Mide Yanmasına Nane Limon Kullanılır Mı? Mide Yanmasına Limon Etkisi

Midede sıkça görülen yanma sorununda nane ve limonun mideye etkileri hakkında detaylı açıklamalar. Mide sorunlarında limon kullanımının mideye faydaları ve zararları hakkında her şey.

Mide Yanmasına Limon İyi Gelir Mi?

Limon mideye etkileriMide yanması şikayetleri temel olarak midedeki asit salınımının artış göstermesi sonucunda midenin iç yüzeyindeki mukozada tahribata neden olması ve yemek borusuna doğru kaçmasıyla yaşanmaktadır. Bu çerçevede de mide yanması problemi, midedeki asidin artış göstermesine neden olabilecek her türlü faktör nedeni ile yaşanabilir. Midedeki asidin artışını sağlayan en önemli unsurların başında asit içeriğine sahip olan besinler öne çıktığından limon mide yanması yapar mı sorusu sıkça gündeme gelir. Çünkü midede yaşanan pek çok sorunda limonunun da yer aldığı kürlerin uygulanması tavsiye edilir. Tüm diğer narenciye ürünlerinde olduğu gibi bir narenciye sınıfı üyesi olan limonun da asit içeriyor olması midede yanma gibi şikayetleri tetikleyip, tetiklemeyeceği merak ediliyor. Tüm narenciye sınıfında yer alan besinler asidik içeriğe sahip olsa da limon, sınıfında yer alan diğer tüm meyvelerden farklı olarak midede asidin ‘nötrleştirilmesi’ yönünde etkiler oluşturur.

Bu sebep ile de limonun mide yanması gibi şikayetler yaşayan kişiler tarafından ‘aşırı’ olmamak koşulu ile yemeklerinde ya da doğrudan içeceklerinde limonun suyunun tüketilmesi uygundur.

Mide yanmasına neden olmaması ile birlikte midedeki yanma sorunlarına iyi gelmesi için hazırlanabilecek kür tariflerinde de limonun kullanılabilmesi mümkündür.

Mide Yanması İçin Nane Limon Kullanımının Etkileri

Midede yaşanan bulantı gibi problemlerde sıkça önerilen nane limonun mide yanmasına iyi gelir mi sorusu sıkça gündeme gelir. Temel olarak her iki besinin de içeriğinde bulunan mineral ve vitaminler nedeni ile nane limon midede iyileştirici etki yapar. Hem nane hem de limon ayrı ayrı olarak ‘aşırı’ olmamak koşulu ile doğal şekilde tüketilmeleri halinde mideye iyi gelir ve midede asidinin normal seviyelere indirilmesi etkisi yapar. Sadece midedeki yanma şikayetlerinde değil, normal ve sağlıklı bir vücutta sindirim sorunlarına karşı koruma sağlanması amacı ile de düzenli aralıklarla nane limon çayının tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu kapsamda da her iki besinin de mevcut içerikleri ve özellikleri üzerinden midedeki etkilerine ilişkin değerlendirme ve incelemelerde bulunulması gerekir. 

Nane limon çayının midedeki yanma şikayetlerinin yanı sıra;

  • Midede ve karın bölgesinde yaşanan krampları geçirir.
  • Midedeki gaz birikmesini önler ve ağrıyı dindirir.
  • Mide bulantısına iyi gelir.

gibi faydaları da bulunur. Bu yüzden nane limon çayının takviye edici ve koruyucu olarak doğal bir bitki çayı olarak da düzenli şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak yoğun limon içeriği ve aşırı nane kullanımının olumsuz etkileri nedeni ile nane limon çayının günde 1 ya da 2 bardaktan fazla içilmemesi önerilir.

Nanenin Mideye Etkileri (Faydaları)

Midede bir sorun yaşandığı zaman toplumda ilk akla gelen besin olan nane, içeriğinde yer alan mentol ve hoş kokusu ile midede sinirlerin yatıştırılmasına yardımcı olur. Kas fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olan nane, midedeki asidin daha hızlı şekilde emilmesini sağlayarak, mide yanması sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Limonun Mideye Etkileri (Faydaları)

Yüksek C vitamini içeriğiyle, C vitamini deposu olan doğal bir besin olan limon, midedeki pek çok soruna iyi gelir. Ancak diğer tüm narenciye ürünleri gibi asidik içeriğe sahip olması nedeni ile limonun aşırı tüketilmemesi gerekir. Limonun midedeki yanma şikayetlerindeki en önemli etkisi, yanmaya neden olan mide asidite seviyesinin artışının önlenmesini sağlar. Çünkü midedeki asidin doğrudan ‘nötralize’ edilmesini sağlar.

Nane Limon Çayı

Nane limonMidede sinirlerin yatışmasına, mide asidinin dengelenmesine ve kokusu ile rahatlamaya yardımcı olan nane limon çayının son derece pratik bir şekilde hazırlanabiliyor olması da gün içerisinde rahatlıkla tüketilmesine olanak veriyor. Nane limon çayının hazırlanabilmesi için gerekli malzemeler olan;

  • Limon (1 adet),
  • Nane (1 yemek kaşığı/kuru).
  • Su (1 bardak).

şeklinde olduğundan her evde bulunan ürünlerdir. Nane limon çayının hazırlanışı için ise bir bardak suyun cezveye alınarak, üzerine 1 limonun suyu ve 1 yemek kaşığı kuru nane ilave edilir. Daha sonra biraz karıştırılır ve 5 dakika boyunca kaynatılır. Daha sonra ocaktan alınarak, kısa bir süre demleme sürecine bırakılır. Soğumadan tüketilebilen nane çayını tatlandırmak amacı ile de içerisine 1 çay kaşığı kadar bal ilave edilebilir.

Nane limon çayının en sade şekilde tüketilmesi midedeki yanma gibi problemlerin giderilmesinin çok daha hızlı olmasını sağlar.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle