İbrahim Saraçoğlu’ndan Mide Şişkinliğine İyi Gelen Kürler

Mide şişkinliği ve gaz gibi sindirim sisteminde oluşan sorunların yok olmasında etkili olan İbrahim Saraçoğlu tarafından bitkisel kür tarifleri ve kullanım şekilleri

İbrahim Saraçoğlu’ndan Mide Şişkinliği Kürü

 • 1 yemek kaşığı süpürge otu tohumu;
 • 1 tatlı kaşığı ebegümeci otu;
 • 1 fincan su.

Sık sık mide şişkinlik problemi ve gaz sorunu yaşamakta olan kişilerin bu sorunu daha çok yemeklerden sonra ortaya çıkar. Bu nedenle de Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kürlerin başında şişkinliğin oluşmasını engellemek için yemeklerden bir saat öncesinde süpürge otu tohumu ve ebegümeci otu ile birlikte yapacak olduğunuz kürü kullanmanız gerekmektedir. Bunun için süpürge otu tohumu ve ebegümeci otu bir havanın içerisine konularak üzerine bir fincan su ilave edilerek dövülmelidir. Ezildikten sonra bitkisel kürün mideye iyi gelecek olduğundan ve oluşan şişkinliği geçirecek olduğundan bu kürün yemeklerden önce aç karnına içilmesi sonucunda şişkinliğin oluşmasını engellemiş olacaktır.

Melisa Çayı

 • 1 tatlı kaşığı melisa bitkisi;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

 Mide şişkinliği yaşamakta olan kişiler bu durumdan halsizlik ve bulantı gibi de şikayetlerin artacak olması nedeniyle rahatsızlık hissedeceklerdir. Bu durumda kişilere önerilmekte olan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından melisa çayı tavsiye edilmektedir. Bunun için 200 gram suyun içerisine koyacak olduğunuz melisa bitkisi 1 tatlı kaşığından fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Kaynar suyun içerisine koyarak 10 dakika boyunca kısık ateş üzerinde demlenmesini sağlamalısınız. Eğer çok fazla kaynatmanız durumunda çayın tadı acı olacaktır.

İçerisine bir çay kaşığı miktarında organik olan bal ilave ederek karıştırmalısınız. Süzdükten sonra ağzınızı yakmayacak kadar ılık olunca yemeklerden yarım saat sonra içmelisiniz.

Limon Suyu

 • Yarım limon;
 • 200 gram ılık su.

Daha çoğunlukla sabah uyanır uyanmaz mide şişkinliği ve yoğun bir gaz yaşamakta olan kişilerin mide şişkinliğini alacak olan bir kür için taze limon ve suya ihtiyaçları olacaktır. Bunun için yarım limon çekirdekleri çıkartıldıktan sonra bardağın içerisine sıkılmalıdır. Üzerine hafif ılık su konulur. Çok sıcak su olmamasına dikkat etmelisiniz. Karıştırıldıktan sonra içilmelidir. Bu kür sonucunda şişkinlik meydana gelmesi halinde sabahları rahatsızlık duyan insanların şişkinliğinin geçmesini sağlayacaktır.

Kimyon Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kimyon;
 • 200 gram su.

Sindirim sistemini kolaylaştırmak ve oluşan şişkinliğin ortadan kaldırabilmek için kimyon çayının ortaya çıkan gazında vücuttan atılması konusunda etkili olmaktadır. Mide asit miktarının üretimini hızlandırarak çok yemek yeme sonucunda ortaya çıkan şişkinliğin hızla hazmı kolaylaştıracak olduğundan daha rahat sindirim oluşmasını da sağlayacaktır. Kimyon çayını yapabilmek için her zaman kimyon tohumu ezilerek kullanmanız gerekmektedir. Bunun için kimyon tohumlarını bir havan içerisinde bir miktar ezmelisiniz. Çok ezerek toz haline getirmemelisiniz. 200 gram kaynamakta olan suyun içerisine havanda döverek atmış olduğunuz kimyon tohumu parçalarının 10 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılmalıdır. Sonrasında suyun renginin açık sarı olana kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra ise mümkünse içerisine bir tatlandırıcı koymadan, fakat tadının acı olması sonucunda içemeyenler çok az miktarda bal ilave ederek içebilirler.

Şişkinlik olması sonucunda yemeklerden yarım saat sonrasında içilmesi gaz ve şişkinlik oluşumunu engelleyecektir.

Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü tozu;
 • 1 su bardağı su.

Şişlik sonucunda ortaya çıkacak olan kramp tarzında oluşan ağrının oluşmasını önleyecektir. Bağırsak gazı oluşması ile birlikte bu durumda spazm oluşması ile birlikte kişilerin rahatlaması için meyan kökü çayının içilmesi halinde bu durumda hazmı kolaylaştıracak olduğundan ve gazın vücuttan atımını sağlayacak olduğundan meyan kökü çayının içilmesi önerilmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine meyan kökü tozunun 1 tatlı kaşığı miktarında koymalısınız. 10 dakika kaynamasının ardından söndürülmeli ve demlenmesi beklenmelidir. Suyun ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda içilmelidir.

Meyan kökü çayının sık sık içimi sonucunda tansiyonun yükselmesine neden olacaktır. Hamilelerin içmesi önerilmemektedir. Ödem oluşmasına neden olabilir.

Anason Çayı

 • 1 yemek kaşığı anason;
 • 1 su bardağı su.

Midede şişkinliğin meydana gelmesi ile birlikte ortaya çıkacak olan sorunların sık sık kişilerde gaz oluşumu ve kramplar söz konusu olacaktır. Bu durumda hastaların midesinde şişkinlik oluşması, bulantı meydana gelmesi gibi durumlar oluşması halinde içilmelidir. Gaz oluşumunun önüne geçecektir. Bu sayede kişilerin yediklerini daha hızla hazmetmesinde etkili olacaktır.

1 yemek kaşığı anason bitkisini kaynamakta olan suyun içerisine koyarak 5 dakika boyunca kaynatmalısınız. Sonrasında ise 10 dakika demlenmeli ve yemeklerden yarım saat sonra içilmelidir. İçerisine tatlandırıcı koymadan içmeniz daha etkili olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle