Mide Asidi Tedavisi ve Doğal Çözümler Nelerdir?

Mide asidi fazla salgılandığı zaman mide ağrısı ve reflü gibi hastalıklar ortaya çıkar. Mide asidini dengelemek için etkili olan bitkisel kürler.

Mide Asidi Ölçümü

Mide Asidi

Mide asidi insanların yediği besinleri parçalaması konusunda etkili olmaktadır. Birçok vitaminin emilimi konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca sindirim sisteminde asidi sayesinde sindirim sisteminde oluşan bakterilerin ve mantarların üremesi de önlenecektir. Asidi bazı insanlarda fazla salgılanmaktadır. Bu durumda da kişilerin rahatsı olmasına neden olacak reflü ya da gastrit gibi hastalıkların oluşmasına neden olur.

Midede asit miktarını ölçmek için hastaların midesine burunlarından girilecek bir hortum sayesinde ölçüm yapılacaktır. 24 saat ya da 48 saat boyunca devam edecek olan bu ölçüm sırasında pH değerini ölçmek için hastanın beline bir cihaz bağlanacaktır. Bu cihaz sayesinde özfagus içerisinde olan asit miktarı ölçümü yapılacaktır.

Mide Asidi Tedavisi

Midenin asidi yüksek olan kişilerde asit seviyesine bakılarak ölçüm yapılmasından sonra doktor tarafından ilaç verilecektir. Bu ilaçlar kullanımı sonucunda asit miktarında dengelenme oluşur. Fakat hastanın tekrardan midede asit seviyesinde yükselme olmaması için mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir.

Bunun için yüksek yastıklarda yatması ve asit miktarı yüksek olan içeceklerden uzak durması çok önemli olmaktadır.

Hastanın midenin asit miktarında yüksek sonuçlar çıkması sonucunda mutlaka özel diyet uygulaması gerekmektedir. Bunun için daha az yağlı yiyecekler yemesi ve hastanın beslenme programına dikkat etmesi çok önemlidir. Kahve ve kafein tarzında içecekleri beslenme programından çıkarmalıdır. Çikolata ya da hamur işi gıdaları da tüketmekten uzak durması çok önemlidir.

Karbonatlı Su

  • 1 tatlı kaşığı karbonat;
  • 1 su bardağı ılık su.

Karbonatlı su midenin asit miktarı fazla olan kişilerde giderilir. Bu nedenle de sık sık mide ağrısı yaşamakta olan kişilerin karbonatlı su içmesi önerilmektedir. Ağrının yok olmasında etkili olan bu suyu yaparken karbonatın çözülmesi için mutlaka ılık su kullanarak yapmanız gerekmektedir. Suyun çok sıcak olmamasına da dikkat etmelisiniz. Karbonat atılarak suyun içerisinde erimesi için karıştırılmalıdır. Sonrasında ise içilir.

Bu karbonatlı suyun çok sık bir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir.

Aloe Vera Suyu

  • 1 tane aloe vera yaprağı;
  • 1 su bardağı su.

aloe vera yaprağının içerisinde bulunan özel maddeler sayesinde mide asit miktarının giderilir ve fazla salgılanmakta olan asidin yok olmasında etkili olan bir bitkisel tedavisi olmaktadır. Bunun için taze olan aloe vera yaprağından 1 tane alınarak bol su ile yıkanması gerekmektedir. Daha sonrasında ise küçük parçalara bölünerek suyun içerisine atılarak su 10 dakika boyunca kaynatılması gerekiyor. Fazla olan midede asit miktarının dengelenmesinde etkili olması için ocağın altı kapatılınca hemen süzmeyin. Su ılıdıktan sonra yapraklar çıkartılmalı ve içerisine tatlandırıcı konulmadan suyun içilmesi gerekmektedir. Bu bitkisel suyun içerisinde bulunan maddeler sayesinde sindirim sisteminin üretmekte olduğu hidroklorik asit miktarının dengelenmesinde etkili olacaktır. Aloe vera suyunun yapımı sonucunda mide asit miktarı dengelenecek ve ortaya çıkan belirtilerin de azalacağı bir gerçektir.

Elma Sirkesi

  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi;
  • 1 su bardağı su.

Özellikle de midesinde reflü rahatsızlığı bulunan kişilerin elma sirkesi ile birlikte mide reflüsünü yok etmesi için uygulayacakları bir tedavi yöntemi olmaktadır. Mide suyunun fazla olması sonucunda ortaya çıkacak olan sorunların yok olmasında etkili olacaktır. Saf elma sirkesi kullanmanız önerilmektedir. Mide asidinin fazla olması sonucunda ortaya çıkacak olan sorunları yok edebilmek için 2 yemek kaşığı saf elma sirkesi 1 su bardağı ılık suyun içerisine konularak karıştırılmalıdır. Bazı kişiler elma sirkesini saf olarak içtikleri zaman kokusundan dolayı mide bulantısı yaşamaktadır. Bu durumda içerisine 1 çay kaşığı bal ilave ederek içmeniz bu sorunun ortadan kalkmasında etkili olacaktır.

Rezene Çayı

  • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 1 su bardağı su.

Mide asit miktarı fazla olan kişilerin tedavisinde etkili olan çözümlerden bir tanesi de rezene tohumu ile yapacak oldukları çay olmaktadır. Rezene tohumunu havan içerisinde bir miktar ezerek küçültmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken çok fazla döverek toz haline getirmemek olacaktır. Daha sonrasında ise ılık suyun içerisine ezmiş olduğunuz rezene tohumları atılarak 10 dakika boyunca suyun kaynaması beklenir. Sonrasında 5 dakika boyunca hem suyun ılıması hem de demlenmesi sonucunda süzülür. İçerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Bu şekilde içilmesi mide asit miktarının azalmasında etkili olan bitkisel tedavisi olarak uzun yıllardır kullanılmakta olan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle