Mide Yanması Nedenleri ve Tedavisinde Etkili Yöntemler

Midenin fazla asit salgılaması ile birlikte yemek borusuna tekrardan kaçması sonucunda ortaya çıkan yanma ve geğirmenin nedenleri ve doğal yollarla tedavisi.

Mide Yanması Nedenleri

Sindirim sisteminde oluşan sorunların başında en çok mide yanması ve geğirme gibi şikayetlerden yakınırlar. Bu hastaların mide yanması ile birlikte ekşime sorunları da oluşacaktır. Bunun nedenleri arasında reflü diye tabir edilen hastalıktan kaynaklanmaktadır. Reflü oluşmasını şu şekilde açıklamak mümkün olacaktır. İnsanlar yemek yediği zaman çiğnediği gıdaları midesine yemek borusu ile aracılığı ile ulaşacaktır. Yemek borusu ve mide arasında bir kapakçık bulunur. Bu kapakçık tek taraflı olup sadece gıdaları mideye ulaştırma ile görevlidir.

Mideye giren yiyecekleri tekrardan yemek borusuna kaçmasını engelleyecek ve ağza dönmesini engelleyecektir. Fakat bazı kişilerde mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçık esnekliğini yitirmesi ile birlikte midede bulunan asit ya da gıda atıklarının tekrardan yemek borusu ile ağza dönmesine neden olur. Bu durumda da mide yanması sık sık kişilerde görülmektedir. Mide yanmasına en çok neden olan sorun reflü diye adlandırılan hastalıktır. Ayrıca şu nedenlerden ötürü de mide yanması sık sık kişilerin yaşamakta olduğu sorunların başında gelmektedir.

 • Çiğnemeden, çok hızlı yemek yenmesi;
 • Baharatlı ağır yemekler yenilmesi;
 • Alkol ve sigara;
 • Stres;
 • Mide fıtığı;
 • Safra kesesi sorunları.

Mide yanması oluşması ile birlikte ortaya çıkan sorunların başında gelen sindirim sistemine bağlı olan rahatsızlıklar gelmektedir. Ülser ya da gastrit oluşması durumunda da mide yanması daha çoğunlukla görülmekte olan bir sorundur.

İnsanların yaşamakta olduğu bu sorunun tedavisi yapılmaması durumunda ve iyi gelen besinlerle beslenmemesi sonucunda daha da rahatsızlık verici bir duruma ulaşacaktır.

Mide Yanması Tedavisi

Kişilerde oluşan mide yanması, yutma güçlüğü, ağza sık sık acı suyun gelmesi gibi belirtilerin olması durumunda dahiliye doktoru tarafından yapılacak muayene sonucunda tanı konulması sonucunda uygun olan tedavinin hastalığın ilerlememesi için başlatılması gerekmektedir. Hastanın tedavisinde şunlar çok etkili olacaktır:

 • Fazla kilolarını vermesi;
 • Sigara kullanmaması;
 • Dar kıyafetler giyinmemesi;
 • Sindirimi zor yemekler yememesi;
 • Alkol kullanmaması;
 • Çikolata, nane, soğan sarımsak tüketilmemeli;
 • Kahve ve siyah çay içmemelidir.

Mide ve yemek borusu arasında bulunan kapakçığın görevini tam olarak yerine getirememesi ile birlikte kişilerin yaşam tarzında değişiklik yapması ve beslenmesine de çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun yanında hastalığın tedavisinde uygun olan ilaçların kullanımı da tedavisi için çok etkili olacaktır.

Doktor tarafından reçete edilecek olan ilaçların mide asit miktarının dengelenmesini sağlayacak olan ilaçlar olmalıdır. H2 blokerleri ve proton pompa inhibitörleri özelliğinde olan ilaçlar uygun dozlarda kullanılması ile birlikte reflüye sebepleri arasında olan durumlar ortadan kaldırılması ile birlikte bu rahatsızlıktan kurtulmanızda mümkün olacaktır.

Mide Yanması Doğal Tedavisi

 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • 200 gram ılık su.

Sık sık mide yanması sorunu yaşamakta olan kişilerin bu durumdan kurtulabilmeleri için etkili olan doğal yöntemlerden bir tanesi de karbonatlı suyu içmek olacaktır. Karbonatın çözülmesi için ılık su kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Soğuk su ya da sıcak su bu doğal kürde etkili olmayacaktır. Bunun için suyun hafif ılık olması durumunda içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat atarak karıştırmalı ve içmelisiniz. Fakat karbonatlı suyu çok sık tüketmekten kaçınmalısınız.

Soğuk Süt

 • 2 yudum soğuk süt.

Mide yanması aniden gelişmesi ile birlikte birkaç yudum soğuk süt içmek mide yanmasının yok olmasında etkili olacaktır. Mide yanması ile birlikte ekşimde ve ağrı da meydana gelebilir. Bu durumda sizlerin ılık ya da sıcak süt içmemeniz gerekmektedir. Sadece 2 yudum soğuk süt içmeniz durumunda mide yanması geçecektir.

Fakat mide yanması için süt etkili olan bir yöntem olsa da geçici bir rahatlama hissi verecektir.

Patates Suyu

 • 1 tane patates.

Mide yanması olduğu zamanlarda asit miktarını dengelemek için midenin fazla suyunu alacak çiğ patates suyu içilmesi önerilmektedir. Bunun için 1 tane orta büyüklükte patates soyularak yıkandıktan sonra meyve sıkacağına atarak sıkmalısınız. Elde edilen suyun mide yanması tedavisinde etkili olacağı bilinmektedir. İçerisine hiçbir katkı maddesi konulmadan içilmesi sonucunda etkili olur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle