Reflüye Soda İyi Gelir Mi? Reflü Tedavisinde Etkili Kürler

Sindirime yardımcı olacak sodanın reflü hastalarının tüketmesi sonucunda belirtileri tetikleyecek olduğundan hastalara tavsiye edilmemektedir. Ayrıca reflü hastalarının kullanacağı kür tarifleri

Reflü ve Soda

Reflü

İnsanlar tarafından çoğunlukla soda içiminin nedenleri arasında yedikleri yemeğin miktarının fazla olması sonucunda kişilerde sindirimi kolaylaştırmak amacıyla soda tüketimini tercih etmektedir. Reflü hastası olan bir kişinin zaman içerisinde yemek borusunda ve midesinde yaralar meydana gelecektir. Bu yaraların oluşumu nedeniyle de soda içerisinde ki maddeler sonucunda yaraların büyümesine neden olacaktır. Soda içerisinde asit bulunur. Mide yanması sonucunda ve tüketilen gıdaların yoğun olması nedeniyle hazımsızlık olduğu zaman kişilerin yediklerini sindirmek istediği zaman hastanın soda içmesi sakıncalı bir durum olacaktır. Midenin içerisinde asit artışına neden olacak bir durum meydana gelebilir. Bunun sonucunda da mide hacminde artış olacaktır. Mide hacminde meydana gelen artış sonucunda reflünün daha çoğalması söz konusu olacaktır.

Mide içerisinde meydana gelen reflü olması durumunda hastanın yediği ve içtiği içeceklerde reflü çok etkilenmektedir. Asitli gıdaların her türlüsü reflünün artmasında etkili olacak ve bunun sonucunda da belirtilerin yoğun olarak hasta tarafından hissedilmesi söz konusu olacaktır.

Mide ekşimesi meydana gelmesi durumunda hastaların soda tüketimini ve diğer asitli gıdaları olabildiği kadar az tüketmeleri, reflünün semptomlarının artmamasını sağlayacaktır.

Reflü oluşmasının nedenleri arasında yemek borusu ve midenin bağlandığı kısımda bulunan kapağın tam olarak kapanmaması sonucunda yenilen ve içilen gıdaların tekrardan ağza gelmesi sonucunda hastalarda öksürük oluşması, boğaz ağrısının şiddetli olarak yaşanması, ağız kokusu meydana gelecek durumlar arasında olacaktır. Hastaların reflüsünü tetikleyecek durumlardan uzak durması gerekmektedir. Bu nedenle de asidinin artarak insanların rahatsız olmasını engellemek amacıyla soda içiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Reflü İçin Doğal Kürler

Bir reflü hastasının sıklıkla şikayetleri arasında olan midesine acı tadı olan bir suyun gelmesi ya da yiyeceklerin tekrardan ağzına gelmesi durumunu ortadan kaldırmak amacıyla mide asidini dengeleyecek yiyecekler tüketilmesi şart olacaktır. bunun için hastaların beslenmesine dikkat etmesi sonucunda herhangi bir semptom ile karşılaşmaması mümkün olacaktır.

Zencefil Çayı

  • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
  • 1 su bardağı su.

Reflü asidinin dengelenmesinde ve belirtilerin şiddetlenerek hastaların rahatsız olacağı durumu ortadan kaldırmak amacıyla içecek olduğunuz çayların başında zencefil çayı gelmektedir. Fakat zencefil çayını yüksek tansiyon hastalarının içmemeleri gerekmektedir. Evinizde hazırlayacak olduğunuz bu çay sayesinde reflü tedavisinde etkili olacağı unutulmamalıdır. Bunun için ihtiyacınız olan sadece 1 tatlı kaşığı miktarında toz zencefil ve 1 su bardağı kadar klorsuz su olmaktadır. Kaynamakta olan suyun içerisine atacak olduğunuz toz zencefilin 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmasının ardından sonrasında içildiği zaman ağzın yanmayacak kadar ılık olması beklenir. Bu elde edilecek olan bitki çayını her zaman sabah içmeniz tavsiye edilmektedir.

Elma Sirkesi

  • 2 yemek kaşığı elma sirkesi;
  • 1 su bardağı ılık su.

Elma sirkesi mide rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. Bunun için yapacağınız karışımı her sabah aç karnına tüketmeniz sonucunda midenin asit dengesini sağlamasında etkili olur. Hastaya reflü tanısı konulması sonucunda yapılacak olan tedavinin etkili olması için her zaman %100 doğal olan elma sirkesini satın almaları mümkünse elma sirkelerini doğal olarak evde yapmaları tavsiye edilmektedir. Suyun ılık olması ve 2 yemek kaşığı kadar suya atılarak karıştırılması gerekiyor. Çoğunlukla reflünün tedavisini gerçekleştirmek için hastanın bu elde etmiş olduğu suyu sade olarak içmesi tavsiye edilmektedir.

Fakat hastanın tadından dolayı içememesi halinde 1 çay kaşığı kadar suyun içerisine süzme bal ilave ederek tüketebilir.

Karbonat Suyu

  • 1 yemek kaşığı karbonat;
  • 1 su bardağı ılık su.

Reflü sonucunda hastalarda oluşan ve kişilerin rahatsız olmasına neden olan midenin ekşimesi, mide rahatsızlığının ortaya çıkması durumunda hastanın uzun zamandır kullanılan mide ekşimesi ve reflü tedavisinde etkili olan karbonat suyu içilmesi tavsiye edilmektedir. Hastanın karbonat suyunu çok sık tüketmemesi sadece mide ekşimesi ve diğer belirtilerin ortaya çıkması sonucunda hastalara tavsiye edilmektedir. Bunun için ılık su kullanılması ve 1 yemek kaşığı miktarında karbonat eklenerek karıştırılması sonucunda hastanın tüketmesi gerekiyor. Karbonat suyu her ne kadar reflü hastalığının tedavisinde etkili olsa bile yüksek tansiyon hastalarının karbonat su içmesi kan basıncının artarak yüksek tansiyon oluşmasına neden olacağından bu hastaların tüketmesi sakıncalı olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle