Hamilelikte Midede Kramp Belirtileri ve Doğal Çözümleri

Hamilelikte yaşanan değişimlere bağlı olarak meydana gelen mide kramplarının nedenleri ve vücutta ortaya çıkardığı belirtileri hakkında detaylı açıklamalar ve doğal çözüm yöntemleri.

Hamilelikte Mide Krampları Belirtileri

Hamilelikte midede krampHamilelik döneminde sıkça yaşanan kramp sorunları, son derece önemli bir olgudur. Özellikle de hamileliğin getirmiş olduğu olağan sancılar ile birlikte midede yaşanan kramplar fazlasıyla rahatsız edici olabiliyor. Bu durumda anne adayının hamilelik sürecini çok daha zorlu bir şekilde geçirmesine neden olur. Hamilelik döneminde midede yaşanan kramp girmesi sorunları pek çok farklı faktöre bağlı olarak meydana gelebilir. Gebelik süreci içerisinde anne adaylarının vücutlarında yaşanan hormonal artış ve değişimler ile birlikte fizyolojik baskın etkileri midede çeşitli sorunların yaşanmasına neden olur. Bunlarda birisi de midede kramp sorunlarıdır. Midede ortaya çıkan kramplar pek çok belirti ortaya çıkartabilir. Özellikle karın bölgesinde çok ciddi acı ve ağrı hissinin oluşması ve aynı zamanda da hazımsızlık problemlerinin yaşanması gibi etkilerde bulunarak, mide kramplarına ilişkin belirleyici belirtiler ortaya koyar. Hamilelik döneminde yaşanan mide krampları midede ve genel karın bölgesinde etkili olabilecek düzeyde sancı belirtileri yaratıyor. Çok rahatsız edici olması nedeni ile mutlaka en kısa süre içerisinde tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Hamilelikte Mide Kramplarına İyi Gelen Besinler

Vücutta sıkça görülen ve özellikle de modern toplum yaşantısının getirmiş olduğu sağlıksız beslenme alışkanlıklarının tetiklediği mide krampı sorunlarına yönelik olarak doğal tedavi yöntemleri ile kesin çözüm sağlanabiliyor. Ancak hamilelik gibi son derece hassas bir süreç söz konusu olduğundan tüketilen tüm besinlerin sadece anne sağlığını değil aynı zamanda da bebeğinde sağlığını riske edebileceğinden, mutlaka dikkatli bir şekilde beslenme gerçekleştirilmesi gerekir. Bu kapsamda da hamilelikte mide kramplarına iyi gelmesi için uygulanacak bitki çayları ya da doğal ve bitkisel kürlerin mutlaka anne adayı ve bebek açısından olumsuz etkiler teşkil etmeyecek niteliklerde olması gerekir. Söz konusu faktörler eşliğinde hamilelik döneminde mide kramplarına iyi gelmesi için uygulanabilecek pek çok farklı kür ve bitki çayı bulunur.

Pirinç Suyu Kürü

Hamilelik döneminde yaşanan mide kramplarına iyi gelen en güçlü ve en etkili doğal kür pirinç suyudur. Son derece pratik şekilde hazırlanabilen pirinç suyu kürü için;

  • 2 bardak su.
  • Pirinç (yarım bardak).

malzemeleri gerekir. 2 bardak su kap içerisine alındıktan sonra içerisine alındıktan sonra pirinç ilave edilir ve kaynatılır. Pirinçlerin yumuşamaya başlamasıyla birlikte ocaktan alınır ve 3 dakika ağzı kapalı olacak şekilde demlenir. Demleme sürecinden sonra pirinçler süzgeç ile süzülür ve pirinç suyu sıcak halde iken tüketilir.

Limonlu Su Kürü

C vitamini deposu olan limonun içeriğinde asit bulunmasına karşın hamilelik sürecinde midedeki  asit miktarını dengeye kavuşturduğundan kramp sorunları için tüketilebilir. Bu çerçevede de limon ve su malzemeleri ile kolayca hazırlanabilen limonlu su için;

  • Kaynamış su (200 ml).
  • Limon suyu (yarım).

malzemeleri kullanılır. Kaynamış su içerisine taze ve doğal limon suyu (yarım) sıkılır ve suya iyice karışması sağlanana dek karıştırılır. Daha sonra anne adayı taze ve sıcak şekilde limonlu su kürünü içerek, midesindeki kramp sorunlarına kesin çözüm oluşturabilir.

Soda ve Limon Kürü

Gebelikte çok sık yaşanan pek çok mide sorununa, ciddi bir mide rahatsızlığı olmaması koşulu ile soda ve limon kürü uygulanabilir. Gebelikte hem şişkinlik hem de mide krampları açısından en etkili doğal tedavi aracıdır. Soda ve limon kürünü hazırlayabilmek için;

  • Doğal soda (200 ml).
  • Limon suyu (yarım).

malzemeleri gerekir. Doğal ve katkısız soda içerisine ilave edilecek yarım limon suyuyla hazırlanan pratik soda ve limon kürü tüketilerek, midedeki krampların geçirilmesi mümkündür. Bu noktada kullanılacak sodanın kesinlikle sade ve doğal olması gerektiği gibi içerisinde pek çok farklı kimyasal ve tatlandırıcı nitelikli zararlı bileşen bulunan hazır limon soda tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu tip meyveli sodalar, hamilelikte başta mevcut olan krampların şiddetlenmesi olmak üzere pek çok olumsuz etki oluşturur.

Nane Çayı

Midede yaşanan tüm sorunlar için ister olağan normal dönemde ister de hamilelikte olsun fark etmeksizin doğal tedavi ile kesin çözüm sağlamak amacı ile nane çayı tüketilebilir. Son derece pratik şekilde hazırlanan nane çayı midedeki krampların giderilmesine yardımcı  olduğu gibi sindirimi de düzenleyerek hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Nane çayını mide krampları için etkili olması amacı ile hazırlarken;

  • Nane yaprağı (6 adet/taze).
  • Su (1 litre).

malzemeleri gerekir. 1 litre su iyice kaynatıldıktan sonra bir sürahiye alınır ve içerisine 6 adet nane yaprağı ilave edilir. Uçucu yağ içeren nanenin etkisini kaybetmemesi için 10 dakikalık bırakılacak demleme srecinde ağzı kapalı olmalıdır. Daha sonra 1 günlük dinlenmeye bırakılır. Her mide krampı halinde 1 bardak kadar tüketilebilir.

Mide Kramplarına İyi Gelen Şeyler

Mide kramplarına yönelik doğal tedavi için bol bol hareket edilmesi çok önemlidir. Hareketli yaşam özellikle hamilelik döneminde yaşanabilecek komplikasyonları önler ve mevcut sorunların daha hızlı tedavisini sağlar. Bu yüzden de uzman doktor tarafından hazırlanacak programa uygun nitelikli hafif spor egzersizlerinin yapılması gerekir.

Sıcak Su Torbası

Mide ve karın bölgesinde yaşanan ağrı ve kramp gibi sorunların doğal çözümünde en etkili uygulama sıcak su torbasıdır. Özellikle de sıcağın etkisi ile gerilen kas ve sinirler yumuşar. Bu durumda etkili bir doğal tedavi sağlar. Sıcak su torbasını uygulamak için öncelikle rahat bir yere sırtüstü uzanmak gerekir. Daha sonra içerisine sıcak su ilave edilen su torbası karın bölgesine uygulanır. 10 ile 15 dakika kadar bu pozisyonda beklenmesi krampların şiddetinin hafiflemesine yardımcı olur.



Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle