Hamilelikte Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı İçin Doğal Tedavi

Gebelik döneminde yaşanan vücuttaki değişimler pek çok şikayetin yaşanmasına neden olurken baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri için uygulanabilecek doğal ve sağlıklı tedavi yöntemlerine dair.

Hamilelikte Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Şikayetleri

Hamilelikte baş ağrısıHamilelikte anne adaylarının vücutlarında hem anatomik olarak hem de fizyolojik olarak çok önemli değişimler meydana gelir. Özellikle de hormon salınımı artışı ve buna bağlı olarak rahimdeki fetüsün gereksinimleri çerçevesinde anne adayının vücudundaki değişimler, vücutta çeşitli şikayetlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu tip hormon artışları ve bebeğin gereksinimlerini karşılamaya yönelik değişimler baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetleri oluşturur. Hamilelik süresince sıkça yaşanabilen ve gebelik sürecinin çok zorlu geçmesine neden olan bu gibi belirtisi için doğal çözümler aranır. Özellikle de hamilelik belirtisi için ya da şikayetleri için ilaç kullanılamayacağı için kesinlikle çözümleri için bitkisel ve doğal uygulamalar gerçekleştirilmesi önerilir.

Mide Bulanıyor Hamile miyim?

Bu yüzden de günümüzde özellikle adet gecikmesi yaşayan kadınlar tarafından baş ağrısı ve mide yanması gibi şikayetlerin yaşanması halinde hamilemiyim sorusu gündeme gelebiliyor. Midem bulanıyor ve baş ağrısı yaşıyorum diyen bayanların ilave olarak adet gecikmesi yaşadığı zaman yüksek olasılıkla hamilelik konusu gündeme gelir. Adet gecikmesi veya düzensizliği yaşadığı zaman üreme çağındaki kadınlar midem yanıyor ve başım ağrıyor dediği zaman hamilemiyim sorusu gündeme gelir. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalındığı zaman yüksek olasılık ile hamilemiyim sorusunun yanıtı olumlu yönde olur. Ancak bu tip durumlarda hamilemiyim sorusunun yanıtı her zaman olumlu olmaz. Çünkü adet gecikmesi yaşandığı zamanda da vücuttaki reaksiyonlar çerçevesinde midem bulanıyor ve başım ağrıyor gibi şikayetlerde yaşanabildiğinden hamilemiyim sorusunun yanıtı olumsuz olur.

Gebelikte Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Gebelikte mide bulantısı ve baş ağrısı şikayetlerinin çok sık yaşanması nedeni ile uygun koşullar oluşması halinde hamilelik belirtisi niteliği taşır. Gebelikte vücuttaki değişimler meydana gelmeye başladığı zaman bu değişimlerin etkisi ile midede bulantı ve baş ağrısı şikayetleri yaşanır. Gebelikte ilaç kullanımının hem anne adayı hem de bebek sağlığı açısından risk taşıması nedeni ile bu tip şikayetler yaşandığı zaman mutlaka doğal çözümlerden yararlanılması gerekir. Her ne kadar mide bulantısı ve baş ağrısı şikayetleri birbiri ile bağlantılı hususlar olsa da özellikle baş ağrısının oluşmaması için bazı eylemlerin yerine getirilmesi gerekir. Özellikle de gebelikte baş ağrısına karşı mutlaka;

  • Ilık duş alınması veya alna ılık ya da soğuk su kompresi yapılması.
  • Uzun süre aç kalınmaması.
  • Günde en az 2 litre su tüketilmesi.
  • Doktor tavsiyesi olan hamilelik egzersizlerinin yapılması.

gibi hususların yerine getirilmesi gerekir.

Gebelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler

Gebelikte hem midedeki bulantıyı geçirecek hem de sinirleri gevşemesine yardımcı olacağından sık yaşanan baş ağrılarını önleyecek ya da geçirecek etkilerde bulunan tamamen doğal ve sağlıklı besin ve ürünler bulunur. Özellikle bu şikayetlerin giderilmesini sağlarken aynı zamanda da bebek sağlığını da riske etmeyecek niteliklerdeki bu ürünler sayesinde artık hamilelik sürecinin çok zorlu geçmesinin önüne geçilebilir.

Bol Su İçilmeli

Vücuttaki kas ve sinirlerin yumuşaması ve gerginliğini kaybetmesi açısından suyun çok önemli etkileri bulunur. Özellikle de günde en az 2 litre su içilmesi sağlıklı bir birey açısından çok önemliyken, bu oran hamilelikte çok daha büyük bir önem taşır. Su sayesinde midedeki artan asidin de temizlenmesi sağlanacağından olası mide bulantısı ve yanması şikayetlerini de önleyebilmek mümkün olur.

Limon Yenmeli

Hamile kadınlar tarafından midedeki bulantı sorunlarına karşı limon sıkça tüketilen bir besindir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde midedeki sorunların giderilmesine yardımcı olması sebebi ile limonun doğal kür şeklinde sıkça tüketilmesi tavsiye edilir. Limon ve su ile hazırlanan kür için;

  • Su (1 bardak).
  • Limon (yarım).

malzemeleri gerekir. Yarım limon suyu, 1 bardak oda sıcaklığındaki suya ilave edilerek, birbirine iyice karışına dek karıştırılmalıdır. Daha sonra taze şekilde tüketilmesi durumunda midedeki bulantı şikayetleri giderilebilir. 

Limonun asidik içeriği nedeni ile mide yanması şikayeti olması durumunda sınırlı tüketimine dikkat edilmelidir.

Nane Kürü

İçerdiği uçucu yağlar, mentol ve diğer mineraller ile vücuttaki sinirlerin yatıştırılmasının hem en güçlü hem de en doğal silahıdır. Özellikle gebelikte mide bulantısının ya da baş ağrısının yaşanması durumunda birkaç adet nane yaprağının çiğnenmesi iyi gelir. Ayrıca nanenin hamilelikte düzenli olarak bitki çayı formunda da tüketilmesi bu şikayetlerin önlenebilmesine yardımcı olur. Nane çayının hazırlanmasında;

  • Nane (kuru/1 çay kaşığı).
  • Su (1 bardak/kaynatılmış).

malzemeleri kullanılır. Kaynatılan su içerisine ilave edilen nane iyice karıştırılıp, ağzı iyice kapatıldıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlenme süreci tamamlandıktan sonra taze şekilde tüketilebilir. Tatlandırmak için isteğe göre içerisine yarım limon suyu ya da 1 çay kaşığı bal ilave de edilebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle