Reflü Yanmasına İyi Gelen Bitkisel Kür Tarifleri

Reflü hastalığının oluşması durumunda hastaların en çok şikayetleri arasında yanma oluşmasıdır. Bu şikayeti geçirmekte etkili olan bitkisel tedavi kür tarifleri.

Elma Sirkesi

 • 1 yemek kaşığı %100 doğal elma sirkesi;
 • 1 su bardağı ılık su.

Reflü meydana gelmesi sonucunda kişilerin hayatları içerisinde ciddi sağlık sorunlarının olmasına neden olacak, insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyecek bir durum meydana gelecektir. Özellikle de midenin yanması ve dil üzerinde acı bir tat oluşması insanları rahatsız edecek sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Bu durumda hastaların tedavisinde etkili olacak bir doğal çözüm yolu olarak elma sirkesi tavsiye edilmektedir. Fakat ılık suyun içerisine koyacak olduğunuz elma sirkesinin %100 doğal olması gerekmektedir. Mümkünse ev yapımı bir elma sirkesi ile reflü tedavisinde daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı elma sirkesini ılık suyun içerisine koyarak her sabah aç karnına içmeniz gün içerisinde meydana gelecek reflü sonucunda yanmayı ortadan kaldıracak bir durum oluşmasını sağlayacaktır.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 200 gram su.

Zencefil birçok hastalığın tedavisinde faydalı olan şifalı bir bitki olduğundan mide reflüsü olması durumunda hastaların bu hastalık neticesinde şikayetleri ortadan kaldırmak amacıyla kullanabilirler. Kaynamakta olan suyun içerisine toz zencefilden atılması sonucunda 5 dakika boyunca daha kaynatılmasının ardından kabın ağzı kapalı bir şekilde bekletilmesinin ardından su ılık olduğunda aç karnına içilmelidir.

Çörek Otu Kürü

 • 100 gram çörek otu;
 • 500 gram bal.

Reflü hastalarının şikayetleri engellemek amacıyla ve bu sorunları ortadan kaldırmak istiyorlarsa çörek otu ve bal ile yapacak olduğu kür mide sağlığı için çok faydalı olacaktır. Ayrıca mide asidinin dengelenmesinde, fazla salgılanarak hastaların şikayetlerinin artmasını da engelleyecektir. Çörek otu 100 gram kadar robot ya da havan içerisinde dövülerek toz haline getirilmelidir. Sonrasında yarım kilo organik olan süzme bal içerisine konulur. 3 gün boyunca karanlık ve serin bir yerde ağzı kapalı bir kavanozun içerisinde bekletilmelidir. Sonrasında ise reflü hastaların sabah aç karnına herhangi bir şey yemeden ve içmeden önce 1 yemek kaşığı miktarında bu elde ettikleri karışımdan yemeleri sonucunda gün içerisinde oluşacak herhangi bir yanma ya da reflü şikayetini ortadan kaldıracaktır.

Meyan Kökü Çayı

 • 1 çay kaşığı toz meyan kökü;
 • 1 su bardağı su.

Reflü şikayetleri arasında oluşan yanmaya iyi gelecek olan meyan kökü tozu ile elde edecek olduğunuz çay, reflü şikayetlerini büyük oranda azalmasını sağlayacaktır. Meyan kökü birçok hastalığın tedavisinde etkili olan şifalı bir bitki olmaktadır. Bunun için kaynar suyun içerisine atacağınız meyan kökü çayının 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ve daha sonrasında demlenmesi ve suyun da ağzı yakmayacak kadar ılık olmasından sonra içilmelidir.

Sabah aç karnına özellikle meyan kökü çayını içmeniz gün içerisinde reflüye bağlı olarak yanma oluşumunu engelleyecektir.

Aloe Vera Suyu

 • 1 tane orta büyüklükte aloe vera bitkisi;
 • 1 su bardağı su.

Midenin fazla asit salgılaması sonucunda hastalarda oluşacak şikayetler arasında oluşacak yanma belirtisinin insan hayatını olumsuz yönde etkilemesi ve bunun sonucunda da kişilerde rahatsızlık duymasına neden olacak sorun meydana gelecektir. Mide asidi dengeleme konusunda aloe vera bitkisini kaynatarak elde edecek olduğunuz suyun sabah aç karnına içilmesi durumunda hastalarda gün içerisinde oluşacak ve kişilerin rahatsız olduğu mide yanmasını ortadan kaldıracaktır. Orta büyüklükte bir tane aloe vera bitkisinin küçük parçalara kesilmesinin ardında 1 su bardağı suyun içerisine atılarak 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır.

Mide yanmasından şikayet eden ve dil üzerinde acı bir tat hisseden kişiler su ılık olduğunda bu bitki çayından 1 su bardağı içmeleri asit dengesinin oluşmasını sağlar.

Karbonat Suyu

 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • 1 su bardağı ılık su.

Reflü yanmasından şikayet eden ve dilde de yanma meydana gelmesi durumunda reflü şikayeti oluşması halinde hastaların eğer ki yüksek tansiyon sorunu olmaması halinde karbonat ile yapacakları ılık suyun reflü şikayetlerini büyük oranda azalttığı görülmektedir. Fakat hastaların sıklıkla düzenli olarak karbonatlı su içmeleri sağlıkları açısından iyi olmayacağı için hastanın sadece ağrısı ve yanması olması durumunda yanmayı geçirmek ve dilde oluşan acı tada iyi gelmesi ile bilinen karbonatlı sudan içmeleri tavsiye edilmektedir. ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karbonatı ekleyerek karıştırıp erimesi sonucunda içilmelidir. Soğuk su da karbonat çözülmeyeceği için her zaman karbonatlı su yaparken suyun ılık olmasına dikkat etmelisiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle