Mide Şişkinliğine İyi Gelen Hareketler ve Doğal Kürler

Çok yemek yeme sonrasında oluşan şişkinliğin hızla geçmesi ve hazmı kolaylaştırmak için egzersiz hareketleri ve iyi gelen besinler ve bitkisel çaylar.

Mide Şişkinliği İyi Gelen Egzersizler

Mide Şişkinliği

Sindirim sisteminde olan sorunlar, aşırı stresli bir yaşam ya da aşırı ve yağlı yemek yeme gibi alışkanlıkları olanların sıklıkla yaşadığı sorunlar mide şişliği olmaktadır. Mide şişliği olması ile birlikte halsizlik, bulantı da sık sık kişilerin yaşadığı sorunlardandır. Bu durumda mide şişliğini hızla geçmesi için yapacak olduğunuz bazı hareketler bulunmaktadır. Bu hareketler şunlardır:

  1. Ayakta durarak sol elinizi duvara yaslamalısınız. Sonrasında ise sağ ayağınızı yukarı kaldırın. Sağ elinizle diz kapağından tutarak 10’a kadar saymalısınız. Bu işlemi her iki bacak içinde 8 defa tekrar etmelisiniz.
  2. Ayakta durup, bacaklarınızı bir omuz genişliğinde açmalısınız. İki kolunuzu belinize koymalısınız. Öne doğru eğilerek içinizden 5’e kadar sayıp dik konuma gelmelisiniz. Bu hareketi 8 defa tekrar edin.
  3. Ayakta durarak bacaklarınızı bir omuz genişliğinde açarak iki elinizi belinize koyarak, belinizi sağa çevirin. İçinizden 5’e kadar saymalı ve sonrasında düz konuma gelin. Sonrasında ise belinizi sola doğru çevirmelisiniz. 5’e kadar sayıp düzelin. Bu hareketi her iki yöne de 8 defa yapmalısınız.

Mide şişkinliği olması durumunda hemen uzanmamalısınız. Kişilerin en az yarım saat boyunca dik bir şekilde oturmalarının ardından şişkinlik ve bulantı gibi durumlar ortaya çıkması halinde yukarıda sindirimi kolaylaştıracak hareketleri yapması hazmı kolaylaştıracaktır.

Mide Şişmesine İyi Gelen Besinler

Ananas: Hazmın kolaylaşması için ananas yemeniz şişkinliğe iyi gelmektedir. Özellikle içerisinde bulunan bromelain enzim sayesinde sindirim daha da kolaylaşacaktır.

Salatalık: İdrar söktürücü özelliği sayesinde ve vücut içerisinde olan toksinlerin atılması konusunda da etkili olmaktadır. Şişkinlik oluşmasında salatalığı tüketmek sonucunda daha hızlı sindirim olmasını sağlayacaktır.

Maydanoz: Şişkinlik ile birlikte hazımsızlık nedeniyle gaz problemleri de ortaya çıkacaktır. Yemekler içerisine koyacağınız maydanoz eklenmesi şişkinlik oluşmasına engel olacaktır. Aynı zamanda da maydanoz suyu içilmesi de yemeklerden sonra oluşan şişkinliğe iyi gelecektir.

Soda: Hazmı kolaylaştırmak, yiyecekleri daha kolay sindirmek için yemeklerden sonra meydana gelen şişliğin hızla geçmesi ve hazmı kolaylaştırmak için soda içilmesi iyi gelir.

Zencefil: Antiinflamatuar özelliği bulunan ve yemeklerden sonra ortaya çıkan şişkinliğin, bulantı, gaz ve halsizlik durumlarında sindirimi kolaylaştırması için yemeklerden sonra zencefil tüketilmelidir.

Patates Suyu: Mide şişkinliği gebelikte olması durumunda patates suyu iyi gelir mi diye sık sık sorulmaktadır. Patatesin içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu sayede mide ekşimesi, şişkinlik, hazımsızlık gibi durumlar olması ile birlikte bu belirtilerin hafiflemesinde etkilidir.

Süt: Süt ve süt ürünleri içerisinde laktoz maddesi bulundurmaktadır. Bu nedenle şişkinliğin oluşmasına neden olmazken, gaz oluşması ve ishal olunmasına neden olacağından, laktoz alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekmektedir.

Mide Şişkinliğine İyi Gelen Ahmet Maranki Kürleri

  • 1 yemek kaşığı melisa;
  • Yarım limon;
  • 250 gram su.

Yemeklerden sonra ya da sürekli olarak mide şişkinliği yaşamakta olan kişilerin hazım sorunu olacağından yapacak olduğunuz bitkisel çaylardan bir tanesi melisa çayı ve limon ile elde edeceğiniz bitkisel çay olmaktadır. 250 gram suyun içerisine melisa bitkisi atılmalı ve 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır.

5 dakika boyunca suyun ılıması beklenmeli ve sonrasında süzme işlemi gerçekleşmesinin ardından yarım limonun suyu sıkılmalıdır.

Keten Tohumu Çayı

  • 1 yemek kaşığı keten tohumu;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 1 su bardağı su.

Keten tohumunun içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Mide ağrısı, şişkinlik olması gibi durumlarda keten tohumundan elde edecek olduğunuz çay şişkinliğe iyi gelmektedir. 1 su bardağından biraz daha fazla su cezvenin içerisine konularak içerisine keten tohumu eklenir. 10 dakika boyunca kaynatmalı ve 5 dakika ılık hale gelmesi beklenmelidir. Daha sonra süzme işlemi gerçekleşecek ve içerisine bal ilave edilerek karıştırılır. Mide şişkinliği olması halinde yarım saat sonrasında içilmesinde hazmın daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Mide Şişmesine İyi Gelenler

Mide şişkinliği oluşmasının en büyük nedenleri arasında kişilerin ayak üstü çok hızla yemek yemeleri olmaktadır. Yediği gıdaları çok fazla çiğnememesi ve yutması hazımsızlık olmasına neden olacaktır. Bu durumda mide gereğinden fazla dolması ile birlikte karnın üst kısmında şişkinlik oluşacaktır. Çok ağır yemeklerin yenilmesi, çok fazla yağlı gıdalar tüketilmesi sonucunda oluşan şişkinliğin hazımsızlıktan kaynaklanacaktır. Bu durumda kişilerin maden suyu içmesi daha kolay sindirmesi ve hazmı da kolaylaştıracaktır. Baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi hazmı zorlaştıracak olduğundan midede şişkinliğin olmasına neden olur.

Bu durumda kişilerde şişkinlik meydana geleceğinden baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Hazır ve işlenmiş olan besinlerden olabildiği kadar uzak durmak gerekmektedir.

Sıvı alımına çok dikkat etmelidir. Gün içerisinde en az 2 litre su içmelidir. Fakat siyah çay ya da kafeinli içeceklerden aynı zamanda da asit miktarı fazla olan içeceklerden uzak durmalıdır. Katı ile sıvı karışımını aynı anda yapmamak gerekiyor. Yemeklerden en az yarım saat önce ve yarım saat sonra sıvı alımı gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle