Mide Yanması İçin Soda İçilir Mi? Sodanın Faydaları Nelerdir?

Gün içerisinde pek çok besinden ya da mide sorunlarından kaynaklı yaşanan mide yanması sorunu geçirmesi için soda içilmesinin etkileri ve sodanın mideye faydaları.

Mide Yanmasına İyi Gelen Şeyler

Mide yanması

Midede meydana gelen asidite seviyesinin yükselmesi, gastrit, ülser veya daha farklı bir mide probleminin yaşanması gibi pek çok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkan mide yanması sorunu, olağan yaşantı içerisinde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Midede yanmanın meydana gelmesi temel olarak mide içerisinde, sindirim fonksiyonunun yerine getirilebilmesini sağlayan mide asidinin yoğun şekilde salgılanması nedeniyle ortaya çıkar. Midedeki asit seviyesinin artış göstermesi mide içerisinde yanma oluşumuna yol açar. Günümüzde midede yaşanan yanma durumuna yönelik olarak kullanılabilecek çeşitli ilaçlar bulunur. Ancak modern yüzyılda mevcut olan sağlıksız ve hazır gıda tüketimleri, hatalı beslenme alışkanlıkları gibi pek çok faktör dolayısı ile çok sık yaşanan mide yanmasına yönelik olarak sık sık ilaç tedavisi uygulanması, ilaçların midede daha farklı sorunları tetiklemesine neden olabileceğinden, mide yanmasına karşı daha doğal çözümlerden yararlanılması gerekir. Bu yüzden de doğada bulunan ve mideye iyi gelen sağlıklı besinlerin yanma sorununa karşı uygulanması önerilir.

Mide yanması sorununun temel nedenleri arasında bulunan mide asidi seviyesindeki artıştan dolayı, sadece doğal olmasından dolayı asit değerleri yüksek olan meyve, sebze ya da içeceklerinde tüketilmemesi gerekir. Aksi halde iyileştirici etkiden çok sorunun daha da şiddetlenmesine neden olunur.

Mide Yanmasına Soda İyi Gelir Mi?

Mide yanmasına yönelik olarak toplumda da en sık önerilen doğal ürünlerin başında soda gelir. İçeriğinde çözülmüş halde karbondioksit gazı bulunan ‘doğal’ soda mideye son derece yararlıdır. Özellikle de öğünlerden sonra hazmı ve sindirimi kolaylaştırması amacı ile soda tüketimi oldukça yoğun şekilde toplum genelinde gerçekleştirilir. Midede yanma sorununun yaşanması durumunda da ‘anlık’ tedavi amaçlı olarak soda içilebilir. Midede rahatlatıcı ve sakinleştirici etki oluşturan sodanın mide yanmasına iyi gelmesi için tüketilmesi esnasında kesinlikle dikkat olunmalıdır. Aşırı tüketilmesi halinde midede olumlu etkilerden çok olumsuz etkiler oluşturarak, midede yanmanın daha da şiddetli hale gelmesine neden olabilir.

Günümüzde meyveli veya daha farklı karışımlı şekilde satışı yapılan soda türlerinin kesinlikle mide yanmasına karşı içilmemesi gerekir. Çünkü bu tip sodaların içeriğinde midede olumsuz etkiler oluşturabilecek koruyucu ve tatlandırıcı nitelikli kimyasal maddeler kullanılmaktadır.

Sodanın Bileşenleri

Soda

Son derece sağlıklı ve faydalı doğal bir içecek olan soda her ne olursa olsun içeriğinde gaz içermekte olduğundan mutlaka minimal seviyelerde tüketilmelidir. Sodanın insan vücudunda sağladığı faydaları sağlayan en önemli bileşenleri arasında;

 • Magnezyum,
 • Potasyum,
 • Sodyum,

gibi temel mineraller yer alır. Bu mineraller, mide içerisinde sakinleştirici etki oluşturarak, hazmın daha kolay şekilde gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur.

Sodanın Mideye Faydaları

İçeriğinde bulunan sülfatlar sayesinde midedeki asit miktarının dengede kalmasına yardımcı olur. Böylelikle midede yanma gibi problemlerin ortaya çıkışını engeller. Bununla birlikte vücuttaki kan basıncını dengeler ve vücut yağ oranını dengede tutar. Böylelikle ortaya çıkabilecek mide rahatsızlıkları risklerinin de önemli oranda azaltılmasına yardımcı olur.

Mide Yanması İçin Soda Nasıl Kullanılır?

Midede yanma problemi yaşandığından tüketilecek sodanın kullanımının sınırlı olması gerekir. Bunun için ideal ölçülere dikkat edilmesi gerekir.

 • Soda (1 bardak/doğal-katkısız),
 • Limon (birkaç damla),

Bir bardak doğal ve katkısız soda içerisine birkaç damla limon ilave edilerek, kesinlikle tok karnına iken tüketilebilir. Böylelikle midedeki yanma durumunun hafiflemesi ve hatta yok edilebilmesi sağlanabilmektedir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Diğer Ürünler

Midede yaşanan yanma problemlerine karşın soda haricinde tüketilebilecek tamamen doğal ve sağlıklı bitkilerde bulunur.

Rezene Tohumu

Midedeki yanmaya ilişkin son derece yararlı besin değerlerine sahip olan rezene tohumu, midedeki asit dengesinin oluşturulmasına yardımcı olarak sindirimin daha rahat olmasını sağlar.

 • Rezene tohumu (1 çay kaşığı),
 • Su (1 bardak),

Rezene tohumları ile bir bardak su bir kap içerisine karıştırılır ve ocakta kaynama noktasına gelene dek kaynatılır. Kaynadıktan sonra hafif ılıtarak, sıcak şekilde içilebilir. Midede yanma yaşandığı her zaman tüketilebilir.

Zencefil

Midedeki fazla asidin emilmesini sağladığı gibi yanmanın oluşmasına etkide bulunan sinirlerinde sakinleştirilmesini sağlayarak, yanma sorununu tamamıyla çözüme kavuşturan zencefil ile hazırlanabilecek kür her zaman yanma halinde tüketilebilir.

 • Zencefil (1 tatlı kaşığı),
 • Su (1 bardak),

Bir bardak su içerisine 1 tatlı kaşığı zencefil ilave edilir ve ocakta yaklaşık 5 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra sıcak şekilde tüketilebilir.

Elma Sirkesi

Midedeki asit seviyesinin artışına engel olur ve dengede kalmasını sağlar.

 • Su (1 bardak),
 • Elma sirkesi (1 çay kaşığı),

1 bardak suya, 1 çay kaşığı elma sirkesi dökülerek, iyice karıştırılır. Daha sonra hemen tüketilebilir. Her yanmada içilmesi tavsiye edilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle