Gastriti Olanlar Soda İçebilir Mi? Soda Gastrite Zarar Verir Mi?

Gündelik yaşantıda dahi çok ciddi rahatsızlıklar oluşturabilen gastrit rahatsızlığının yarattığı semptomların bastırılması için toplumda tavsiye edilen sodanın içilmesinin iyi gelip, gelmeyeceği ve etkileri.

Gastrit Hastaları Soda İçebilir Mi?

Gastrit ve soda

Gastrit rahatsızlığı, 21. yüzyıl dünyasının toplum yaşantısında çok sık görülen mide rahatsızlıklarından birisidir. Midede sıkça görülen gastrit rahatsızlığının ortaya çıkarmış olduğu semptomlar, gündelik yaşantının dahi olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Bu durumda kişinin sosyal yaşamında dahi gastrit rahatsızlığı dolayısı ile problemler yaşamasına yol açar. Gastrit rahatsızlığı, diğer mide rahatsızlıklarından farklı olarak çok ciddi ve etkili semptomlar ortaya koyar. Bu yüzden de toplum genelinde çok sık görülen bir mide rahatsızlığı olarak gastritin semptomlarının bastırılabilmesi ve yok edilebilmesi amacı ile pek çok farklı alternatif arayışı içerisine girilir. Pek çok farklı etken nedeni ile görülebilen gastrit rahatsızlığına ilişkin olarak semptomların yok edilmesi amacı ile toplumda çok sık soda tüketilmesi önerilir. Özellikle de toplumda midede yaşanan hazımsızlık problemleri, aşırı yeme gibi sorunların giderilmesi ve midenin rahatlatılması için soda tüketilmesi önerilir.

Pek çok mide problemine karşı etkili sonuçlar sağlasa da kişinin gastrit rahatsızlığı bulunmasından dolayı yediği ve içtiği her şeyde son derece dikkatli ve seçici şekilde hareket etmesi göz önünde bulundurulması gerektiğinden midedeki semptomlara karşı doğrudan soda içilip, içilemeyeceği gündeme gelir. Gastrit şikayetlerinin bastırılması için toplumda tavsiye edilen sodanın tüketilmesinde dikkatli olunması gerekir. Çünkü gastrit rahatsızlığı temel olarak mide iç yüzeyini çeviren mukoza üzerinde iltihaplanma ve yara oluşumu gibi etkiler oluşturduğundan asitli içeceklerin ciddi riskler oluşturabilmesi mümkün olur. Bu noktada soda, her ne kadar kola gibi yüksek asit miktarına sahip olan içeceklerden birisi olmasa da yine içeriğinde belirli seviyede gaz/asit bulunur. Bu durumda mide içerisindeki yaralara ve iltihaplara olumsuz etkiler teşkil edebilir.

Gastrit haricinde ülser, reflü gibi mide rahatsızlıkları bulunan kişilerin midedeki hazımsızlık gibi problemlerin bastırılması için soda tüketimine dikkatli olunmalıdır. Çünkü soda her ne kadar az miktarda da olsa asidik içeriğe sahiptir.

Gastriti Olanlar Sodayı Ne Kadar İçebilir?

Gastrit semptom

Gastrit ile ortaya çıkan hazımsızlık ve çok yemenin yarattığı rahatsızlık hissinin ortadan kaldırılması noktasında midede en etkili içeceklerin başında soda gelir. Toplum genelinde de sıkça kullanılan sodanın gastrit üzerinde asidik içeriği nedeni ile olumsuz etkileri bulunsa da diğer asidik içeriğe sahip olan içecekler kadar yüksek değerlerinin bulunmamasından belirli bir seviyede tüketilebilmesi uygundur. Ancak yinede gastrit şikayetleri yaşayan kişilerin midedeki sorunların yok edilmesi için soda yerine alternatif oluşturabilecek sağlıklı ve iyi gelen şeylerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Gastriti bulunan kişilerin özellikle aç karnına oldukları zaman kesinlikle asidik içeriğe sahip olması nedeni ile soda içmekten kaçınılması gerekir. Bunun dışında gastriti olsun ya da olmasın kişilerin midesindeki sorunlara iyi gelmesi amacı ile soda tüketimini 2 ve hatta üzeri sayılarda gerçekleştirmemesi gerekir. Aksi halde asidik içeriğiyle midede ciddi rahatsızlıklara neden olması ve aynı zamanda da rahatsızlığın etkilerinin tetiklemesi gibi bir durumun yaşanmasına yol açabilir. Gastritin etkilerini yok etmek amacı ile kullanılabilecek farklı besin ve ürünler bulunduğunun unutulmaması gerekir.

Gastrit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gastritin oluşturduğu semptomların bastırılmasını temel alan tedavi uygulamaları bulunan bu mide rahastızlığında kesin tedavi bulunmamaktadır. Gastritin ortaya çıkması ile birlikte kronik hale elmgemesi ve kanser oluşumlarına yol açmaması amacı ile beslenme alışkanlıklarının sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi gerekliliği bulunur. Günümüz modern yüzyıl dünyasında gastritin tedavisinin sağlanabilmesi amacı ile uygulanan pek çok farklı tedavi yöntemi bulunur. Mideye iyi gelen besinlerde oluşan bir gastrit diyeti oluşturulması ve buna uyumlu bir şekilde hareket edilmesi ve aynı zamanda da midede iyi etkiler oluşturarak, önemli sorunların giderilmesine yardımcı olacak lifli gıdaların tercih edilmesi gerekir. Ancak mideye iyi gelen bitkiler ve ürünler ile sağlıklı bir şekilde desteklenen midede sağlanan rahatlama ileri seviyede semptom görülen hastalarda ilaç tedavisi ile desteklenmelidir. Özellikle de gastritin midede yaratmış olduğu tahribatın yüksek olması ilaç kullanımını zaruri hale getirir.

Gastrite İyi Gelen Şeyler

Düşük proteine sahip olan besinler mideye ve gastrite iyi gelen şeyler arasında ilk sırada yer alır .Tabii ki bununla birlikte gastrite iyi gelen şeyler arasında yeşil yapraklı sebzelerde son derece önemli etkilere sahiptir. Vitamin gibi temel bileşenleri ile midedeki tahribatın onarımına yardımcı olması ile birlikte yeşil yapraklı sebzeler, kişinin midesinde ve sindirim sisteminde rahatlama ve gevşeme sağlar. Bu unsular haricinde mideye iyi gelen şeyler arasında;

  • Zencefil,
  • Papatya,
  • Çilek,
  • Yoğurt,
  • Nane,

gibi bitkiler ve doğal ürünlerde yer almaktadır. Bu ürünlerin bulunduğu gastrit diyeti ile gastrit semptomlarından kurtulabilmek mümkün olur.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle