Midede Şişkinlik ve Ağrıya İyi Gelen Şeyler ve Oluşum Nedenleri

Midenin üst bölgesiyle karın bölgesinde hissedilen şişkinlik ve ağrı şikayetlerinin nedenleri ve bu rahatsızlıklara karşı iyi gelen ve tedavi sağlayacak niteliklerdeki doğal yöntemler.

Midede Şişkinlik ve Ağrı Şikayeti Belirtileri

Midede şişkinlik hissiKarın bölgesi genelinde hissedilen ve son derece rahatsız edici olan şişkinlik hissi ve ağrı şikayetleri, günlük yaşamı etkileyen mide kaynaklı problemlerden birisidir. Bu sağlık sorununa ilişkin olarak herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır ve her yaş grubundan kişide yaşam boyunca çok sık görülür. Midede yaşanan şişkinlik ve buna bağlı ağrı semptomları temel olarak başlı başına sağlık sorunları değildir ve ağırlıklı olarak midede ortaya çıkan bir rahatsızlığın belirtileri olma niteliği taşır. Midede yaşanan şişkinlik doğrudan dışarıdan anlaşılabilir yapıda olmayabilir ve olağan bir kilo alımı gibi bir düşünce ortaya çıkabilir. Bununla birlikte mide ve karın bölgesinde ve hatta sırt bölgesine doğru yayılan bir ağrı şikayeti bulunması da midede şişkinliğin belirtileri arasında önemli bir faktör olduğunun unutulmaması gerekir.

Midede şişkinlik, yanma ve sırt bölgesine vuran şiddetli bel bölgesi ağrıları ile birlikte görülür. Ayrıca mide bulantısı da en önemli belirtileri arasında bulunur. Mide bulantısı karın bölgesindeki ağrının daha da şiddetlenmesine ve acı hissi ile birlikte görülmesine neden olur. Ancak günümüzde midede şişkinlik belirtileri sayesinde kolayca şişkinlik olup, olmadığının kontrol edilebilmesi mümkündür. Midede şişkinlik sorununun belirtileri arasında;

  • Mide içerisinde yoğun gaz birikmesine bağlı gaz sorunu oluşması.
  • Hazımsızlık.
  • Karın bölgesinde şiddetli ağrı.
  • Mide bulantısı.

gibi şikayetler yer alır. Bu tarz şikayetler yaşayan kişilerde şişkinlik gibi ciddi bir mide problemi meydana geldiğini gösterir.

Gebelikte mide şişkinliği, bulantısı ve mide yanması sorunları ile sırt ve bel bölgesine vuran ağrı şikayetleri çok sık görülebilir. Normal şiddette olağan tepkimeler olsa da sık sık görülmesi ve çok şiddetli olması durumunda bu bulantı ve ağrı gibi şikayetler için uzman doktora başvurulmalıdır.

Mide Şişkinliği Nedenleri ve Ağrı Etkisi

Mide şişliği ve ağrısı

Midede yaşanan şişkinlik, genel olarak beslenme hatalarına bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak midedeki şişkinliğin tek nedeni olarak beslenme hatalarının gösterilmesi pek de doğru bir yaklaşım olmaz. Çünkü midede şişkinliğin yaşanmasına yol açabilecek birden fazla etken bulunmaktadır. 

Fazla Lifli Gıda Tüketilmesi

Lifli gıdalar midede ve metabolik sistem içerisinde çalışmanın daha hızlı olmasını sağlar. Bu şekilde sindirim daha hızlı olur ve vücuttan çıkış çok daha kısa süre içerisinde söz konusu olur. Ayrıca çok aşırı lifli gıda yenmesi durumunda midede gaz birikmesi gibi bir problem yaşanmasına neden olur ki bunun sonucunda da karında ağrı ve şişkinlik sorunu yaşanır.

İrritabl Barsak Sendromu

Tıp literatürü dahilinde ‘irritabl barsak sendromu’ olarak isimlendirilen huzursuz bacak sendromu da mide şişkinliğinin nedenleri arasında son derece etkilidir. Doğrudan barsak sistemi dahilinde fonksiyon bozukluklarının yaşanmasına neden olan bir rahatsızlık olan huzursuz bacak sendromunun en önemli belirtileri de midede şişkinlik ve mide ağrılarıdır. 

Kabızlık

Tek başına bir hastalık niteliği taşımayan midede şişkinlik hali, belirli hastalıkların/rahatsızlıkların belirtileri arasında bulunur. Bu çerçevede de toplumda çok sık görülebilen kabızlık problemi karında ağrı ve midede şişkinlik şeklinde iki ana belirtilere sahiptir. Bu yüzden kabızlık sorunu yaşayan kişilerde mide ağrısı ve şişkinliği görülür.

Mide Ağrısı ve Şişkinliğine İyi Gelen Besinler

Genellikle yemekten sonra ortaya çıkan ve midede yanma, şişkinlik ile birlikte sırt ve bele vuran ağrı şikayetlerinin yaşanması durumunda bazı uygulamalarla doğal tedavisini sağlamak ve etkilerini hafifletebilmek mümkün olur. Yemekten sonra yaşanabilen en yaygın problemler arasında bulunan mide şişkinliği ve yanma sorunları ile birlikte sırta vuran ağrı şikayetleri için doğada bulunan şifa kaynağı bitkilerden yararlanılabilir. Bu doğal bitkiler sayesinde yemekten sonra yaşanan bu sorunların etkisi hafifletilebilir. Ancak bu ürünlerin yemekten önce tüketilmesi önleyici ve koruyucu etki oluştursa da tamamen engellenmesi mümkün olmadığı gibi bu midedeki şişkinliğe iyi gelen ürünlerin, yemekten sonra tüketilmesi durumunda yanma başta olmak üzere tüm sorunların giderilmesi sağlanabilir.

Nane

Midede özellikle yemekten sonra yaşanan yanma, ekşime ve şişkinlik gibi problemlerin giderilmesinde hem antiseptik özelliği hem de içerdiği uçucu yağlar ile iyi gelen nanenin faydalarından yararlanılabilir. Midede şişkinliğe neden olan ve aynı zamanda da sırta vuran ağrı sorunlarının yaşanmasına neden olan gaz birikmesi sorununun yok edilebilmesi açısından nane son derece etkili sonuçlar verir.

Rezene

Rezene, mideye ve göğüs bölgesine vuran ağrıların giderilmesine iyi gelen niteliklere sahip olan’antioksidan’ özellikli bir doğal bitkidir. Midede yaşanan gaz birikmesi ve buna bağlı yaşanan yanma ve şişkinlik durumlarına çok iyi gelen bir bitki olan rezene, yemeklerden sonra ‘tohum’ şeklinde ağza atılarak, çiğnenmesi tavsiye edilir.

Zencefil

Gaz birikmesi ve buna bağlı yaşanan şişkinlik hissinin giderilmesinde zencefil en güçlü bitkidir. Gaz birikmesinden kaynaklı olarak yaşanan bağırsaklardaki iltihaplanma sorununun tedavi edilmesinde ve dolaylı olarak, gaz boşalımının etkin bir şekilde sağlanarak, mide şişkinliğinin giderilmesine yardımcı olur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle