Mide Asidi Tedavisinde Ahmet Maranki Tavsiyeleri

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasında önemli görevleri olan mide asidi sorunlarına karşı bitkisel tedavide uzman olan Ahmet Maranki tarafından verilen tavsiyeler başarılı sonuçlar vermektedir.

Mide Asidi

Beslenme esnasında ve sonrasında asitlerle etkileşen gıdalar midede ve sindirim sisteminde çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Mide asitleri; sindirim sisteminin hassasiyet gösterdiği gıdalara bağlı olarak artış ve azalış göstermektedir. Asitlerdeki dengenin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar can sıkıcı ve hastanın günlük yaşantısını etkileyici boyutlarda oluşabilmektedir.

Midede salgılanan asitler önemli görevler üstlenmektedir. Besinlerin parçalanmasına ve sindirilmesine yardımcı olan bu önemli maddeler; mide içinde belli oranlarda bulunur. Bu oranlar bazı durumlarda yükselmekte veya düşebilmektedir. Fazla salgılandığı durumlarda;  ülser, gastrit, reflü ve mide ekşimelerine sebep olabilmektedir. Az salgılandığındaysa besinlerin gerektiği gibi parçalanmasına engel olarak farklı sorunların oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle mide asitlerinin dengede tutulması oldukça önemli bir sağlık olayıdır.  

İyi Gelen Şeyler

Mide asidi konusunda sorunları olanların; beslenmeleri konusunda dikkatli olmaları ve uygun bir diyet programı uygulamaları gerekmektedir. Organik sebze ve meyvelerle beslenmesi oldukça önemlidir. Bu şekilde asit düzeyi için gerekli olan klorür ve minerallerin sağlanmasına yardımcı olurlar. Çiğ gıdalarda sindirim sistemi için gerekli olan enzimler bulunmaktadır. Bu nedenle asit oranın dengelenmesi için çiğ gıdalar, sebze ve meyveler tüketilmelidir.

Mide Asidine İyi Gelen Şeyler

Mide asidi dengelenmesinde D vitamini etken rol oynamaktadır. Bu nedenle yumurta, balık, mantar gibi D vitamini içeren besinler diyet listesinde mutlaka yer almalıdır.  Mide asitlerinin dengelenmesi konusunda iyi gelen şeylere şu şekilde örnekler verebiliriz:

Keten Tohumu

Kapsamındaki zengin lif içeriğiyle, omega 3 yağ asidi kaynağı olan keten tohumu; mide asitlerini dengelemesinin yanı sıra şişkinlik, kabızlık ve mide ağrıları konusunda önemli rol oynayan bir bitkidir. Çay gibi demlenerek içilebileceği gibi yemeklerin içine de katılarak tüketilmektedir.

Armut

Sindirimi kolay bir meyve olan armut mide dostu olarak kabul edilmektedir. Midenin ve sindirim sisteminin yorulmasını da engellemektedir.

Patates

Haşlanmış patates veya çiğ patates suyu mide asitleri konusunda başarılı sonuçlar vermektedir.

Muz

Muz bu konuda oldukça başarılı sonuçlar veren bir meyvedir. Bitki kürlerinde de kullanılan bu meyve kadar kabukları da şifalı olmaktadır.

Karnabahar

Kapsamında yer alan gefarnato maddesi sayesinde sindirim sisteminin sağlığı konusunda oldukça başarılı olmaktadır. Buharda pişirilerek, haşlanarak yenilen bu sebze; asit dengeleyici özelliğe sahip olmaktadır. Bilhassa sorunu olan kişilerin haftada bir kere mutlaka tüketmeleri önerilmektedir.

Bitkisel Kürler

Süt Kürü

 • Süt

Soğuk süt mide asidi konusunda dengeleyici ve bastırıcı özelliklere sahip olmaktadır. Asit oranının yükselmesi durumunda yanma ve ekşimeler ortaya çıkar. Bu durumda soğuk sütten birkaç yudum alınmalıdır. Gün içinde ekşime veya yanma gibi sorunlar tekrar baş gösterdiğinde soğuk süt uygulaması devam ettirilir. Burada dikkat edilecek nokta. İçilecek süt her seferinde birkaç yudumu geçmemelidir.  

Civanperçemi Kürü

 • Cotsweed
 • Civanperçemi
 • Nane yaprakları
 • Salatalık
 • Kimyon
 • Muz
 • Sporish
 • Kaynar su

Sekiz çorba kaşığı kadar sporish ve cotsweed; dört çorba kaşığı kadar kimyon, üç çorba kaşığı civarı nane, iki çorba kaşığıysa civanperçemi birbirlerine karıştırılır. Elde edilen bu karışımın içine rendelenmiş muz eklenir. Bütün malzemeler bir litre kaynar suya eklenerek ağzı kapatılır. On iki saat dinlendirilir. Hazırlanan bu kür yemek sonrası günde dört kere eşit parçalara bölünerek içilir.

Ahmet Maranki Tavsiyeleri

Bitki bilimi ve bitkisel tedavi konusunda uzman olan Ahmet Maranki tarafından mide asitlerinin dengelenmesi konusunda tedavi edici özellikleri olan bir takım tavsiyeler bulunmaktadır. Mide asidi tedavisinde başarılı sonuçlar veren bu tavsiyelerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Çiğ Patates Suyu

 • Patates

Çiğ patates iyice yıkanarak temizlenir. Katı meyve sıkacağında sıkılarak elde edilen sudan; üç hafta boyunca günde bir bardak içilir.

Çiğ Lahana Suyu

 • Lahana

Çiğ lahana iyice yıkanarak temizlenir. Katı meyve sıkacağında sıkılarak elde edilen sudan; üç hafta boyunca günde bir bardak içilir.

Zencefil Çayı

 • Zencefil
 • Kaynamış su

Mide asitleri tedavisinde uygulanan yöntemler arasında yer alan zencefil aynı zamanda gerek mide gerekse sindirim sistemi sağlığı konusunda oldukça önemli görevler üstlenmektedir. Kaynamış sudan bir bardak alınır ve içerisine birkaç çay kaşığı zencefil atılır. Demlendikten sonra ılık olarak içilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle