Reflü Şikayetlerine Patates Suyu İyi Gelir Mi? Reflü İçin Patates Kürü

Gündelik yaşamda çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilen reflünün semptomlarının yok edilmesinde zengin temel bileşenlere sahip olan patates ile hazırlanabilecek kür ve tarifi.

Reflü İçin Patates Suyu

Patates

Toplumda sık görülen rahatsızlıklardan birisi olan reflü, gündelik yaşantı da doğrudan etkileri görülebilen genel bir rahatsızlıktır. Herkeste görülebilen reflü sadece yetişkinlerde değil bebeklerde de sık görülen bir rahatsızlık olduğundan, şikayetleri yaygın olarak görülür. Genel olarak mide yanması, göğüs yanması ve ağrısı, ağız içerisinde acı tat oluşumu gibi belirtiler ortaya koyan reflü, gün içerisinde pek çok noktada kişinin hayatını olumsuz şekilde etkiler. Bu yüzden de toplumda reflü semptomlarına ilişkin şikayetler fazlasıyla görülür ki bu konuda tedavi edici niteliklerde çözüm arayışları da yoğun şekilde gerçekleştirilir. Bu çerçevede de reflüye iyi gelen besinler ve kürler ile ilgili olarak pek çok bilgi pek çok farklı platformda bulunur. Ancak bunlar arasında doğru seçimi yapmak sağlıklı bir çözüm açısından çok önemlidir. Günümüzde reflü problemlerine ilişkin olarak patates suyu sıklıkla önerilir. Vücutta reflünün ortaya çıkışına neden olan en önemli etkenler arasında bulunan hazımsızlık probleminin giderilmesine yardımcı olması ile patates suyu, bu sorunlarda tercih edilebilecek en etkili besindir. Patates suyunun aynı zamanda da midedeki asit dengesini düzenlediğinden yemek borusuna kaçışların daha minimal seviyede tutulmasını ve pek çok kişide tamamen önlenmesini mümkün kılar.

Reflü Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Midenin yemek borusu ile birleştiği noktada bulunan mide kapakçığında ortaya çıkan çeşitli bozulmalar nedeni ile midedeki asit, besin ve diğer sıvıların yemek borusundan yukarıya doğru kaçması ve ağza ulaşması durumudur. Herkeste görülebilen bir problem olan reflünün, özellikle midede ekşime ve yanma, göğüs bölgesinden başlayan ve sırt bölgesine ulaşan ağrılar, ses kısılması, sık sık öksürme, hıçkırma ve geğirme isteği gibi belirtiler ortaya koyar. Gündelik yaşantıda ciddi sorunlara yol açabilen bu probleme ilişkin olarak günümüzde toplum genelinde tamamen bitkisel temelli tedavi çözümleri bulunur. Özellikle de reflüye iyi gelen bitkiler ve besinler sıklıkla tercih edilir.

Patatesin Özellikleri ve Bileşenleri

Patlıcangiller familyasından bir besin olan patates, hem doyurucu etkisi hem de kolay yetiştirilebiliyor olmasından tüm dünyada mutfaklarda en sık kullanılan besinler arasında yer alır. Zengin içeriği ve yüksek karbonhidrat değerleri ile beslenme konusunda çok etkili bir kaynak olan patates, doyurucu etkisi sayesinde farklı pişirme ve kullanım yöntemleri ile diyet programlarında da sıklıkla tercih edilir. Zaten temel bileşenlerinin midede sağladığı etkilerin haricinde bu özelliği nedeni ile de günümüzde patates reflü problemlerine ilişkin olarak etkin şekilde kullanılmaktadır.

Patates Besin Değerleri

Patatesin en bilinen özelliği önemli bir karbonhidrat deposu olmasıdır. Yüksek karbonhidrat değerlerine sahip olması ile doyurucu bir etkiye sahiptir. İçeriğinde yer alan nişasta da bu durumun desteklenmesini sağlar. Protein ve kalsiyum açısından da çok yüksek değerlere sahip olan patates özellikle haşlama ve çiğ şekilde tüketilmesi durumunda zayıflamaya da yardımcı olur. Doyurucu özelliği sayesinde hemen doymayı ve böylelikle de vücuda fazla kalori oluşturacak besinlerin tüketilmemesine yardımcı olur.

Patatesin besin değerleri arasında;

 • Selüloz,
 • Fosfor,
 • B grubu vitaminler,
 • Sodyum,
 • Potasyum,
 • Demir,
 • Magnezyum,

gibi sağlıklı bir bireyin vücudunda mevcut olan en temel gereksinimleri karşılayabilecek besin değerleri bulunur. Vücutta başta mide problemleri olmak üzere ağırlıklı şekilde bağışıklık sistemi sorunlarının önlenmesine ve yok edilmesine yardımcı olur.

Patates Suyu ile Reflü Tedavisi

Patates suyunun temel bileşenleri midede ortaya çıkabilecek problemlerin önlenmesine yardımcı olur. Nişasta içeriği çok yüksek olan patates suyunun çiğ şekilde tüketilmesi reflüye iyi gelen en etkili şeydir. Çünkü nişasta sayesinde midedeki asit dengesinin korunması ve böylelikle de başta mide ekşimesi ve mide yanması gibi sorunlara yol açan reflünün ortaya çıkışının önlenebilmesine yardımcı olur.

Patates suyunun çiğ olarak içilmesi gerekir. Bunun için gün içerisinde her öğün öncesinde bir ya da iki yemek kaşığı kadar çiğ patates suyu elde edilerek, içilmelidir. Böylelikle öğünde tüketilecek besinlerin midede yaratacağı etkilerin önlenebilmesi ve midenin korunabilmesi sağlanabilir.

Feridun Kunak Reflü Kürü Tarifleri

Dünyada ünlü Prof.Dr. Feridun Kunak tarafından midede reflü problemi yaşayan kişilerin reflünün yarattığı şikayetlerden tamamen bitkisel ve doğal bir şekilde kurtulmaya yardımcı olacak özel reflü kürü tarifleri hazırlanmıştır. Bu tarifler;

Tarif 1

 • Çiğ patates suyu (1 yemek kaşığı),
 • Sarı leblebi tozu (1 yemek kaşığı),
 • Taze ve doğal yoğurt (3 yemek kaşığı),

Yoğurt, leblebi tozu ve patates suyu bir kap içerisine alınarak, iyice karıştırılarak, tüketilmelidir.

Reflü şikayetlerinin görüldüğü her zaman uygulanabilir.

Tarif 2

 • Su veya süt (1 çay kaşığı/ılık),
 • Kil (1 çay kaşığı/beyaz),
 • Patates suyu (1 çay kaşığı/çiğ),

Tüm malzemelerin bir kap içerisinde iyice karıştırılmasından sonra tüketilmelidir.

Reflü şikayetlerinin yaşayan kişiler her gece uyku öncesinde bu ölçüde kürü hazırlayarak, yemelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle