Panik Atak Mide Bulantısı Yapar mı?

Modern dünyada toplum genelinde çok yüzdeyle görülen panik atak krizlerinin mide üzerindeki etkisiyle bulantı yapıp, yapmayacağı ve krizlerin mide bulantısı yapması halinde nasıl tedavi edilebileceği.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak

Modern toplum yaşantısının gözardı edilemez sağlık sorunlarından birisi olan panik atak, toplumda çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Kişinin gündelik yaşantısı açısından ciddi olumsuzluklara yol açabilen panik atak ile vücutta çeşitli semptomlarda görülebilir. Panik atak krizinin yaşandığını gösteren bu belirtileri kişinin sorununa dair bilgi sahibi olabilmesini sağlıyor. Ancak panik atak belirtileri kişiden kişiye göre önemli değişiklik gösterebilir. Misal olarak bir kişinin geçirdiği panik atakta terleme görülebilirken, bir başka kişideki krizde korku ve buna bağlı kas spazmlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu şekilde belirtileri yönünden son derece geniş bir etki yelpazesine sahip olan panik atak rahatsızlığının etki gösterdiği zaman ortaya çıkarttığı semptomlar çok değişkendir. Ancak panik atak krizlerinin en belirgin ve en genel belirtilerinin başında mide bulantısı gelir. Mide bulantısı, panik atak krizi geçiren hastaların önemli bir kısmında görülen en somut belirtiler arasında yer alır.

Panik atak krizlerinin belirtileri arasında genel olarak 13 farklı semptom olduğu belirtilir. Hastanın doğrudan günlük yaşamını etkileyebilecek niteliklerdeki şikayetler olan bu semptomlar arasında;

 • Kalpte sanki yerinden çıkacakmış hissi oluşturan çarpıntı,
 • Yoğun terleme,
 • Nefes sorunları,
 • Baş dönmesi,
 • Göğüste sıkışma,
 • Algılama problemleri,
 • Ölüm korkusu,
 • Vücudun uyuşması,
 • Mide bulantısı,
 • Gerçeklikte bozukluk,

gibi semptomlar bulunur. Bu semptomların görüldüğü kişilerin panik atak krizi geçirdiği anlaşılır ki en kısa süre içerisinde uzman doktora götürülmesi gerekir.

Panik Atak ve Mide Bulantısı İlişkisi

Panik atak toplumda genel itibari ile soyut şekilde nitelendirilen bir olgu olsa da kalp ve göğüs çevresinde oluşturmuş olduğu basınç etkisi ile sindirim sistemi üzerinde doğrudan etkilerde bulunur. Ancak toplumda çok sık görülen bir bozukluk olan panik atağın mide bulantısını tetiklemesi her mide bulantısı panik atak olur mu sorusunun gündeme gelmesine neden olur. Öyle ki fiziki etki çerçevesinde panik atakların mide bulantısı oluşturması söz konusu olur. Özellikle de bu süreç içerisinde vücudun birden fazla şeyi en yüksek etki altında birlikte yaşıyor olması halinden kendini rahata ulaştırabilmek amacı ile fonksiyonlarını yeniden düzenlemeye çalışır. Bu fonksiyon düzenlemelerinin görüldüğü en etkin yerde mide olduğundan mide içerisinde bulantı ve buna bağlı istifra (kusma) görülebilir.

Panik Atak ve Mide Bulantısı İçin Tedavi

Panik atak egzersiz

Geçirilen krizle vücutta ortaya çıkan en önemli ve en etkin problemlerin başında gelen mide bulantısı ile ilgili olarak doğal yöntemler ile tedavi sağlanabilmesi mümkündür. Yani mide içerisinde ortaya çıkan sorunları doğada bulunan şifa kaynağı bitkiler ve doğal ürünleri ile baskı altına alabilmek ve onarıcı etkiler oluşturabilmek mümkündür. Ancak bu durum sadece mide içerisindeki bulantı veya kusma gibi sorunların giderilmesine yardımcı olacak ve bu sorunların ortaya çıkmasına neden olan esas etken üzerinde herhangi bir iyileştirici etki oluşturamayacaktır. Bu nedenle de mutlaka panik atak krizlerine yönelik olarak en doğru yaklaşımların gerçekleştirilmesine önem gösterilmesi gerekir. Bu önemli bozukluk ile ilgili olarak öncelikle hastanın yanında bulunan kişilerin sakinleştirici telkinlerde bulunması gerekmektedir. Bir nevi terapi uygulanması ile hastanın sakin kalmasına yardımcı olunmalıdır. Aynı zamanda da psikolojik bozukluk çerçevesinde verilen ilaçlar ile de bu konuda destek sağlanır. Ancak bu ilaçların mutlaka uzman doktor tavsiyesi ile kullanılmasına önem gösterilmelidir. Bunun dışında hastalığın kontrolleri çerçevesinde uzman doktor tarafından hastaya tavsiye edilen bozukluk egzersizlerinin yerine getirilmesi konusunda teşvik edici ve yönlendirici olunması gerekir. Böylelikle bu bozukluk etkisi ile ortaya çıkan kriz ve diğer semptomların önlenebilmesi ve geçirilebilmesi mümkün olabilir.

Hasta yalnız ise mutlaka kendisini belirtilen egzersizler ve telkinler ile sakinleştirmeye çalışmalıdır.

Panik Atakta Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Panik atak krizi geçiren kişilerde çok sık görülen şikayetlerden birisi olan mide bulantısına karşı çeşitli bitkiler ile hazırlanabilen doğal tarifler ile tedavi sağlanabilir. Bu noktada özellikle nane ve limon son derece önemli bir etkide bulunur. Çünkü toplumda da genel olarak bilindiği gibi nane ve limonun hastanın mide bulantısını geçirmesi ve buna yol açan etkenlerin istifra ile atılması konusunda yardımcı olur. Bu şekilde hastanın istifra etmesi de vücudunun rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olacağından bozukluk ile ilgili olarak da tedavi edici etkiler oluşturur.

Mide bulantılarına ilişkin olarak;

 • Melisa,
 • Kuşburnu,
 • Adaçayı,
 • Papatya çiçeği,
 • Sarı kantaron,
 • Mate çayı,
 • Kedi otu kökü,

gibi bitkiler ve bitki çayları da midede rahatlama ve gevşeme sağlanabilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle