Hamilelikte Mide Ağrısı Nedenleri ve Geçmesi İçin Doğal Çözümler

Rahmin büyümesi ile birlikte sindirim sisteminde bulunan organları geriye itmesi sonucunda mide ağrıları gebeliğin son zamanlarında daha sıklıkla görülmektedir.

Hamilelikte Mide Ağrısı Nedenleri

Hamilelik süresi boyunca gebe kadının yaşamakta olduğu bazı sorunlar gelişebilir. Bunlar bebeğin gelişimi ile birlikte büyüyen rahmin annenin sindirim sisteminde bulunan organları geriye doğru itmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Hamilelik dönemi içerisinde mide ağrısı ve karın ağrısı sıklıkla görülmekte olan durumlar arasında olmaktadır. Rahmin büyümesi ile birlikte salgılanan hormonlar sırasında anne adayının sindirim sisteminde bulunan düz kasların gevşemesi ile birlikte ishal ya da karın ağrısı sık sık sindirime bağlı sorunlar olarak görülmektedir. Gebelikte mide ağrısına neden olan durumlar şunlardır:

 • Gaz;
 • Şişkinlik;
 • Yağlı yemekler;
 • Kabızlık;
 • Çok yemek yemek;
 • Dar kıyafetler giyinmesi;
 • Fazla hormon salgılanması;
 • Rahmin büyümesi.

Gebeliğin ilk haftaları itibari ile hassaslaşan anne adayının karnında hassaslık başlayacaktır. Bu rahatsızlık normal bir durum olmaktadır. Sindirim organlarında ağrısı bebeğe zarar vermeyecektir. Ağrının gebelikte ortaya çıkması sık sık görülmektedir. Mide ağrısına başka semptomlar eşlik etmesi durumunda bunun sonucunda ağrı ve bulantı yaşanması halinde doğal çözümlerle ağrıyı dindirmelidir.

Fakat başka semptomlar belirmesi sonucunda kasık ağrısı, sırt ağrısı ve kanaması olması gibi durumlar olması halinde bebeğe zarar verebilir.

Hamilelikte Mide Ağrısı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bebeğin gelişimi ile birlikte rahmin büyümesi sonucunda mide ağrısı normal bir durum olarak görülmektedir. Fakat gebelik sırasında abdonimal rahatsızlık ortaya çıkması durumunda gebe kadının doktoruna giderek muayene olması gerekmektedir.

Anne adayının adet sancılarına benzer sancısı olması durumunda, karın ağrısı ve bulantı yaşaması sonucunda kanaması olması durumunda bu bebeğe zarar verecek olduğundan bir an önce hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Mide Ağrısına Çözümler

Hamilelikte sindirim ağrısına ve yanması sık sık yaşamakta olan anne adayının yediği besinlere çok dikkat etmesi gerekmektedir. Ağrısına  neden olacak aşırı yağlı ve tuzlu olan gıdalardan uzak durmalıdır. Kabız olmaması için daha çok kayısı kompostosu ya da kuru kayısı yemesi doğal yollar ile bitkisel olarak kabızlığın geçmesinde etkili olacaktır. Sıkı ve dar kıyafetler mide ağrısı yapar. Bu nedenle de ağrı yapmaması için geniş kıyafetler giyinmesi çok önemli olmaktadır.

Badem

Kabız olan bayanların badem tüketilmesi önerilmemektedir. Kabızlık sorunu yaşamamakta olan bayanların ise mide yanması yaşaması sonucunda 1 avuç badem yemesi sonucunda ortaya çıkacak olan mide ağrısı sorunu ortadan kalkacaktır.

Patates Suyu

 • 2 tane patates.

Patates suyu mide ağrısını dindirme konusunda etkili olmaktadır. Gebe kadının oluşacak mide ağrısını yok etmek için bitkisel çare olarak kullanabilirsiniz. Bunun için 2 tane patates kabukları soyularak yıkanması gerekmektedir. Daha sonrasında meyve sıkacağına atılarak patatesin suyu çıkartılmalıdır. Yaklaşık olarak 1 çay bardağı miktarında olması yeterli olacaktır. Patates suyunu hamile bayanın içmesi sonucunda kısa sürede mide ağrısı azalacaktır.

Zencefil Çayı

 • 1 tane zencefil kökü (bozuk para büyüklüğünde);
 • 1 çay kaşığı bal;
 • Bir su bardağı su.

Mide ağrısı ve bulantı yaşamakta olan gebe kadının sindirim sistemi ile ilgili olan sorunlarını azaltmak için zencefil çayını içebilir. Bu sayede zencefil çayı sayesinde sindirimle alakalı olan bütün sorunlar ortadan kalkacaktır. Toz zencefil kullanacağınız gibi zencefil kökünü de kullanarak çayı demlemeniz mümkün olacaktır. Tadının acı olması sebebi ile içimi zor olacağı için içme konusunda daha kolay olması ve hamile bayanın zorlanmaması için içerisine bal ilave etmelidir. Kaynamakta olan suyun içerisine atacağınız zencefil 5 dakika boyunca kaynatılmalıdır. İçerisine bal ilave ederek ılık olması halinde süzerek içilmelidir.

Melisa Çayı

 • 1 tatlı kaşığı melisa bitkisi;
 • 200 gram su.

Melisa çayı doğal bir ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede hamile bayanların mide ağrısı yaşaması durumunda anne adayının bebeğin sağlığı nedeniyle kimyasal ilaç içemeyecek olduğu için doğal yollarla mide ağrısını geçirmesi gerekmektedir. Bu nedenle de melisa çayı içilmesi önerilmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine melisa bitkisi konularak demlenmesi için 5 dakika beklenmelidir. Süzüldükten sonra içilmelidir. Tadından dolayı içemeyen olursa içerisine bal ilave edebilir.

Lahana Suyu

 • 1 çay bardağı lahana suyu;
 • 1 fincan patates suyu;
 • 1 çay kaşığı bal.

Lahana sindirim sorunlarını önlemek konusunda çok etkili olmaktadır. Ortaya çıkan sindirim organları ile alakalı olan rahatsızlıkları lahana suyu ile birlikte yapacağınız karışımı içmeniz durumunda ortaya çıkan mide ağrısı yok olacaktır. Lahananın orta yaprakları alınarak yıkanmalı ve meyve sıkacağına atılarak suyu çıkartılmalıdır. Patates kabukları soyulduktan sonra yıkanarak meyve sıkacağına atılarak 1 fincan dolusu patates suyu da sıkılır. Lahana suyu ile birlikte karıştırılmalı ve sonrasında içerisine bal ilave ederek karıştırılmalı ve içilmelidir. Haftada birkaç defa içmeniz ortaya çıkacak olan mide ağrılarını azaltacaktır.

Rezene Tohumları

 • 1 çay kaşığı rezene tohumu;
 • 1 fincan kaynar su.

Rezene tohumları sindirim sistemine iyi gelen bir bitki olmaktadır. Mide ağrısına iyi geldiği için rezene tohumları havan içerisinde ezilmelidir. Fakat çok fazla döverek toz haline getirmemeniz gerekmektedir. Kaynar suyun içerisine atılarak 5 dakika boyunca demlenmelidir. Süzülmesi ile birlikte haftada 2 defa içilmesi ortaya çıkacak olan mide ağrılarının yok olmasında etkili olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle