Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı İlişkisi, Belirtileri ve Nedenleri

İnsan vücudunun temel yapısı çerçevesinde yeryüzünü algılamasında bozulma durumu olan baş dönmesi ve toplumda sıkça görülen mide bulantısı gibi şikayetlerin nedenleri ve birbirleriyle ilişkileri.

Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı İlişkisi

Baş dönmesi

Her insanın başına gelebilecek bir durum olan baş dönmesi problemi, temel olarak insanın yeryüzü algısının bozulması durumudur. Baş dönmesi yaşayan kişiler, yerin ayağın altından kaymakta olduğunu, çevresindeki her şeyin döndüğü hissine kapılır. Vücut dengesinin tümüyle kaybedilmesine yol açan bu durum pek çok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkar. Gün içerisinde pek çok farklı etken ile ortaya çıkabilecek tüm baş dönmesi durumları beraberinde mide bulantısının yaşanmasına da neden olur. Çünkü vücudun denge algısının tamamı ile kaybolması, hastanın iç organları üzerinde de kuvvetli karmaşıklık yaratır ki bu durum sonucunda midede bulantı durumu ortaya çıkar. Baş dönmesi halinde mutlaka sabit bir noktada kalınması ve mümkünse oturulması gerekmektedir. Çünkü bu süreçte kişinin tüm vücut dengesini yitirmesi olası kaza risklerinin çok daha yüksek oranda olmasına neden olabilir. Ani ayağa kalkma ya da ani hareketler gibi pek çok farklı durumdan dolayı meydana gelebilen tansiyon yükselmesi/düşmesi durumunda yaşanan baş dönmesi, özellikle halsizlik ya da daha ciddi bir sağlık sorunu nedeni ile de görülebilir. 

Günümüzde baş dönmesi ve mide bulantısı problemlerinin bir arada görüldüğü durumlar, temel olarak iç kulak iltihaplanması nedeni ile yaşanan baş dönmeleridir. Bu yüzden uzman bir doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Baş dönmesi yaşayan kişilerde aynı anda mide bulantısı problemi de çok sık görülür. İnsan vücudunun gerçeklik ve düzlük algısını tamamen yitirmesinden kaynaklı olarak iç organlarında ortaya çıkan baskı sonucunda baş dönmesi ve mide bulantısına ek olarak bazı şikayetlerinde görülebilmesi mümkündür. Bu şikayetler arasında mide bulantısından kaynaklı kusma en sık görülenidir. Midede bulantı sonucu yaşanan kusma belirtisi ile birlikte tansiyon yükselmesi de yaşanabilir. Baş dönmesi ve mide bulantısı ile birlikte görülen kusma sorunlarının yanı sıra vücutta ısı artışıyla terleme yaşanması da söz konusu olur. Bunun yanı sıra;

  • Vücutta halsizlik,
  • Tansiyon düşmesi,
  • Nefes sorunları,
  • Denge kaybı,
  • İshal,

gibi etkilerde görülebilir. Bu gibi durumlara karşı mutlaka iyi gelen şeyler ile doğal tedavi yapmanın dışında uzman doktor desteğine de başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı Sebepleri

Mide bulantısı

Baş dönmesi ve mide bulantısının yaşanmasına neden olabilecek pek çok farklı etken bulunur. Ancak ilk sırada iç kulak içerisinde insan vücudunun fizyolojik dengesini oluşturan kısımda ortaya çıkan tahribat ve problemler baş dönmesinin ve mide bulantısının en önemli nedenleri arasında yer alır. Tıbbi olarak ‘Labirint’ ismini taşıyan bu kısımda yaşanan sorunlarla ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra nörolojik rahatsızlıklardan birisi olan migren rahatsızlığının da bu sorunların yaşanmasında önemli bir neden olduğu belirtilir. Panik atak krizleri de bu sorunların ortaya çıkışında son derece etkili olur.

Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı Hangi Hastalıkların Belirtisi?

Başta dönme ve midede bulantı sorununun ortaya çıkışı ani olarak gerçekleştirilen eylemler ya da durumlardan kaynaklı olabildiği gibi bir rahatsızlığın belirtisi olarak da görülebilir. Çünkü günümüzde yapılan araştırmalara göre;

  • Beyin kanaması,
  • Felç,
  • Tümör,

gibi rahatsızlıklarının da en belirleyici belirtileri arasında ilk sırada yer alır. Bu yüzden böyle bir durum ile karşı karşıya kalan kişilerin en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirmeleri gerekir.

Baş Dönmesine ve Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Yaşanan dönme ve eşlik eden mide bulantısı çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceği gibi anlık olarak yaşam kalitesinin standartlarının ciddi seviyede düşüş yaşamasına neden olabilir. Başın dönmesi ve mide bulantısı sorunlarına ilişkin olarak anlık şekilde mutlaka iyi gelen şeyler ile doğal bir tedavi sağlanması gerekmektedir. Hastanın vücut dengesini yitirmiş olması nedeni ile olası kazalar yaşamaması ya da tekrarlaması riskinin veya uzun süreli etkiler oluşturması riskinin düşürülebilmesi için mutlaka anında müdahale gerçekleştirilmesi gerekir.

Baş Dönmesine İyi Gelen Şeyler

Başın dönmesi ve buna midede bulantı hissinin eşlik etmesi durumunda tüketilmesi gereken ve bu etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olacak doğal ve bitkisel tedavilerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu noktada hastaya özellikle dönmenin vücutta yaratmış olduğu etkileri baskılayacak niteliklerde özellikler barındıran zencefil doğal demleme yöntemleri ile uygulanmalıdır. Ayrıca vücutta sinirlerin ve kasların gevşemesine yardımcı olacak yatıştırıcı etkisi ile başın dönmesine de iyi gelebilecek papatya çayının da taze olarak hastanın içmesi gerekir. Bunun dışında rezene, alıç, nane, ökse otu ve kereviz tüketilmesi tavsiye edilir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Başın dönmesiyle yaşanan midede bulantı ve buna eşlik edebilecek kusma problemlerine karşı mideye iyi gelen şeylerin tüketilmesi gerekir. Özellikle de midede doyurucu etki oluşturacak, yatıştırıcı etkiler teşkil edecek ve midenin olağan duruma gelmesini sağlayacak doğal ve bitkisel ürünlerin tüketilmesi gerekir. Bu noktada da mideye iyi gelen, kusma sorununu baskılayan doğal ürünler arasında ilk sırada limon ve zencefil gelir. Ayrıca nane ve limon ile midede kusma ihtiyacının baskılanması ve midede yatıştırıcı etki oluşturulması sağlanabilir. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle