Türk Kahvesi Mide Ağrısına İyi Gelir Mi? Kahvenin Vücuda Faydası

Türk kahvesi, içerdiği kafein miktarıyla vücuda zindelik kazandırırken, yemek sonrasında içildiğinde sindirimi kolaylaştırıp, hazımsızlığa iyi geldiği bilinir.

Türk Kahvesinin Sindirim Sistemi Üzerindeki Faydaları

Türk kahvesi tüketen ve tüketmeyen grupların incelendiğinde kolon kanserine yakalanma riskinin tüketenlerin daha az olduğu saptanmıştır. Türk kahvesinin içerdiği maddelerin vücuda alıp sindirilmesinden sonra vücuda yararlı olan maddelerin incelendiğinde kanser hücrelerinin oluşmasında engel olarak görülmüştür. İçerdiği maddeler ve özellikle kafein sindirim sistemi dışında diğer sistemler üzerinde de faydaları bulunmaktadır. 

Türk kahvesi şekersiz olarak tüketilmesi gerekmektedir. 

Mide üzerindeki faydasının görülmesi için aç karnına tüketilmemesi gerekmektedir. Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık ve mide ağrılarına Türk kahvesi iyi gelmektedir. Sindirimin hızlanmasına da faydası olan Türk kahvesi, şişkinlik oluştuğunda tüketilirse midenin şişkinliğe bağlı ağrısına iyi gelmektedir. 

Mideden emilen kahve, vücut hücrelerinde kullanılmaya başlandığında kişi kendini daha zinde hissetmektedir. Algılamanın da açılması ile kişinin düşünce yeteneğini de arttırmaktadır. Günde en az iki kez tüketilen kahvenin midesinde ekstra bir problem olmayan kişilere iyi geldiği bilinmektedir. 

Türk Kahvesi Ne Zaman ve Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Tok karnına günde en az 2 kere tüketilmesi önerilmektedir. Bir çok faydası olan kahvenin zararları da olacağı için dozunda tüketmek gerekmektedir. Şekersiz ve tok karnına tüketilen kahvenin zihni açtığı, sindirimi hızlandırdığı, bağırsakları çalıştırdığı bilinmektedir. Midesinde herhangi bir problem olan ve kafeinli içeceklerin tüketilmesi yasaklanmış kişilerin ise tüketmemesi gerekmektedir. 

Sabahları kahvaltı sonrasında tüketilen kahvenin güne daha zinde devam edilmesini sağlamaktadır. Tok iken tüketilen kahvenin, midede her hangi bir sorun yoksa ağrı yapmaz ve aksine rahatlatır. Diğer tüketilen kahve çeşitlerine göre Türk kahvesi, tüketildikten sonra sinir sistemi üzerindeki uyarıcılığı nedeniyle dozunda uyarılma sağlar. Diğer kahveler ile kıyaslandığında vücutta ciddi yararları bulunmaktadır. 

Diğer kahvelere kıyasla Türk kahvesinin daha faydalı olduğu bilinmektedir.

Akşam yemeğinden sonra tüketilen kahve ise, sindirim sistemini uyarması ve dolaşımı hızlandırdığı için midenin daha erken boşalmasını sağlar. Böylece gece uyurken midenin bir kısmı boş olacağından reflü gibi bir sorun yaşanmasını engeller. Ayrıca kişilerin daha rahat uyuması ve mide şişkinliği nedeniyle solunum güçlüğü çeken kişilerin de daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olabilmektedir. 

Şeker vücut için zararlı şeyler arasında sayılan bir gıdadır. Tüketilen gıdaların içerisinde var olan şeker, dışarıdan işlenmiş olarak alındığında vücuda zararlı hale gelebilmektedir. Türk kahvesinin tüketiminde de mümkün olduğunda şekersiz tüketilmesi gerekmektedir. Şekerli Türk kahvesinin, şekersiz Türk kahvesine oranla mide ağrısını tetiklediği de bilinmektedir. Mide problemi olan kişilerin, şekerli gıdaların mide ağrısını tetiklediği de bilinmektedir. Bu nedenle şekersiz, günde 2 kere tüketilen Türk kahvesi mide ağrısına iyi gelir ve sindirim sistemini düzenler. 

Türk Kahvesinin Vücut Üzerindeki Faydaları

Kahvenin içerisinde barındırdığı maddelerin vücuda alınıp kullanılabilir bir hale geldiğinde bir çok sistem üzerinde yararlı etkileri bulunmaktadır. Var olan hastalığa iyi geldiği gibi, bazı rahatsızlıklarında önüne geçebilmektedir. Vücuda etkisi sinir sistemini uyararak daha beyinsel aktiviteyi güçlendirmesi, uyarı sağlayarak uyuşukluğu gidermesi ve ağrı kesicilerin vücuttaki etkisini %35-40 oranında arttırdığı bilinmektedir. 

Kahve, güne daha zinde başlanmasını sağlamaktadır.

Kahvenin faydaları içerisindeki tüm maddeler göz önünde bulundurularak şöyle sıralanabilir:

  • Kötü huylu kolestrolün düşürülmesine fayda sağlar.
  • Kadınlarda göğüs kanseri riskini azaltır: Aslında tüm kanser risklerini en aza indiren, tüketilmesi gereken bir gıda maddesidir. 
  • Karaciğer için siroz riskini azaltır.
  • Akciğer aktivitesini arttırarak solunumu açar ve hatta astım riskini azaltır.
  • İnsüline bağlı olmayan şeker hastalığını ve beyinsel bir hastalık olan parkinsondan korur.
  • Yüksek tansiyonu önler fakat yaşlı olan kişilerin çok tüketmesi önerilmez.
  • Kalp rahatsızlıklarını önler: Vücut dolaşımını hızlandırdığı için damarlar üzerinde plak birikme riskini azaltmaktadır. Böylece kalp krizi, felç gibi damar tıkanıklığı nedeniyle oraya çıkan hastalıkların önüne geçmektedir. 
  • Selülit ve cilt sorunlarına iyi gelmektedir: Türk kahvesinin telvesinden yapılan maskelerin cilt sorunu ve selülit problemi olan bölgelere uygulanmasından sonra sorunun zamanla azaldığı görülmektedir. Yaygın kullanılan kahve telvesi maskeleri, gözenekleri açtığı, bölgedeki dolaşımı hızlandırdığı bilinmektedir. 

Faydalarının yanı sıra zararları da vardır. Fazla tüketildiğinde mide ağrısı yapar ve hatta aç karnına tüketildiğinde mide krampları şeklinde ağrılar yapar. Midesindeki sorun nedeniyle doktor tarafından kahve tüketimi yasaklanan kişilerin tedavi süresince tüketmemesi gerekir. Tedavi sonrasında da doktorun önerdiği miktarda ve zamanlarda kahve tüketimine devam edilebilir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle