Mide Şişkinliğine İyi Gelen Şifalı Bitkiler ve Kür Tarifleri

Mide ve bağırsaklarda oluşan şişkinliğin giderilmesinde en etkili olan, hazımsızlığın giderilerek rahatlamanızı sağlayacak olan şifalı bitkilerle yapacağınız kür tarifleri.

Mide Şişkinliği Melisa Çayı

  • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş melisa;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 1 su bardağı su.

Şişkinlik ve gaz olması durumunda melisa çayı sindirim sisteminin rahatlamasında oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Kişilerde oluşan gazın geçmesine ve şişkinliğin hızla inmesinde etkili olur. İştah arttırıcı özelliği bulunduğu gibi yatıştırıcı etkisininde olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de kişilerin antidepresan tarzında ilaçlar kullanması durumunda şişkinlik için melisa çayı içmemeleri önerilmektedir.

Midede oluşan krampların ya da bağırsaklardaki şişkinliğin hızlı bir şekilde vücuttan atılması konusun etkili olacaktır. Aktarlardan satın alacak olduğunuz kurutulmuş melisa bitkisinden her zaman şişkinlik olması durumunda 200 gram suya 1 tatlı kaşığı miktarında atmalısınız. Suyun kaynamasının ardından 2 dakika sonrasında ocağın altı kapatılmalı ve demlenmesi için 10 dakika beklenerek suyun ağzı yakmayacak bir kıvama gelmesi beklenir. Demlenmesi sonucunda süzme işlemi gerçekleşecektir. İçerisine tatlandırması için 1 çay kaşığı bal ilave edilerek içilmelidir.

Mide Şişkinliği Kimyon Çayı

  • 1 yemek kaşığı kimyon;
  • 250 gram su.

Aşırı yemek yeme sonrasında şişkinlik ile birlikte halsizlik anında ortaya çıkacaktır. Bu durumda sindirimi zor olan yiyecekler nedeniyle bağırsaklarda gaz birikmesine neden olur. Çoğu zaman kişilerin karın bölgesinde kramp tarzında ağrılar oluşur. Midenin rahatlaması ve kişilerin bağırsaklarında oluşan gazı dışarıya atmalarına yardımcı olacak olan kimyon çayı oldukça etkilidir. Sindirimin de daha kolay çalışması ve şişkinliğin hızla geçmesinde etkili olur.

Hazır su kullanarak bu çayı yapsanız daha faydalı olacaktır. Özellikle de şişkinliği çeken gebe bir kadınsa o zaman bu çayı içmesi önerilmektedir. Çayın mideyi aşırı dolduran ve sonucunda oluşan şişkinliğin hızla geçmesinde etkilidir. Bunun için suyun kaynatılmasının ardından içerisine 1 yemek kaşığı miktarında kimyon konularak 5 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde ocak kısık ateşe alınarak kaynatılmalıdır. Ağzı açılmadan 10 dakika boyunca demlenmeli ve sonrasında 1 su bardağı her şişkinlik yaşamanız durumunda ılık bir şekilde içmelisiniz.

Bazı kişiler bu çayı tadının acı olması sebebi ile içemediğini belirtmektedir. Tatlandırması için içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Mide Şişkinliği Anason Çayı

  • 1 yemek kaşığı anason;
  • 250 gram su.

Sindirimi zor olan yiyecekler yemeniz ya da çok fazla yiyerek mideyi doldurmanız halinde bitkisel tedaviler arasında anason çayı sindirim sisteminin rahatlamasında etkili olacaktır. Bu bitkinin oldukça etkili olması sayesinde gaz söktürücü ve iyi gelen bitkiler arasında olmaktadır. Anason bitkisinden elde edecek olduğunuz çayı sadece şişkinlik ve gaz sancısı çektiğiniz zaman içmelisiniz. Bir su bardağından az fazla olan su kaynadığı zaman içerisine 1 yemek kaşığı miktarında aktardan satın aldığınız anason bitkisi konularak 5 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Hemen süzme işlemi gerçekleştirilmemeli ve en az 5 dakika boyunca demlenmeye bırakılmalıdır. Su ağzı yakmayacak şekilde ılık olması durumunda süzme işlemi gerçekleştirilmeli ve içerisine hiçbir katkı maddesi ve tatlandırıcı konulmadan içilmesi sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasında etkili olacaktır.

Anason çayını yaşlıların, yüksek kan basıncına sahip olan kişilerin, hamilelerin ya da gebe kalmayı düşünen kadınların kullanımı oldukça sakıncalıdır. Çok sık tüketilmesi sonucunda baş ağrısı ve görme sorunları da ciddi oranda yapacaktır.

Mide Şişkinliği Nane Çayı

  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane;
  • Yarım limon;
  • 300 gram su.

Sindirim sistemine ait olan organlarda şişkinlik oluşması oldukça rahatsız edici bir durumdur. Gaz birikmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Bu nedenle de kişilerin karın ağrısı gibi semptomların oluşması da görülecektir. Kuru naneden yapacak olduğunuz çay ile mide ya da bağırsaklarda meydana gelen gazın geçmesini sağlayabilirsiniz. Sindirim sisteminde oluşan sertlik sonucunda nane limon çayı içmek sonucunda kasların daha da gevşemesinde etkili olacaktır.

Nane çayının hazırlanması oldukça kolaydır. 300 gram su ocağa konularak içerisine yarım limon dilimlenerek atılmalıdır. Sonrasında 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane suyun içerisine konularak ocak kısık ateşte 20 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Sonra 10 dakika boyunca demlenmesi için beklenir ve su ağzı yakmayacak kadar ılık olması sonucunda içilir. Bu çayı asla midesinde reflü olan kişilerin içmemesi gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle