğü gibi şikayetler ile karşı karşıya kalan kişilerin en kısa süre içerisinde uzman doktora başvurması gerekir. Düşük tansiyona neden olabilecek nedenler arasında;

 • Aşırı kan kaybı yaşanması.
 • İleri seviyede alerjik tepkimeler.
 • Kalp rahatsızlıkları.
 • Vücutta su dengesinin yitirilmesi (su kaybı).
 • Mineral ve vitamin eksiklikleri.
 • Hamilelik.
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi.

gibi hususlarda yer alır. Bu olasılıkların her biri kendi başına ciddi bir sağlık problemi olduğundan tansiyon düşmesi gibi etkilerinin görülmesi durumunda mutlaka gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

Tansiyon Düşmesi Nedeniyle Mide Bulantısına ve Baş Ağrısına Doğal Çözümler

Tansiyonunun ani şekilde düşmesinin en belirgin belirtilerinin başında gözlerde kararma yaşanmasının dışında midede bulantı ve baş ağrısı gelir. Mide bulantısı ve baş ağrısı şikayetleri temel olarak birbirinei tetiklemektedir. Yani midede yaşanan bulantı baş ağrısını, baş ağrısı da mide bulantısını mide üzerinde baskı oluşturması nedeni ile tetikleyebilir. Bu yüzden de midede bulantı ve baş ağrısı şikayetlerinin çözümü için bu iki şikayetin bir arada değerlendirilmesi gerekir. Buna göre hem midedeki bulantıyı geçirecek, hem de baş ağrısını hafifletecek besinlerin tüketilmesi ya da kürlerin uygulanması gerekir.

Zencefil

Zencefil hem mide sorunlarına hem de baş ağrısı gibi kronik ağrılara çok iyi gelir. Sinirleri gevşeten ve rahatlamaya yardımcı olacak temel bileşenleri ve nitelikleri barındıran zencefilin bu şikayetler için bitki çayı olarka tüketilmesi tavsiye edilir. Buna göre zencefil çayı için;

 • Zencefil tozu (1 çay kaşığı).
 • Su (1 bardak).

malzemeleri kullanılır. 1 bardak suyun kaynatıldıktan sonra ocaktan alınıp, içerisine zencefil tozu ilave edilerek iyice karıştırılması gerekir. Daha sonra 5 dakika demlemeye bırakılıp, taze şekilde çok soğumadan tüketilmesi gerekir.

Aşırı zencefil tüketimi tansiyon problemlerini tetikleyeceğinden mutlaka ideal seviyede tüketilmeli ve bir günde 1 bardaktan fazla zencefil çayı içilmemelidir.

Nane

Hem mideye hem de ağrı şikayetlerine iyi gelen en güçlü bitkilerin başında nane gelir. İçerdiği uçucu yağlar ve hoş kokusu ile vücuttaki sinirlerin rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olarak vücuttaki tüm ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca içerdiği mentol ve diğer mineraller ile de midedeki asidite seviyesini düzenlendiğinden midedeki bulantı sorunlarına da iyi gelir. Naneyi bu şikayetler için iki farklı şekilde kullanmak mümkündür. Buna göre ilk uygulamada suya batırılan temiz bez(pamuklu) üzerine nane yağı dökülerek buruna en yakın noktaya getirilmesi gerekir. İkinci uygulamada ise bitki çayı olarak kullanılır. Nane çayını hazırlamak için;

 • Su (1 bardak).
 • Nane (1 çay kaşığı/kuru).

malzemeleri gerekir. Bu malzemelerle nane çayını hazırlamak için önce su kaynatılır ve ocaktan alınır. Daha sonra içerisine nane ilave edilir ve iyice karıştırılır. Uçucu yağ içerdiğinden ağzı kapalı olacak şekilde 10 dakika demlemeye bırakılır ve sonra hemen tüketilir. Gün içerisinde tansiyonun düşmesinden sonra tüketimi gerçekleştirilebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle