Mide Ağrısı İçin Sıcak Su Torbası Uygulanır Mı? Etkileri Nelerdir?

Midede yaşanan ağrı şikayetlerine yönelik olarak sıcağın etkilerinin neler olduğu ve mide ağrısı için sıcak torba uygulanmasının oluşturacağı etkilere dair kapsamlı ve ayrıntılı açıklamalar.

Mide Ağrısı İçin Sıcak Su Torbası İyi Gelir Mi?

Sıcak su torbası

Günlük yaşantıda kişinin ciddi rahatsızlıklar yaşamasına neden olan mide ağrıları, beraberinde pek çok farklı şikayetinde yaşanmasına neden oluyor. Mide içerisinde ortaya çıkan faktörlerin etkisi ile yaşanan midedeki ağrılar, belirli hastalıkların belirtisi olarak da meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda hastadaki mide rahatsızlığına yönelik olarak tedavi sürecinin başlatılması gerekir.

Ancak bununla birlikte midedeki ağrı şikayetlerinin giderilmesi için de bazı müdahalelerde bulunulabilir. Bu tip müdahaleler arasında da özellikle sıcak su torbası uygulaması ilk sırada gelir. Sıcağın vücuttaki ağrı gibi şikayetlere yönelik olarak sağladığı faydalı etkiler, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden de mide ağrısı yaşandığı zaman hastanın karın bölgesine doğrudan uygulayacağı sıcak su torbası, midedeki ağrı şikayetinin bastırılmasına yardımcı olur. Sıcak su torbası ile midedeki ağrının tedavi edilebilmesi için hastanın rahat edebileceği bir yere uzanması gerekir. Daha sonra içerisi sıcak su ile doldurulmuş olan su torbasının karın bölgesine uygulanması gerekir.

Sıcak su torbası ile mide ağrısının tedavisi için karın bölgesinde bu sıcak su torbasının karın bölgesinde 15 dakika kadar tutulması gerekir.

Sıcağın Mide Ağrısına Etkileri

Vücutta çeşitli faktörlere yönelik olarak ortaya çıkabilen ağrı şikayetleri, gündelik yaşantının ciddi anlamda sekteye uğramasına neden olur. Ayrıca yaşanan ağrıların bölgesel niteliklerine göre kişide çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olma ihtimali de bulunduğundan en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirerek, gerekli olan tetkiklerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu noktada da yaşanan ağrı şikayetinin etkilerinin hafifletilebilmesi amacı ile çeşitli müdahalelerde bulunulabilir. Bunlar arasında da sıcaklık faktörü çok önemli etkilere sahiptir. Midede sıkça yaşanan ağrılarda sıcak kompresi son derece sık şekilde tavsiye edilir.

Sıcaklığın, vücutta gerginleşmiş kasların yumuşamasına ve tahrip olmuş sinirlerin esnemesine ve onarımına yardımcı olur. Temel olarak midede yaşanan ağrı şikayetlerinin de ortaya çıkışına neden olan midede bulunan kasların ve sinirlerin gerginleşmesinin çözülmesi sıcak kompresi ile sağlanabilmektedir. Karın bölgesine uygulanacak sıcak su kompresi ya da sıcak banyo gibi eylemler sayesinde sıcaklığın etkisi ile midedeki  sinirlerin ve kasların gevşemesi sağlanabilir. Böylelikle midedeki ağrının etkisinin hafifletilmesi sağlanabilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Diğer Şeyler

Midede yaşanan ağrı şikayetlerine iyi gelmesi amacı ile tüketilebilecek bazı besin ve bitki çayları sayesinde rahatlama sağlanabilir. Doğada bulunan bitkilerden oluşturulacak kürler ve bitki çayları ile midedeki ağrı şikayetlerinin baskılanması sağlanabilir.

Nane Limon Çayı

Vücutta sinirlerin yumuşatılması açısından hem içerdiği mineraller hem de kokusu ile son derece etkili olan nane ile birlikte yüksek C vitamini içeriğine sahip olan limon ile hazırlanan nane limon çayı sayesinde midedeki ağrıların giderilmesi mümkün olur. Nane limon çayını hazırlamak için;

  • Limon suyu (1 adet).
  • Limon kabuğu (1 adet).
  • Nane (1 çay kaşığı/kuru).
  • Su (2 su bardağı).

malzemeleri gerekir. 1 adet limonun suyu sıkılarak, bir bardağa alındıktan sonra sıkılan limonun kabuğu bir cezve içerisinde 2 su bardağı su ile iyice karıştırılarak, kaynatılmalıdır. İyice kaynamasının ardından 5 dakikalık bir kaynama sürecine daha bırakılması gerekir. Kaynadıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı kadar kuru nane ilave edilerek, iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra 10 dakika kadar demleme sürecine bırakılarak, süzüldükten sonra limon suyu ilave edilerek, taze şekilde tüketilebilir.

Tahin

Midede yaşanan ağrıların giderilmesinde tahin en kuvvetli tedavi aracı niteliği taşır. Tahin ile midedeki ağrı şikayetlerini bastırabilmek amacı ile gün içerisinde öğün içerisinde 2 yemek kaşığı kadar tahin yenmesi gerekir. Tahinin yenmesinden sonra 30 dakika kadar bir şey yenmemesi gerekir. Böylelikle şiddetli mide ağrılarının dahi 48 saatlik periyotta geçmesi sağlanabilir.

Yoğurt

Yoğurdun içermekte olduğu besin değerleri ve yararlı bakteriler, mide içerisindeki yararlı bakterilerin sayısal olarak artmasına yardımcı olur. Bunun sonucunda da midedeki ağrı şikayetinin giderilmesine yardımcı olur. Bu yüzden de midede yaşanan ağrı şikayetlerinin giderilmesi için ağrının yaşanması durumunda yoğurdun tüketilmesi tavsiye edilir. Böylelikle ağrının kısa süre içerisinde hafiflemesi ve etkisini tamamen kaybetmesi sağlanabilir.

Pirinç Suyu

E vitamini açısından yüksek değerlere sahip olan pirinç suyu mineralleri ile de midedeki ağrıların giderilmesi açısından yardımcı olur. Mide ağrılarına yönelik olarak pirinç suyunun uygulanması için;

  • Su (4 bardak/kaynamış).
  • Pirinç (yarım bardak).

malzemeleri gerekir. Pirinç suyunun midedeki ağrı şikayetlerine etkisi olabilmesi amacı ile kaynatılan su içerisinde pirinç ilave edilerek, 5 dakika kadar daha kaynatılır. Daha sonra pirinçlerin iyice sıkılarak, suyunun bir kap içerisine alınması gerekir. Mide ağrısı şikayetlerinin yaşanması durumunda günde 3 bardak kadar pirinç suyunun tüketilmesi gerekir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle