Ahmet Maranki’den Reflü Tedavisine İyi Gelen Bitkiler

Ahmet Maranki tarafından mide reflüsü ya da mide gazı olan kişilerin çiğ patates suyu içmesi ve reflüyü tetikleyecek gıdaların alınmaması durumunda reflü sorunu yaşamazsınız.

Ahmet Maranki Reflü Diyeti

Reflü hastalığı bazı gıdalar tüketilmesi sonucunda mide asidini tetikleyecek bu gıdalar insanlarda reflü şikayetinin artmasına neden olacaktır. Ahmet Maranki gaz ve reflü sorunu olanların her zaman için zararlı yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Mide içerisinde oluşan asidin yemek borusuna çıkmasını engelleyecek olan kasın görevini tam olarak yapamaması sonucunda ve fonksiyonunu yitirmesi neticesinde bazı gıdalar sıklıkla tüketilmesi sonucunda reflü ortaya çıkacaktır. Bazı yiyecekler reflünün oluşmasına neden olurken, bazı yiyecekler ise reflünün iyileşmesini sağlamaktadır. Çikolata ya da kafeinli içecekler ve kızarmış gıdaları tüketmek reflü hastalığını tetikleme konusunda etkin olacaktır. Sindirimi kolay olan yiyecekler tüketmek, mide asidinin olmasını engelleyecek yiyecekler olacaktır.

Protein almak her zaman için mide asidini tetikleyecektir. Fakat bitkisel proteinleri almak daha çok yemek borusu ile mide arasında yiyeceklerin yemek borusuna tekrar dönmemesi için bulunan kasın zorlanmasına neden olacak mide de asit oluşmasını engelleyecektir. Bitkisel proteinler kasın daha iyi çalışması konusunda yardımcı olacaktır. Protein ihtiyacınızı Ahmet Maranki’ye göre hayvansal proteinlerden almak yerine bitkisel protein açısından zengin olan siyah fasulye, mercimek, tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Siyah fasulyenin tüketilmesi özellikle de antioksidan bakımından zengin olacak lifli gıdaların tüketilmesi mide asidi oluşmasına engel olacaktır.

Ahmet Maranki Reflüye Faydalı Yiyecekler

Reflü hastalarının tüketmesi faydalı olan daha çok lifli gıdalar olması gerekmektedir. Reflü riskini azaltacak gıdaların tüketilmesi faydalı olacaktır. Beslenme programınıza sizlerde tam tahıllı gıdaları koyabilir, lif bakımından yoğun olan gıdalar ile reflü ağrılarının azalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda da lifli olan ama asit oranı yüksek olan gıdaları tüketmekten ise uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Bunun için şu gıdalar daha fazla tüketilmesi daha çok önerilmektedir:

 • Muz;
 • Brokoli;
 • Çilek;
 • Patates;
 • Salatalık;
 • Yeşil yapraklı sebzeler;
 • Biber;
 • Lahana.

Ahmet Maranki’ye göre domates tüketilmemesi diğer sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir. Alacağınız gıdaların az yağlı olan gıdaları tüketmesi ve omega 3 açısından zengin olan yiyecekleri tüketmeniz reflü hastalığı için iyi gelecektir. Brokoli, havuç, balık, beyaz peynir gibi gıdalara daha ağırlık vermelisiniz.

Ahmet Maranki Patates Kürü

 • 1 tane orta büyüklükte patates.

Reflü olması durumunda midenin asidinin yukarı çıkmasını engelleyecek çiğ patates suyu olduğunu Ahmet Maranki belirtmektedir. Şifalı bir bitki olan çiğ patatesin suyunu sıkarak her gün 1 çay bardağı kadar içerisine herhangi bir katkı maddesi koymadan tüketmeniz sonucunda reflü sorununuz ortadan kalkacaktır. Mide asit fazlalığını çiğ patates tüketmeniz sonucunda alacak ve reflü hastalığının iyileşmesini de sağlayacaktır. Çiğ patates meyve sıkacağına atarak suyunu çıkarmalısınız. Tercihe göre içerisine havuç suyu ya da kereviz suyu da ekleyebilirsiniz. Fakat kereviz suyunu yüksek tansiyon hastalarının kullanmaması gerekmektedir. Sizlerde çiğ patates suyunu isterseniz sade olarak isterseniz havuç veya kereviz suyunu da ekleyip içmeniz mide hastalıklarının iyileşmesini sağlayacaktır.

Karahindiba Kürü

 • 2 yemek kaşığı karahindiba çiçeği;
 • 2 su bardağı su.

Midesinde rahatsızlık olanlar ve özellikle de ağzına acı bir tat gelen hastaların evlerinde uygulayacak oldukları kürlerin başında karahindiba kürü gelmektedir. Bunun için kökünü kullanmak yerine çiçeklerini kullanmanız daha faydalı olacaktır. Çiçeğini bulamayanlar ise kökünü de kullanabilirler. 400 gram kadar suyun içerisine atacağınız 2 yemek kaşığı karahindiba çiçeği ya da 1 yemek kaşığı karahindiba kökünü atarak 15 dakika boyunca kaynatmanız gerekmektedir. Mide problemleri başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen karahindiba suyunun yarısını sabah aç karnına yarısını ise akşam aç karnına tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Kürün kullanım süresi 15 gün olmaktadır.

Kereviz ve Dereotu Kürü

 • 50 gram kereviz;
 • 50 gram dereotu;
 • Yarım litre su.

Kereviz ve dereotu mide sorunu yaşayan ya da gaz problemi yaşamakta olan kişilere çok iyi gelmektedir. Bu bitkisel kürü sizlerde 50 gram taze kereviz ve 50 gram dereotu suyun içerisine atarak yarım saat boyunca kaynatılmalı, 1 saat boyunca demlenmesi beklenmelidir. Daha sonradan süzüldükten sonra suyun yarısı sabah aç karnına, kalanı ise öğle yemeğinden 2 saat sonra tüketmeniz gerekmektedir. Tansiyon problemi olanlar ya da hamile kadınların bu kürü doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle