Patates Suyunun Mideye Faydası Nedir? Patates Suyu Kürü

Midenin iltihaplanmasına neden olan bakteri ve bazı virüslerin tedavisine yardımcı olan ve patatesin içerisinde bulunan madde, mide hastalıklarında kullanılır.

Patates Suyunun İyi Geldiği Mide Hastalıkları

Patatesin içerisinde bulunan maddelerin, mide zarının iltihabı ve midede oluşan yaralarda tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Midenin iltihabına neden olan bakteri ve virüslerle savaştığı, vücut direncini yükselttiği bilinen patates, çiğ olarak suyunun çıkartılıp kür olarak tüketilmesinden sonra iyileşme evrelerinin görüldüğü gözlemlenmiştir. 

Gastrit, midenin zarının çoğunlukla helicobakteri plori bakterisi tarafından enfekte olması ve nadiren de diğer bakteri ya da virüslerle iltihaplanması sonucunda oluşmaktadır. İltihaplanmanın haricinde midede yaygın sorunlara da neden olan gastrit hastalığı, midede yanma, ekşime, ağrıya da neden olmaktadır. Patatesin içerdiği maddelerin ayrıca bu tür mide sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. 

Mide iltihabının ilerlemesi ve zamanla yaraya çevirmesi sonucunda mide yüzeyinde ülserler oluşmaktadır. Mide duvarında çıkan ülserlere neden olan mikroorganizmalarla başa çıkmak için de kullanılan patates suyu, yine ülserin belirtilerinin hafiflemesine de yararlı olacaktır. 

Kronikleşmiş gastrit hastaları, hastalığın alevlenme dönemlerinde kür şeklinde uygulandığında, alevlenme dönemi daha rahat bir şekilde atlatılır. Hastaların bu dönemde yaşadıkları mide rahatsızlığına iyi gelen patates suyu kürü, bahar dönemlerindeki yeni hasat edilmiş taze patateslerden uygulanırsa daha faydalı olmaktadır. 

Mideye İyi Gelen Patates Kürü Nasıl Uygulanır

Patatesin içerisindeki maddeler, çiğ iken daha etkili olduğu için kür çiğ patates suyundan hazırlanmaktadır. Diğer yönden bakıldığında patatesin haşlanarak tüketilmesi de ishal rahatsızlığına, midenin ekşimesine iyi geldiği bilinmektedir. 

Mevsiminde taze tüketilen patates daha yararlı olacaktır. 

Çiğ Patates Suyu Kürü

  • 3 tane orta boy taze patates
  • 1 su bardağı arıtılmış su

Patatesler soyulur ve yıkanır. Katı meyve sıkacağından suyu elde edilebilir. Evde katı meyve sıkacağı yok ise patatesler rendelenip çıkan püre sıkılarak suyu elde edilebilir. 

Çıkan patates suyunun yoğunluğundan dolayı tüketiminde sorun yaşayanlar için içerisine 1 su bardağı arıtılmış su koyularak seyrelmesi sağlanır. Günde 2 kere ara öğünlerde çıkan su tüketilerek kür uygulanmış olur. 

30 gün boyunca aralıksız olarak her gün bu kür uygulandığında, mide rahatsızlıkları gözle görülür biçimde azalacaktır. 30 günlük kür uygulaması sonrasında belirtiler halen devam ediyorsa hastaların 2 hafta ara verip sonra tekrar 30 gün daha kürü uygulaması gerekmektedir. 

Patatesin içerdiği maddelerin anti-enflamatuar özelliğinden dolayı midenin içinde iltihaba neden olan mikroorganizmalarla vücudun başa çıkmasında yardımcı olacaktır. Ayrıca içerdiği nişasta ile vücuda enerji verir. Midenin yanma sorununa da iyi gelen çiğ suyu, hastaların sabahları aç karnına tüketmeleri önerilmektedir. 

İçerdiği nişasta nedeniyle şeker hastalarının doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir. Patatesin içerdiği maddeler kan şekerinin yükselmesine neden olabileceği için hastaların, şekerlerinin yükselmesine neden olabilir, ciddi sorunlara yol açabilir. 

Haşlanmış Patates Kürü

  • 2 tane patates
  • Patateslerin üzerini kapatacak kadar su

Patatesler yıkanarak bir tencereye alınır ve üzerini kapatacak kadar su koyulur ve kaynamaya bırakılır. Koyulan patatesler yaklaşık 20-30 dakika sonra yumuşar ve çatalla kontrol edilebilir. (Pişirme süresi patatesin sertliğine göre değişebilir)

Kabukları soyulan patates bir kaba alınır istenilen şekilde tüketilir. Tüketiminde baharat kullanılmaması önerilir. 

Mide ağrıları, mide yanmaları ve bağırsaklarda ishalin tedavisi için kullanılan haşlanmış patates, yaşanan mide sorunlarında ve bağırsak sorunlarında kısa sürede hazırlanıp tüketilir.  

Patates Suyu Mide İçin Faydalıdır

Mide ağrılarının yanı sıra diğer iltihaplı hastalıklarına da iyi gelmektedir.

İçerdiği maddelerin anti-oksidan, anti enflamatuar, detoksifikasyon özelliklerinden dolayı mideye, karaciğere, bağışıklık sistemine, böbreklere iyi geldiği bilinmektedir. En belirgin özelliği ise midedeki sorunlarla başa çıkmasıdır. 

Midede yanma, ekşime gibi reflü hastalığına iyi gelen patatesin suyu, ayrıca iltihabi rahatsızlıklarında da çözüm olmaktadır. Reflü hastalığı için kullanılmasında yemeklerden sonra 2 yemek kaşığı kadar tüketilen çiğ suyu, midenin ekşimesine engel olmaktadır. 

İçerdiği maddeler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücuttaki diğer iltihaplı hastalıkların tedavisi için de kullanılabilmektedir. Özellikle ileri yaşlarda görülen eklem iltihaplı hastalıklar, mide rahatsızlığının yanı sıra eklemleri de tedavi ettiği gözlemlenmiştir. 

Uzun sürelerde yapılan araştırmalarda, midenin iltihaplı ve yaralı hastalar üzerinde denemelerde hastaların mide problemlerinin zaman içinde azaldığı, mideyle ilgili şikayetlerin yok olduğu görülmüştür. Endoskopik incelemelerde ülser yüzeyi, teşhisinden sonraki dönemde kürü uygulayan kişilerde küçülmeler, yok olmalar tespit edilmiştir. Kürün uygulandığı dönemde hastanın ayrıca beslenmesine de dikkat etmesi, yasaklı gıdaları tüketmemesi önerilir. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle