Midede Yanma ve Gaz Nedenleri, İyi Gelen Çözümler

Mide yanması daha çoğunlukla hazımsızlıktan meydana gelen ve bununla birlikte gaz oluşmasına da neden olacaktır. Geçmesi için iyi gelen çözümler.

Mide Yanması ve Gaz Nedenleri

Mide yanması ve gaz insanların yaşamakta olduğu sorunların başında olup kişilerin yaşamakta olduğu sindirim sorunları ile birlikte ortaya çıkacak komplikasyonlar arasında olmaktadır. Mide yanması ciddi bir hastalığın belirtisi olacağı gibi aynı zamanda da yediği ve içecekler sonucunda da oluşabilecek bir durumdur. Mide yanması ve gaz şikayeti olması ile birlikte kişilerde ortaya çıkan sorunlar arasında karın bölgesinde kramp tarzında ağrılarında olmasına neden olacaktır. Midenin hassasiyetini arttıracak ve gaz yapıcı yiyecekler yenmesi ile birlikte kişilerde hem mide yanması ve sindirilemeyen yiyecekler sebebi ile de gaz görülmektedir. Hazımsızlık gelişimi ile birlikte ortaya çıkacak olan durumların başında şu hastalıklar meydana gelebilir:

 • Reflü;
 • Hazımsızlık;
 • Sindirimi zor yiyecekler;
 • Gastrit;
 • Gaz yapıcı yiyecekler;
 • Gastrit;
 • Safra Reflüsü;
 • Gebelik.

Mide yanması ve gaz oluşmasında en etkili sorunun başında hazımsızlık gelmektedir. Yenilen gıdaların hazmı kolay olmaması durumunda, sindirimi zor olan yiyecekler yenmesi ya da mideyi çok fazla doldurulması ile birlikte hazım sorunu ortaya çıkacaktır. Bu durumda da kişilerde reflü gibi bir sindirim sorunu olması halinde daha yoğun olarak göğüs bölgesinde yanma ve gaz sorunu da görülecektir.

Yemeklerin çok ağır olması, mideyi çok fazla doldurmak, yemekleri çok fazla çiğnememek gibi nedenlerden kaynaklı olarak kişilerde hazımsızlık olması durumunda sindirim sorunu oluşacağından yanma ve gaz oluşacaktır. Mide yanması ve gaz aynı anda olmasına neden olan durumların sıklıkla görüldüğü sindirim sisteminde oluşan rahatsızlık reflü olmaktadır.

Bunun dışında kişilerde sigara kullanımı, alkol tüketmeleri, bol kafeinli içecekler içmeleri de oluşumunda etkili olur.

Mide Yanmasına ve Gaza İyi Gelen Çözümler

Her zaman için mide yanması ve gaz aynı anda yaşamakta olan kişilerin yiyecek olduğu yemeklerin hafif yiyecekler olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle de yenilen gıdalar içerisinde baharatlı gıdalar olmamasına dikkat edilmeli ve asit içeren gıdaların tüketilmemesine dikkat edilmesi de son derece önemli olacaktır. Yemekleri dik pozisyonda yenmeli ve yemek yedikten sonra hemen uzanılmamalıdır.

Her zaman için sindirimi kolay olan gıdalar tüketilmesi, bu yemekleri yerken mutlaka çok çiğnemeden yutmamaları gerekmektedir. Yemeklerin aşırı yağlı olmaması ve fasulye ya da nohut gibi yoğun miktarda gaz yapacak olan yiyeceklerden tüketmemeleri gerekmektedir.

Sağlıksız olan ağır yiyeceklerden oldukça uzak durulmalıdır. Kişilerin hazır besinler tüketilmesinden ve işlenmiş gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri bazı kişilerin kullanımı ile birlikte laktoz alerjisi olması sonucunda kişilerde gaz ve yanma belirtisi ortaya çıkar.

Bu nedenle de laktoz alerjisi olan kişilerin süt ürünlerini tüketmekten kaçınması oluşumunu engelleyecektir.

Kişilerde yanma ve gaz oluşması ile birlikte ortaya çıkacak olan belirtiler sonucunda mutlaka bol bol sıvı tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda da gazlı içecekler içilmemesi daha çok hazır su içerek tüketmelidir.

 • Yağlı yiyeceklerden uzak durmak;
 • Baharat tüketmemek;
 • İşlenmiş gıdaları tüketmemek;
 • Asitli meyveleri tüketmemek;
 • Egzersiz yapmak;
 • Çok yemek yememek;
 • Sıkı kıyafetler giyinmemek.

Yağlı yiyeceklerin sindirimi zor olması ile bilinmektedir. Özellikle de kızartma tarzında olan yiyeceklerin yenmesi sindirimi zorlaştıracak ve gaz oluşmasına neden olacaktır. Bu gaz hem bağırsaklarda görüleceği gibi aynı zamanda da mide gazı olarak da görülebilir. Bu gaz midede görülmesi durumunda geğirti şeklinde vücuttan atılmasına neden olacaktır.

Mide Yanması ve Gazın Bitkisel Tedavisi

 • 1 tatlı kaşığı zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Mide yanmasına ve gaz oluşmasına en iyi gelen bitkisel çayların başında zencefil çayı gelmektedir. Zencefil her zaman iyileştirici bir özelliği bulunan ve sindirim sistemine de faydalı olması ile bilinmektedir. Hazmı kolaylaştıracak olduğu gibi aynı zamanda da midede meydana gelen şişkinlikleri de azaltacaktır. Bağırsak ya da mide gazı olması durumunda bunun zencefil çayı ile yok olmasını sağlayacaksınız.

Kaynamakta olan suyun içerisine atacak olduğunuz zencefil tozu ile birlikte 15 dakika boyunca demlenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında tadımı acı olacağı için içerisine bal konularak tatlandırılması sağlanacaktır. İçimi böylelikle daha kolay olur. Mide yanması ve gaz şikayetlerinin hızla yok olmasında etkili olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle