Boyundan Gelen Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Boyundan gelen baş ağrıları akla ilk olarak beyin ve başka organla ilgili rahatsızlıkları getirse de boyun kısmından gelen baş ağrıları ve mide bulantılarının kökeninde boyun fıtığı rahatsızlığı yatmaktadır.

Boyundan Gelen Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı

Boyun ve baş ağrıları ile mide bulantısı genellikle birbirleriyle ilişkili olarak ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı sorunu olanların baş ve boyun ağrıları olabileceği gibi bunun tam tersi olarak baş ve boyun ağrısı olan kişilerin de midelerinde bulantı olabilme olasılığı oldukça fazladır. Bazı durumlarda ise bu bulgular birleşerek çok farklı bir hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Boyun bölgesinde oluşan ağrılar çoğu zaman mide de bulantıya da neden olmaktadır. Çünkü boyun kısmında yaşanan sorunlar veya ağrılar aynı zamanda bütün vücudun kasılmasına sebep olmaktadır. Kasılan bu kaslar ve sinirlerde oluşan gerginleşmeler mide de salgılanan salgıların baskı altına alınmasına buna bağlı olarak da artmasına yol açar. Mide bulantıları bu durumda kaçınılmazdır. Genel olarak boyun baş ağrılarıyla mide bulantısının oluşum nedenleri arasında en sık karşılaşılanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Boyundan Gelen Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı

Migren

Baş ve boyun ağrıları ile mide bulantısının oluşmasına etki eden en önemli rahatsızlıklardan biri olmaktadır.  Bilhassa kırklı yaşların üzerindeki insanlarda rastlanılmakta ve kısa süreli sorunlar oluşturmaktadır. Başın yıkanmasından sonra saçların kurutulmadığı durumlarda daha sık beliren bu sorun kafanın çevrildiği an boyun ağrısı ve mide bulantısına da neden olmaktadır.

Göz Yorgunluğu

Gözlerin fazla yorulması; günlük hayatın kısıtlanmasına neden olabilecek bulantılara ve boyun ve baş ağrılarına neden olabilmektedir. Bilhassa dinlenirken bile gözlerin istemsiz olarak kısılması halinde bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Grip, midenin üşütülmesi ve soğuk algınlıkları

Grip, soğuk algınlıkları veya midenin üşütülmesi hem boyun ve baş ağrılarına hem de mide bulantılarına neden olabilmektedir. Virüslerle ilgili rahatsızlıklar, mide de oluşan iltihaplar bu sağlık sorunun kaynağı olabilmektedir.

Stres, gerilim ve psikolojik baskılar

Beyinsel yorgunluklar veya aşırı gerginlikler, korkular, endişeler insanların kendilerini sürekli kasması bu rahatsızlıkların ortaya çıkma nedenleri arasında önemli rol oynamaktadır.

Uykusuzluk

Düzenli bir uykunun olmaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yorgunluklar ortaya çıkan bu sağlık problemlerinin en sık rastlanılan nedenleri arasında yer almaktadır.

Menenjit

Boyun ağrısının sıklıkla görüldüğü bu rahatsızlıkta genellikle baş bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin yüzde atmışa yakın bölümünde boyun ağrısı ve mide bulantısı da görülmektedir.

Alkol

Yoğun bir şekilde ve düzenli olarak tüketilmesi baş ve boyun ağrılarıyla mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu durumda bulantılar alkol alımı sırasında ya da bir gün sonra ortaya çıkabilse de boyun ve başta ağrılar oluşması bir gün sonra gündeme gelmektedir.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Boyun ve baş ağrıları ile mide bulantısı önemli bir rahatsızlığın belirtisi değilse; zaman içinde her insanın başına gelebilecek bu sorun karşısında uygulanan bir takım doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Günlük hayatta yapılan düzenlemeler
  • Spor ve egzersizler
  • Masajlar
  • Bitki Kürleri

Günlük Hayatta Yapılan Düzenlemeler

Maalesef zamanımızda insanlar, atalarımız kadar hareketli olmamaktadır. Televizyon karşısında geçirilen uzun zamanlar, alkol ve sigaraya olan yatkınlıklar, hareketten uzak bir yaşam, stres, uykusuzluk gibi etkenler; kasları da etkilemektedir. Bilhassa boyun ve mide de bulunan kasların reaksiyonları olarak ortaya çıkan baş, boyun ağrıları ve mide bulantılarının çözümü için;

  • Uyku düzeninin oturtulması
  • Alkol ve sigaradan uzaklaşmak
  • Stresli ortamlardan kaçınmak
  • Sağlıklı beslenme konusunda gereken özeni göstermek
  • Duruş ve pozisyonlara dikkat etmek

gibi bir takım düzenlemeler bu rahatsızlıkların önlenmesi veya oluşması halinde tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Spor ve Egzersizler

Yapılan spor veya egzersizler en azından düzenli yürüyüşler; hem midenin rahatlamasına, hem aşırı kilo ve yağlardan kurtulmaya hem de stresten arınmaya yardımcı olacağından tedavide oldukça etkendir. Spor ve egzersiz aynı zamanda sinirlerin gerginliğini almakta ve yumuşamasını sağlamaktadır.

Masajlar

Boyun kaslarındaki sorunlar, hem mide bulanmasına hem de baş ve boyun ağrılarına neden olabilmektedir. Bu nedenle boyun kısmına yapılacak olan uygun ve yumuşak masajların; ağrı ve bulantı sorununa karşı çözüm olacağı tartışılmaz ve kanıtlanmış bir gerçektir.

Bitki Kürleri

Elma Sirkesi Kürü

Bu kür sayesinde boyun ve baş ağrılarını hafifletip aynı zamanda da bulantının oluşmasına neden olan mide asidinin dengelenmesine yardımcı olunabilmektedir. Boyun ve baş ağrılarında sirkeyi bir pamuğa dökerek baş ve boyun bölgesine sarıp birkaç saat bekletmek yeterli olmaktadır. Bulantı için ise bir bardak suya bir kaşık koyarak içilmesi yeterli olacaktır.

Zencefil Kürü

Mide sorunlarında ve ağrılarda oldukça etkin olan zencefil bulantı için kullanılırken bir bardak suya toz halinde bir tatlı kaşığı konulup içilmesi kafi olmaktadır. Boyun ve baş ağrıları için ise rendeleyerek boyna ve başa sarıp bekletmek yeterli olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle